Prima pagină » International » Ungaria cataloghează ca „iresponsabile” declaraţiile lui Volodimir Zelenski referitoare la racheta care a căzut în Polonia
Ungaria cataloghează ca „iresponsabile” declaraţiile lui Volodimir Zelenski referitoare la racheta care a căzut în Polonia

Ungaria cataloghează ca „iresponsabile” declaraţiile lui Volodimir Zelenski referitoare la racheta care a căzut în Polonia

16 nov. 2022, 22:21,
în International

Guvernul de la Budapesta consideră că preşedintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a dat un „exemplu negativ” afirmând că racheta care a ucis două persoane într-un sat polonez de lângă graniţa cu Ucraina era rusească, relatează BFM TV, citată de News.ro.

„Într-o astfel de situaţie, liderii mondiali vorbesc în mod responsabil”, a declarat Gergely Gulyas, şeful de cabinet al premierului Viktor Orban. „Preşedintele ucrainean, acuzându-i imediat pe ruşi, a greşit, este un exemplu negativ”, a adăugat oficialul de la Budapesta. El a lăudat, în schimb, atitudinea prudentă a Poloniei şi a Statelor Unite.

Preşedintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a reiterat miercuri că racheta care a ucis două persoane în Polonia era rusească.

„Nu am nicio îndoială că această rachetă nu era a noastră”, a declarat Zelenski la televiziune. „Cred că a fost o rachetă rusească”, a adăugat el, în timp ce oficialii NATO au spus că a fost probabil o rachetă a sistemului ucrainean de apărare aeriană.

Zelenski insistă că racheta căzută în Polonia nu e ucraineană: „Vrem să participăm la anchetă!”

Volodimir Zelenski a afirmat, miercuri seară, că racheta care a căzut în Polonia nu este ucraineană și insistă că aparține Rusiei. Președintele a cerut ca experți ucraineni să participe la anchetă, deoarece, susține că au acest drept.

„Sunt convins că nu a fost racheta noastră. Pe baza credibilității rapoartelor militare, consider că a fost o rachetă rusă”, a afirmat Volodimir Zelenski, citat de presa internațională pe baza relatării agenției Interfax Ucraina.

„Avem dreptul de a face parte din echipa de investigație? Desigur”, a continuat el.

Poziția lui Zelenski vine după ce SUA, NATO și Polonia au indicat că racheta a fost lansată de forțele ucrainene

Oleksii Danilov a transmis că cer acces la locul incidentului din Polonia imediat, deoarece vor să examineze acest caz. Cu toată că au fost foarte multe insistențe din partea oficialilor din Ucraina, președintele polonez Andrzej Duda a declarat că eventuala participare a experților ucraineni la investigație trebuie aprobată de Polonia și de Statele Unite.

„Vrem acces imediat la locul incidentului, pentru a examina cazul împreună cu partenerii noștri. Așteptăm din partea partenerilor noștri informațiile pe baza cărora au tras concluziile că incidentul ar fi putut fi cauzat de sistemele antiaeriene ucrainene”, a declarat Oleksii Danilov, secretarul Consiliului de Securitate şi Apărare de la Kiev.

Bugetul.ro
Găselnița Digi RCS RDS pentru abonații din România. Toți cei care au un abonament la compania de telecomunicații se pot bucura de filme și în aplicația Digi TV
redactia.ro
Imagini de la operațiunea secretă făcută de Mossad în Iran. Cum au reușit agenții israelieni să-i atace pe iranieni chiar de pe teritoriul lor
Bugetul.ro
Gospodarii care își ridică un solar în grădină pot primi amenzi chiar şi de 100.000 de lei, dacă nu sunt atenţi la o serie de norme banale
a1.ro
Ce se întâmplă cu ajutorul de înmormântare. Anunțul făcut de Dragoş Anastasiu, consilier al președintelui Nicușor Dan
Playtech.ro
Cum poţi răcori apartamentul cu nişte sticle de plastic? Trucul te salvează în zilele caniculare
observatornews.ro
Zidarii, înlocuiţi de roboţi în România. Lucrează fără oprire şi "cer" 30 de euro pe metrul pătrat
Playsport.ro
Ce sumă maximă poți retrage de la bancomat fără să fii luat la întrebări de bancă sau de ANAF
Evz.ro
Vești proaste pentru mercantili. O zodie de pământ, urmărită de ghinion
realitatea.net
Reguli mai DURE pentru călătoria cu avionul în spațiul UE. Orice solicitant va avea nevoie de autorizație de călătorie
SportpeSurse
Adio, Digi Sport! Cutremur pe piața media de sport din România
Playtech.ro
Cum poţi răcori apartamentul cu nişte sticle de plastic? Trucul te salvează în zilele caniculare
Dailybusiness.ro
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
RomaniaTV
Telenovela Duduianu continuă. Ciprian Pian a făcut pușcărie din cauza fostei concubine. El, din răzbunare, a închis-o într-un portbagaj
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
Blocaj total la negocierile pentru Guvern. Ilie Bolojan a refuzat categoric să fie prim-ministru
redactia.ro
De ce nu mai vrea Ilie Bolojan să fie premier. Nicușor Dan a dat răspunsul
ego.ro
Am aflat secretul teribil al soacrei mele, iar acum nu știu ce să fac! Cum aș putea să îi spun soțului așa ceva!?!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`