Prima pagină » Actualitate » Un vlogger american a fost uluit când a văzut Bucureștiul: „Sunt uluit ce frumos e, părți ale orașului arată ca o operă de artă”
Un vlogger american a fost uluit când a văzut Bucureștiul: „Sunt uluit ce frumos e, părți ale orașului arată ca o operă de artă”

Un vlogger american a fost uluit când a văzut Bucureștiul: „Sunt uluit ce frumos e, părți ale orașului arată ca o operă de artă”

17 sept. 2024, 12:48,
Cristian ZAVASTIN în Actualitate

Un vlogger american a fost uluit când a văzut Bucureștiul și a vrut să le arate conaționalilor săi, dar și altor străini, frumusețile capitalei României. Comentariile la clipul postat pe YouTube nu au întârziat să apară.

Un vlogger american a fost uluit când a văzut Bucureștiul

Un vlogger american a venit în România împreună cu soția sa și a filmat Bucureștiul seara. În clipul postat pe contul său de YouTube, acesta a prezentat imagini din centrul orașului. El a filmat în centrul vechi, dar nu a ocolit nici vechile blocuri comuniste. La final, aproape clipul a avut aproape 70.000 de vizualizări, dar și circa 3.100 de aprecieri.

La un moment dat, după ce a străbătut una dintre cele mai frumoase zone ale orașului, americanul s-a arătat încântat de ceea ce a văzut.

„Arhitectura foarte frumoasă. Vechi și noi. Vezi asta? Blocuri vechi comuniste”, a spus impresionat vlogger-ul american.

Reacțiile celor care au vizionat clipul, majoritatea străini, au fost mai mult decât pozitive.

„Statuile sunt curate. Străzile sunt curate. Niciun vagabond nu este lăsat să putrezească pe trotuar. Oamenii arată sănătoși și fericiți. Sper că o vor ține tot așa”, a comentat un internaut.

Un alt american a fost impresionat de faptul că străzile sunt curate.

„Nu-mi vine să cred cât de curate sunt străzile. Calitatea vieții este palpabilă… Și femeile sunt superbe.  Îmi place asta, atât de multe dintre ele încă poartă rochie. Acesta este cu siguranță un semn al unei societăți sănătoase, faptul că oamenii trăiesc în realitate este tangibil. Suntem atât de deformați în SUA… Am deja pașaportul, România este pe lista mea”, a spus un alt american.

Altcineva a comparat Bucureștiul cu Londra de acum câteva decenii. Asta deși capitala României a fost cunoscută în perioada interbelică drept „Micul Paris”.

„Bucureștiul arată ca și Londra acum 40 de ani! Înainte ca imigranții să inundă cu milioanele. Londra este acum mai puțin de 45% britanică! Am fost literalmente mutați din propria noastră capitală și înlocuiți de peste 100 de naționalități diferite. Locul ăsta mi se pare destul de bun, cred că voi vizita România foarte curând!”, a scris un englez.

„Ne-au spus mereu că estul Europei este un loc prost pentru a trăi”

Un belgian, care a comentat și el la postarea vlogger-ului străin, a menționat că România și Estul Europei au o imagine negativă, pe nedrept, în țara sa.

„Locuiesc în Belgia și ei (=Propaganda-Media) ne-au spus mereu că estul Europei este un loc prost pentru a trăi… Dar știam că este invers”, a spus belgianul.

Un alt internaut a fost impresionat de oameni.

„Dacă te uiți, oamenii încă se țin de mână. Superbe videoclipuri frate.”

Alt internaut a postat un comentariu puțin mai lung, dar la fel de pozitiv.

„Eliberare, răzbunare și tandrețe: luptând cu propriul trecut nebun, niciodată agresiv, dar întotdeauna pasionat și neiertător, o fortăreață a creștinismului și latinității la răscrucea celor trei imperii jefuitoare, Bucureștiul este o stare de spirit uimitoare, mai mult decât un oraș”, a comentat un alt internaut.

O altă persoană a constatat că mulți români care au plecat din țară din cauza condițiilor precare și a lipsei oricăror perspective ajung acum să se întoarcă acasă.

„E amuzant câți români de calitate care au părăsit România în anii ‘80 și ’90 se întorc acasă după ce au trăit mult timp în vest. România și Polonia se dezvoltă lent și oferă cetățenilor lor un stil de viață economic excelent, Polonia mergând mult mai bine. Consumul individual pe cap de locuitor este la 89% din media UE pentru România si 86% pentru Polonia, nu aș spune că Polonia merge mai bine acum”, a comentat cineva, după ce un vlogger american a fost uluit când a văzut Bucureștiul.

Bugetul.ro
Plecarea lui Dorinel Umbrărescu s-a produs în mod oficial. Drumarul din județul Bacău și-a luat la revedere de la oamenii din zona Buzăului
redactia.ro
Se schimbă școala românească din temelii. Părinții riscă și închisoarea dacă nu respectă acest lucru.
Bugetul.ro
Recalculare de urgență pentru 5 milioane de pensionari! Se întâmplă pe 15 iulie la CNPP, este ordin clar de la ministrul Muncii
a1.ro
Reacția Irinei Columbeanu după ce mama ei a fost criticată că nu îl ajută pe Irinel Columbeanu. Ce a spus tânăra despre tatăl ei
Playtech.ro
Plaja la doar 60 de kilometri de Bucureşti care face furori în această perioadă. Nu este aglomerată şi poţi face plimbări cu barca
observatornews.ro
Nazare: "Deficitul, cauzat de creşterea de salarii şi pensii". Ce spune despre subvenţia partidelor
Playsport.ro
O nouă meserie a apărut, iar firmele sunt disperate să-i angajeze: „Sunt plătit să repar toată ziua greșelile făcute de...
Evz.ro
Cum să îți răcorești locuința în zilele toride, fără aer condiționat. Trucul ingenios fără niciun cost
realitatea.net
Testul IQ care le dă bătăi de cap elevilor de clasa a IV-a: câte triunghiuri sunt, de fapt, în imagine?
SportpeSurse
Marea gimnastă a României ajunsă măicuță la mănăstire. Cum a ajuns o speranță a sportului autohton să fie o figură importantă a Bisericii Ortodoxe
Playtech.ro
Locul la doar o oră şi jumătate de Bucureşti unde sunt doar 15 grade Celsius în aceste zile. Este unic în lume, turiştii străini ne invidiază
Dailybusiness.ro
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
RomaniaTV
Este anunţul momentului pentru milioane de români
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
Avem Ordonanţa austerităţii. Se taie tot, iar UE cere mai mult. Lista măsurilor care se aplciă de urgenţă
redactia.ro
Cine este omul care și-a pierdut viața pe Transfăgărășan după ce a fost atacat de urs
ego.ro
I-a spus aceste cuvinte surorii ei mai mari, iar după câteva ore, s-a sinucis, din cauza examenului de evaluare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`