Prima pagină » Titlurile zilei » Un medic a târât CAS Iași în instanță timp de 5 ani, după ce a decontat servicii fictive! A pierdut procesul, iar acum este bun de plată! – FOTO

Un medic a târât CAS Iași în instanță timp de 5 ani, după ce a decontat servicii fictive! A pierdut procesul, iar acum este bun de plată! – FOTO

29 feb. 2024, 02:00, 15 ,
Codruța ȘOROAGĂ în Titlurile zilei

Dr. Petru Plămădeală, administratorul CMI PAP CITO TEST, a târât Casa de Asigurări Sănătate (CAS) Iași în instanță timp de aproape 5 ani, sperând că va scăpa de sancțiuni și va obține daune morale. Acest lucru nu s-a întâmplat, iar firma CMI PAP CITO TEST a pierdut procesul intentat CAS Iași, iar acum este bună de plată.

CMI PAP CITO TEST raporta servicii medicale care nu erau efectuate de fapt

În 2019, echipele de control ale Casei de Asigurări de Sănătate din Iași au descoperit nereguli grave la mai mulți furnizori de servicii medicale, printre care s-a situat și firma CMI PAP CITO TEST, deținută de dr. Petru Plămădeală. În urma neregulilor descoperite, CMI PAP CITO TEST a primit sancțiuni în valoare de 318.495 de lei. În cadrul unei acțiuni judecătorești, medicul a contestat măsurile privind imputarea sumei de 253.675,73 lei, reprezentând contravaloarea analizelor consemnate olograf de el și supuse decontării, deși acestea nu au fost nici recomandate de medicul ginecolog, nici nu a fost transmis materialul biologic în acest sens către medicul specialist din ambulatoriul clinic, și a solicitat instanței anularea sancțiunii privind rezilierea contractului cu CAS Iași.

În plus, dr. Petru Plămădeală a pretins de la CAS Iași cheltuieli de judecată, precum daune morale, în valoare de 40.000 de lei. Inițial, procesul s-a judecat la Tribunalul Iași, care a admis acțiunea furnizorului de servicii medicale. După apel, Curtea de Apel Iași a desființat în parte sentința pronunțată de Tribunalul Iași, fiind înlăturate dispozițiile de anulare a imputării sumelor, dar a menținut soluția cu privire la înlăturarea măsurii rezilierii contractului de furnizare de servicii medicale în ambulatoriul paraclinic. Atât CAS Iași, cât și CMI PAP CITO TEST au formulat recurs, fiind dispusă rejudecarea cauzei.

Furnizorul de servicii medicale a cerut strămutarea cauzei la Suceava

Odată cu rejudecarea cauzei, CMI PAP CITO TEST a cerut strămutarea la Curtea de Apel Suceava, deoarece în presă au apărut informații privitoare la obiectul cauzei, iar dr. Petru Plămădeală a considerat că instanța de judecată ieșeană ar putea fi influențată pentru a da câștig de cauză CAS Iași.

Deși s-a admis strămutarea cauzei la Curtea de Apel Suceava, instanța a admis apelul formulat de CAS Iași, a desființat în integritatea sa soluția primei instanțe, a Tribunalului Iași. Astfel, s-a hotărât menținerea măsurilor impuse de CAS furnizorului, de reținere a sumei de 253.676 de lei, reprezentând suma raportată, decontată de CAS Iași și considerată nejustificat încasată din cauza adăugării în mod suplimentar, cu pixul, de servicii medicale pe biletele de trimitere emise de alți medici specialiști.

De asemenea, s-a înlăturat dispoziția de obligare a CAS Iași la plata sumei de 40.000 de lei, cu titlul de daune materiale către furnizorul de servicii medicale, precum și a sumei de 1.805 lei, reprezentând cheltuielile de judecată. Totodată, Curtea de Apel  Suceava a decis menținerea măsurii de reziliere a contractului de furnizare servicii medicale și asistență medicală de specialitate în ambulatoriul de specialitate pentru specialități paraclinice nr. 2671/29.04.2018, precum și măsura de revocare a deciziei de evaluare LAB 937/25.09.2018, emisă de CAS Iași, ca urmare a sesizării comisiei de evaluare a CAS Iași.

