Prima pagină » Cultural » Veste tristă în lumea muzicii! O voce inconfundabilă a pierdut lupta cu o boală incurabilă

Veste tristă în lumea muzicii! O voce inconfundabilă a pierdut lupta cu o boală incurabilă

25 mart. 2025, 09:40,
Cezar Bulgaru în Cultural

Veste tristă în lumea muzicii. Susan Maicoo, vocea inconfundabilă a hitului „Trini Christmas Is The Best”, a murit la vârsta de 62 de ani. Cântăreața, cunoscută pentru timbrul său cald și interpretările pline de emoție, a lăsat un gol imens în inimile fanilor și ale colegilor de breaslă.

Deși cauza decesului nu a fost încă dezvăluită, comunitatea muzicală deplânge pierderea unei artiste remarcabile, a cărei muzică va continua să bucure generații întregi.

Veste tristă în lumea muzicii! Celebra cântăreață Susan Maicoo a murit

Cunoscuta interpretă de parang din Trinidad, Susan Maicoo, s-a stins din viață. Artista a murit duminică, la scurt timp după ce a fost internată la Spitalul General din Port of Spain. Țara a aflat în luna februarie că aceasta se confrunta cu probleme de sănătate.

Soțul ei, Rawle, declara atunci că Susan spera să cânte din nou. În acel moment, artista era internată la un spital din San Fernando, unde primea tratament pentru sepsis. El a cerut națiunii să se roage pentru ea.

Pe 14 martie, Susan Maicoo a fost externată. Totuși, starea ei de sănătate s-a agravat, iar recent a fost din nou transportată la spital, unde și-a găsit sfârșitul.

Originară din Fyzabad, Maicoo era cunoscută pentru melodii precum Trini Christmas is the Best și piesa sa de omagiu dedicată reginei parangului, Daisy Voisin, Daisy Gone. Artista avea 62 de ani.

Această melodie a devenit rapid un imn neoficial al Crăciunului trinidadian și continuă să fie difuzată în fiecare sezon festiv. În 2023, la peste trei decenii de la lansare, Maicoo a colaborat cu Digicel pentru a reînnoi piesa, aducând-o în fața unei noi generații de ascultători.

Prin „Trini Christmas is the Best”, Susan Maicoo nu doar că a celebrat sărbătorile locale, ci a reușit să creeze un simbol cultural care evocă nostalgia și bucuria fiecărui Crăciun în Trinidad și Tobago.

Cine a fost Susan Maicoo

Susan Maicoo a fost o cântăreață apreciată de parang din Trinidad și Tobago, recunoscută pentru contribuțiile sale semnificative la muzica tradițională de Crăciun a țării. Născută în Fyzabad, Maicoo a fost, de asemenea, învățătoare la Școala Primară Presbiteriană Union din Siparia.

Printre cele mai cunoscute melodii ale sale se numără „Trini Christmas is the Best”, lansată în 1988, care a devenit sinonimă cu sezonul festiv din Trinidad și Tobago, și „Daisy Gone”, un omagiu adus legendei parangului, Daisy Voisin. În noiembrie 2023, la peste 30 de ani de la retragerea sa din muzica soca parang, Maicoo a colaborat cu Digicel pentru a reînnoi această piesă clasică, cu scopul de a o introduce unei noi generații.

Pe lângă cariera sa muzicală, Maicoo a fost activă și în domeniul educației, lucrând ca învățătoare la Școala Primară Presbiteriană Union din Siparia. O veste tristă a lovit lumea muzicii după ce Susan Maicoo a murit la vârsta de 62 de ani, pe 23 martie 2025, la Spitalul General din Port of Spain, după o luptă cu septicemia.

Bugetul.ro
Afacerea bogătașilor lui Nicolae Ceaușescu a reînviat. La începutul mandatului fostului dictator comunist Bucureștiul era cuprins de acest business
redactia.ro
EXCLUSIV Reacția emoționantă a fetiței Elenei Udrea atunci când a aflat că pedeapsa mamei sale i-a fost redusă. Adrian Alexandrov, detalii neștiute despre familia sa
Bugetul.ro
Ilie Bolojan, dator vândut la stat. Cum a reușit să scape fostul președinte interimar de afacerea care aproape că l-a adus la sapă de lemn
a1.ro
Cinci zodii care vor avea cea mai frumoasă vară din viața lor în 2025. Se vor bucura de vești bune
Playtech.ro
Schimbarea uriaşă observată la Nicuşor Dan! Mulţi sunt îngrijoraţi, ce se întâmplă cu preşedintele este...
observatornews.ro
Un oraş din vestul Europei oferă turiştilor un sejur gratuit de 14 zile. "I-am spus soției: Am să mă mut aici"
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Ziua când vremea devine perfectă. Scăpăm de ploi
realitatea.net
Președintele, sub PAZĂ permanentă. Măsuri stricte de SECURITATE pentru Nicușor Dan și familia sa
SportpeSurse
Nicușor Dan a dat de pământ cu Gigi Becali după derapajul verbal al omului de afaceri
Playtech.ro
Ce se nu împarte de Moșii de Vară. Tot ce trebuie să știi despre pomenirea morților în sâmbata dinaintea Rusaliilor
Dailybusiness.ro
Marilu, acuzații grave la adresa fostului iubit: „Pot să recunosc, după atât timp, că am fost bătută de el”
RomaniaTV
MApN, anunț important, de ultimă oră, care îi vizează pe toți românii. Ce urmează să se întâmple
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Fenomenul meteo mai periculos ca alertele de Cod Roşu de furtuni. Alertă de la meteorologi
redactia.ro
Imaginile momentului! Cum au fost săltați Nicușor Dan și iubita sa de către jandarmi și băgați în dubă
ego.ro
Am aflat secretul teribil al soacrei mele, iar acum nu știu ce să fac! Cum aș putea să îi spun soțului așa ceva!?!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`