Prima pagină » National » Urșii au invadat Poiana Brașov! Animalele se plimbă nestingherite și bagă spaima-n turiști

Urșii au invadat Poiana Brașov! Animalele se plimbă nestingherite și bagă spaima-n turiști

25 oct. 2024, 19:45, 2 ,
Redacția BZI în National

După Transfăgărășan, urșii au luat cu asalt și Poiana Brașov. Turiștii veniți în stațiune au interzis să mai iasă din case după lăsarea întunericului.

Urșii își fac apariția aproape în fiecare seară, în jurul orei 21.00. Se plimbă în voie pe șoseaua principală, locul lor preferat fiind zona de centru, pe la Hotelul Aurelius-Împăratul Romanilor, unde este și celebrul restaurant Șura Dacilor.

Poiana Brașov, a devenit un „bârlog” cu urși!

Nu doar dacă ajungeți pe Transfăgărășan puteți da nas în nas cu ursul! Mai nou, și renumita stațiune montană Poiana Brașov a fost invadată de animalele feroce, care se plimbă în voie pe șoseaua principală imediat după ce se lasă întunericul.

„Sunt doi pui de urși. Ursoaica mare a murit și ei se plimbă pe aici tot timpul”, susțin hotelierii din Poiana Brașov, spunând de asemenea că a devenit un adevărat pericol să te plimbi prin stațiune seara, la puțin timp după ora 20.00.

Urșii dau târcoale în zonă atrași de mirosul de friptură de la restaurant, cotrobăie prin pungile cu resturi alimentare lăsate la marginea șoselei și bagă spaima în turiști.

Alerte cu privire la urși

Turiștii atât străini cât și români sunt atenționați cu mesaje Ro-Alert, venite pe telefon, care semnalează prezența urșilor în zonă.

Dacă românii iau în serios mesajele de avertizare, turiștii străini sunt ceva mai curioși și vor să se convingă cu ochii lor de prezența urșilor în zonă. Unii dintre ei nu iau în seamă mesajele de avertizare și se aventurează, la orele serii, prin stațiune în speranța că vor prinde și o poză cu animăluțele.

„Sunt doi pui care dau târcoale pe aici, în fiecare seară. Vin după mâncare, i-am și filmat! Ursoaica mare a murit! E teritoriul lor, noi ne-am obișnuit deja cu ei! Turiștii, însă, ar trebui să știe că seara, pe la orele 20.00- 21.00, nu mai e de ieșit prin stațiune!

Străinilor nu prea le vine să creadă și pleacă din hotel să dea nas în nas cu ursuleții, sperând să se poată poza cu ei, măcar de la distanță. Ei nu știu că nu e de glumă cu animalele astea sălbatice! Ei cred că e de joacă!”, a povestit unul dintre hotelierii din zonă.

Puțin peste 400 de exemplare vor fi ucise in perioada 2024-2025!

Președintele Klaus Iohannis a promulgat, în luna iulie, legea prin care este reglementat numărul de urși ce vor putea fi vânați în țara noastră, în perioada 2024 – 2025. Actul promulgat de către șeful statului a completat la legea 407/2006 și a adus modificări ordonanței de urgenţă 81/2021.

Prin urmare, în perioada 2024 – 2025, va fi permisă uciderea a 426 de urși bruni, număr ce reprezintă baremul de prevenție de la nivel național, cât și 55 de urși bruni, adică gradul de intervenție de la nivel național.

În județele Harghita și Covasna ar urma să fie uciși cei mai mulți urși, mai precis, 73 de exemplare în Harghita, cât și 54 în Covasna.

Următorul județ pe listă ar fi chiar Brașov, unde vor putea fi uciși 45 de urși, în timp ce în județul Mureș vor fi împușcate 43 de exemplare.

Bugetul.ro
Ilie Bolojan, dator vândut la stat. Cum a reușit să scape fostul președinte interimar de afacerea care aproape că l-a adus la sapă de lemn
redactia.ro
EXCLUSIV Reacția emoționantă a fetiței Elenei Udrea atunci când a aflat că pedeapsa mamei sale i-a fost redusă. Adrian Alexandrov, detalii neștiute despre familia sa
Bugetul.ro
Moartea milionarului din Pipera a lăsat în urmă o companie care deține numeroase imobile în toată Capitala. Cine a fost Mario Felice, fondatorul Nusco
a1.ro
Descoperire înfiorătoare în „Peștera Sângeroasă”. Ce se întâmpla aici pe vremea civilizației mayașe
Playtech.ro
Anunțul făcut de Cleopatra Stratan după 4 ani de căsnicie: “Așa o să ne fie!”
observatornews.ro
"Se îneacă!" Tânăr în comă, după ce a sărit să salveze o fetiţă înghiţită de apele râului Bahlui, în Iași
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Bani pentru acești români. Fondurile, investite în case
realitatea.net
Președintele, sub PAZĂ permanentă. Măsuri stricte de SECURITATE pentru Nicușor Dan și familia sa
SportpeSurse
Ilie Bolojan i-a lăsat un bilețel lui Nicușor Dan pe care i-a scris o dată și cel mai mare eveniment care a marcat România
Playtech.ro
Testul simplu care îți arată dacă telefonul te ascultă. Experții în securitate cibernetică arată cum poți afla adevărul în câteva minute
Dailybusiness.ro
Nicușor Dan merge la Salina Praid. Vizită în mijlocul tensiunilor după inundații și evacuări
RomaniaTV
BREAKING NEWS! A fost transportat de urgență la spital! A făcut AVC!
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
MApN, anunț important, de ultimă oră, care îi vizează pe toți românii. Ce urmează să se întâmple
redactia.ro
Imaginile momentului! Cum au fost săltați Nicușor Dan și iubita sa de către jandarmi și băgați în dubă
ego.ro
Am aflat secretul teribil al soacrei mele, iar acum nu știu ce să fac! Cum aș putea să îi spun soțului așa ceva!?!
Comentarii
  • Si de cand incepe uciderea lor? Dintr-o zi cu luna sau dintr-o noapte cu soare? Ca nu citim decat despre atacul sau invadarea unor zone de catre ursi.

    • oamenii sunt prosti si lasi

      merita sa fie omoriti de ursi .
      daca erau smecheri ,ai omorau pe ursi si ai faceau – fripturi ,chiftele ,mici , sfiraiau gratarele non-stop.
      Livia , sa nu-ti fie niciodata mila de oamenii lasi , care ,in loc sa actioneze ei pt omorirea ursilor ,acestia asteapta sa vina altii sa-i salveze de ursi.
      merita sa fie omoriti de ursi, ei si familiile lor

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`