Prima pagină » National » Un medic prezent la tragedia din club, povesteste experienta sa socanta: „Arat ca dracu, dar fa ceva pentru mine”
Un medic prezent la tragedia din club, povesteste experienta sa socanta:

Un medic prezent la tragedia din club, povesteste experienta sa socanta: „Arat ca dracu, dar fa ceva pentru mine”

03 nov. 2015, 17:16,
Echipa BZI.ro în National
a:3:{s:7:"site_id";i:1;s:6:"old_id";i:525081;s:8:"site_url";s:10:"www.bzi.ro";}

Un medic de la Serviciul de Ambulanta povesteste experienta traita vineri seara, la clubul Colectiv unde a ajuns in sapte minute de cand a primit anuntul. „Am vazut zeci de tineri care strigau: «Ajutati-ne!». Erau care puteau merge singuri, dar aveau arsuri pe maini, pe fata. Altii nu mai puteau merge, erau ajutati. Altii erau dusi in morga provizorie”, isi aminteste medicul. Si colegii medicului Radu Cotlos isi amintesc ca „oamenii radeau. «Cred ca arat ca dracu, dar fa ceva pentru mine! Ma doare!», a spus un tanar. Un altul de 15 ani si jumatate zicea ca trebuie sa o sune pe mama. A luat telefonul si a zis: «Mama, vino ca am luat foc. … In club». Apoi vine in fuga o tanara, cu fata complet arsa si mainile, curgea pielea pe ea, si spunea: ‘Spuneti-mi ca nu am nimic pe fata, ca sunt OK!». O alta fata cu fata arsa ne intreba si ea: «Arat bine, nu? Ma ustura rau». Ce sa le spunem? Ii ajutam sa mearga la salvare”.

Vezi si Adi Despot RUPE TACEREA! „Cadeau bucati de burete ars”

„Am avut o domnisoara care avea arsurile cele mai profunde, care pur si simplu a intrebat: este adevarat ca nu am nimic pe fata si sunt ok? Si i-am zis da, esti ok. Stai linistita ca o sa fie bine. Ce m-a impresionat mult a fost solidaritatea colegilor mei care au dat dovada de un devotament si o sincronizare nemaipomenita si solidaritate”, a povestit un alt cadrul medical, Adrian Noata. Momentul cel mai greu, a spus Cotlos, a fost cand trebuia sa anunte un tata ca al sau copil de 15 ani jumatate a murit. „Suntem personal medical de urgenta, dar nu am mai vazut asa ceva”, a subliniat acesta.

Bugetul.ro
Zile libere de la Guvern pentru toată România. Angajații și elevii se vor bucura de un nou weekend prelungit în perioada imediat următoare
redactia.ro
Nicușor Dan a promulgat legea cerută de foarte mulți români. Care sunt măsurile legale stabilite
Bugetul.ro
Găselnița Digi RCS RDS pentru abonații din România. Toți cei care au un abonament la compania de telecomunicații se pot bucura de filme și în aplicația Digi TV
a1.ro
Primele imagini de la Insula Iubirii sezonul 9. Premiera, în curând pe Antena 1 și în AntenaPLAY
Playtech.ro
Cum să răcoreşti casa fără aer condiţionat. Trucurile care te ajută să treci mai uşor peste caniculă
observatornews.ro
Copilul lui Ganea a murit în urma accidentului provocat de tatăl său. Câţi ani de închisoare riscă acum
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Se schimbă tot! Variante-bombă pentru noul Guvern
realitatea.net
Guvernul dă 10.000 de lei pentru șoferii care au mașini vechi. Care sunt condițiile pentru a lua banii
SportpeSurse
Sărăcia lucie l-a izolat pe marele fotbalist român. Foștii colegi l-au dat uitării și trăiește din mila vecinilor
Playtech.ro
Ce este interzis să faci în Grecia ca turist. Amenzile sunt uriaşe, gesturile par banale pentru români
Dailybusiness.ro
Statul dă 700 de lei în plus pentru pensionari! CÂND ajung banii la aceștia
RomaniaTV
EXCLUSIV Florinela Georgescu anunță inversiune termică în România. Caniculă urmată de rupere de nori
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
MapN sună alarmă despre ordinul de recrutare trimis românilor din Diaspora. Precizări de ULTIMĂ ORĂ – DOCUMENT
redactia.ro
E DOLIU in Romania. Institutul National de Statistica a facut anuntul: "Ne luam ADIO de la Ilie Dumitrescu.."
ego.ro
Am aflat secretul teribil al soacrei mele, iar acum nu știu ce să fac! Cum aș putea să îi spun soțului așa ceva!?!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`