Prima pagină » Sport » Victorie pentru Sorana Cîrstea! Românca a câștigat turneul WTA de la Istanbul
Victorie pentru Sorana Cîrstea! Românca a câștigat turneul WTA de la Istanbul

25 apr. 2021, 19:36,
BZI.ro, în Sport

Sorana Cîrstea (67 WTA) a reușit, astăzi, să se impună în finala turneului de tenis WTA 250 de la Istanbul, învingând-o pe belgianca Elise Mertens (17 WTA), principala favorită a competiției, în două seturi, cu 6-1, 7-6.

Cîrstea a câștigat al doilea turneu WTA din carieră.

Sorana Cîrstea a făcut un prim set de foarte bună calitate, pierzând un singur game, pe propriul serviciu, și reușind 3 break-uri.

Mertens a început mai bine setul doi, reușind un prim break în game-ul 4 și desprinzându-se apoi la 1-4. De la 2-5, Sorana Cîrstea a preluat inițiativa și a câștigat 4 game-uri la rând (6-5) și ajungând în situația de a servi pentru câștigarea turneului.

Deznodământul a fost însă amânat, Mertens reușind să egaleze cu un nou break și ducând setul la tiebreak.

Tiebreak pe care Cîrstea l-a câștigat cu puține emoții, adjudecându-și setul, meciul și turneul, notează Mediafax.

Cîrstea a câștigat la Istanbul cel de al doilea turneu WTA din carieră, după cel din 2008, de la Tashkent (Uzbekistan)

Pentru câștigarea finalei, Sorana Cîrstea va fi recompensată cu 29.200 USD și 280 puncte WTA.

Sorana Cîrstea s-a calificat în finala de la Istanbul după ce a învins-o pe Marta Kostyuk

Ieri, jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea (67 WTA) a reușit sâmbătă să se impună în semifinala turneului de tenis WTA 250 de la Istanbul, calificându-se în finala competiției, în dauna sportivei Marta Kostyuk (85 WTA), din Ucraina, pe care a învins-o cu 6-4, 6-4.

Sorana Cîrstea a câștigat rapid primul set, luând încă la debut două break-uri și deprinzându-se la 4-0. Chiar dacă a mai pierdut un game pe propriul serviciu, românca și-a adjudecat setul cu 6-4.

Setul secund a fost ceva mai disputat, Kostyuk conducând 1-3. În primele 5 game-uri cele două sportive au făcut 4 break-uri, câte două de fiecare parte.

Sorana Cîrstea a întors apoi soarta setului, deprinzându-se la 5-3 și impunându-se cu 6-4.

Pentru accederea în finală, Sorana Cîrstea va fi recompensată cu 16.398 USD și 180 puncte WTA.

În finală, Cîrstea o va înfrunta pe belgianca Elise Mertens (WTA 17), care a trecut de Veronika Kudermetova, cu 6-1, 6-4.