Prima pagină » Editorial » Va fi interzis și succesorul lui Călin Georgescu?
Va fi interzis și succesorul lui Călin Georgescu?

Va fi interzis și succesorul lui Călin Georgescu?

12 mart. 2025, 10:22, 1 ,
Sorin Rosca Stanescu în Editorial

Cei care îi bat obrazul lui Călin Georgescu pentru că nu a recunoscut niciodată statutul său de ofițer acoperit greșesc. În măsura în care acesta este încă activ, recunoașterea ar însemna o faptă penală, sancționată cu asprime de lege. Dar de ce a fost totuși lăsat din brațe? De ce protectorii săi din umbră l-au abandonat? Și ce se va întâmpla cu succesorul acestuia? Oare George Simion va fi lăsat să candideze?

Acest război la care a fost expus cetățeanul român, un război intern, necruțător, nu este altceva decât rezultatul marelui război extern. În lupta care se duce pe plan mondial între conservatori și progresiștii neomarxiști, între globaliști și suveraniști, între administrația lui Donald Trump și rețeaua mondială a lui Soros, România s-a aflat în contratimp. Și încă se află. Continentul european, în general, și această țară, în mod deosebit, se află încă la mâna progresiștilor neomarxiști. Pentru aceștia, esențial este ca la vârful statului să fie instalat un om al lor, indiferent cum se numește acesta. Călin Georgescu a fost ras din campania prezidențială pentru că instalarea sa la Cotroceni ar fi debalansat echilibrul european controlat de globaliști. Dar acesta este doar unul dintre motive.

Al doilea motiv este că acesta a avut lipsa de precauție de a anunța, în mod răspicat, care sunt intențiile sale, cele pe care urma să le pună în operă după depunerea jurământului de președinte. El urma să-i deposedeze pe potentații României de toate privilegiile politice și financiare care le-au permis să devină stăpânii jocului, în mod oficial sau din umbră. Accesul acestora la resursele politice și economice de tot felul urma să fie oprit, iar un președinte cu posibilitățile conferite de Constituție putea să facă acest lucru imediat după ce ar fi generat o schimbare la vârf la nivelul serviciilor secrete și al instituțiilor de forță.

Așa că el a fost lăsat din brațe până și de cei pe care i-a servit și i-a protejat, neatacându-i în mod direct niciodată. Și mă refer explicit la puternicul serviciu secret al Armatei, instituția care deține cele mai importante secrete legate de ofițerii încă activi, care au operat și operează la nivel european și mondial.

Fără a intra în prea multe detalii, mă rezum la a scoate în evidență două aspecte: colosala avere acumulată de șeful înzestrării, a cărui anchetare a fost declanșată nu de pe malurile Dâmboviței, ci de peste ocean, un general care a acționat practic la vedere o perioadă îndelungată, în buza războiului din Ucraina, operând uriașe sume de bani, unele livrate de partenerul strategic. Al doilea aspect este cel legat de fraudarea fondurilor operative ale serviciului secret al Armatei, sume uriașe de bani extrase în mod regulat în baza unor plăți fictive către spioni fictivi, o fraudă documentată de Parchet, la capătul căreia însă, de-a dreptul uluitor, principalul responsabil, un alt general, a scăpat cu o condamnare penală cu suspendare și, atenție, fără a i se ridica gradele.

Cu certitudine, a contat faptul că în subordinea acestuia, în poziția de contabil, s-a aflat chiar consoarta generalului cu patru stele Nicolae Ciucă, cel în atribuțiile căruia se afla și coordonarea serviciului secret. Dar probabil că a fost mai mult decât atât, iar ce a mai fost și nu știm încă se leagă tot de existența dosarelor pomenite la începutul acestei analize.

În momentul în care Călin Georgescu a anunțat că este decis ca, sub mandatul său prezidențial, să-i decupleze de la butoane pe cei care taie și spânzură și conduc în mod discreționar România, furând-o și vânzând-o la bucată, el și-a pus, literalmente, funia electorală la gât.

Iată de ce liderul AUR, George Simion, în ciuda faptului că partidul pe care îl conduce a ocupat locul doi în alegeri și ocupă prima poziție în cercetările de piață și, în ciuda faptului că, în conformitate cu toate sondajele, ar urma să se claseze pe primul loc în alegerile prezidențiale, ezită, probabil, până în ultima clipă, să-și anunțe decizia de a prelua ștafeta de la Călin Georgescu. Și George Simion, la fel ca și Călin Georgescu, a repetat cu obstinație angajamentul de a pune capăt devalizării țării. Prin urmare, și el și-a asumat același risc major de a fi detonat de cei aflați, ostentativ sau discret, la putere.

Deși, în ceea ce-l privește pe George Simion, au fost identificate mai puține conexiuni de natură să fie transformate în pretexte pentru blocarea candidaturii sale și, deși o serie întreagă de acuzații care i s-au adus de-a lungul timpului s-au dovedit deja a fi incorecte și, prin urmare, nu mai sunt deloc credibile, eu cred că nici liderul AUR nu va fi lăsat să participe la cursa prezidențială.

Bugetul.ro
Se închide Lidl! Anunțul oficial a fost făcut de autorități în cazul unuia dintre magazinele care aparțin celebrului retailer german
redactia.ro
Delia a anunțat pe cine va vota în turul.«Vă rog frumos să nu mă așteptați cu o bâtă, să mă scuipați»
Bugetul.ro
40.000 de români au semnat contract pentru casele la 35.000 de euro. După luni bune, George Simion a spus și ce se alege de programul promis cetățenilor
a1.ro
Cum a apărut Ilinca Simion la dezbaterea prezidențială de pe 8 mai 2025. Ținuta soției lui George Simion a atras toate privirile
Playtech.ro
Partenera lui Nicușor Dan are un job de top! Salariul pe care l-ar vrea oricine în România
observatornews.ro
Litoralul pentru toți 2025. Reducerile ajung până la 40%. Stațiunea cu cele mai mici prețuri
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Bill Gates a luat marea decizie. Ce va face cu averea colosală
realitatea.net
Colesterolul redus într-o săptămână. Cinci pași recomandați de nutriționiști
SportpeSurse
Situația băiatului de 2 ani al lui Ionel Ganea se complică. Detalii cutremurătoare de la spital
Playtech.ro
Ce se întâmpla în spatele lui Vladimir Putin în timpul discursului din Piața Roșie. Marea paradă, umbrită de frica rușilor FOTO
Dailybusiness.ro
Fum alb la Vatican! Cardinalul protodiacon va ieși la balconul central pentru a anunța „Habemus Papam!”
RomaniaTV
Halep și-a deschis un nou hotel în Mamaia Nord. Prețul EXTREM de MIC cerut pe o noapte. Oricine poate sta aici!
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Doamne! Dana Rogoz a dat MAREA VESTE pe rețelele sociale! Nimeni NU se aștepta
redactia.ro
Momente romantice între George Simion și soția sa la prima dezbatere prezidențială. Cei doi au oferit imaginile serii
ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`