CMI PAP CITO TEST a pierdut procesul cu CAS Iași

CMI PAP CITO TEST este bună de plată, deoarece deși s-a judecat timp de 5 ani cu CAS Iași, nu a putut scăpa de sancțiunile impuse în urma acțiunilor de control. Mai mult, reprezentanții CAS Iași au precizat că prin cei 250.000 de lei, sumă încasată ilegal de furnizorul de servicii medicale, s-ar fi putut bucura de analize de laborator aproximativ 1.500 de persoane.

„După epuizarea căii de atac a apelului, la acest moment, Curtea de Apel Suceava a pronunțat o soluție similară cu cea a Curții de Apel Iași, cu menținerea imputării sumelor și atestarea corectitudinii măsurii rezilieri contractului încheiat în condiții de nelegalitate ca urmare a înscrisurilor viciate prezentate de către CMI PAP CITO TEST la contractare.

Față de sumele încasate nejustificat de către furnizorul de servicii medicale menționat se vor calcula în continuare dobânzi și penalități până la achitarea integrală a debitului. Precizăm faptul că în cadrul Casei de Asigurări de Sănătate Iași au fost adoptate o serie de măsuri de control a furnizorilor de servicii medicale menite să utilizeze resursele financiare care sunt și așa reduse în raport cu nevoile crescute de servicii medicale, medicamente și dispozitive medicale, inclusiv programe naționale de sănătate curative.

Spre exemplu, suma de 250.000 de lei ar putea acoperi nevoile de analize de laborator pentru aproximativ 1.500 de persoane. Subliniem faptul că la nivelul CAS Iași se urmărește ca această practică a unor furnizori de a raporta servicii medicale neefectuate să fie stopată sau diminuată prin aceste acțiuni de control, astfel asigurându-se protecția asiguraților în mod universal, achitabil și nediscriminatoriu la servicii medicale”, au transmis reprezentanții CAS Iași.

Reporterii BZI au încercat să ia legătura și cu dr. Petru Plămădeală, medicul care s-a judecat timp de 5 ani cu CAS Iași, dar acesta nu a răspuns apelurilor.

Bugetul.ro
Grila TV din România se schimbă din 1 martie. Noul post de televiziune a început emisia, iar cei mai mici dintre telespectatori sunt cei mai încântați
redactia.ro
Bucurie fără margini pentru Vladimir Putin. Ce cadou îi pregătește Donald Trump președintelui Rusiei
Bugetul.ro
Panică la Altex și Flanco după anunțul eMAG. Cum reușește cel mai mare magazin online din România să își depășească principalii rivali din piața autohtonă
a1.ro
Oana Radu, taxată dur pentru kilogramele în plus. Cum a apărut la Sala Palatului alături de Dorian Popa
Playtech.ro
Cauza morții subite a lui Luca Manolache. Ce arată rezultatul autopsiei, detalii cutremurătoare, nu a avut nicio șansă
observatornews.ro
Prima victimă majoră din România, după tarifele impuse de Trump: companie cu 5.000 de angajaţi
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Prețurile la alimente vor exploda înainte de Paște. „Este cumva o creștere nenaturală”
realitatea.net
Băutura bogată în colagen care întinerește pielea și fortifică oasele în doar o lună. Conține un ingredient cheie, pe care îl găsești la 2 lei în magazine
SportpeSurse
A fost executat fără milă și dat afară de la Digi! Nimeni nu știe ce s-a întâmplat
Playtech.ro
Noua escrocherie care îți fură contul de WhatsApp cu tot cu informațiile sensibile de pe telefon. Avertisment pentru români
Dailybusiness.ro
Călin Donca îi învață pe români cum să facă bani în 2025: „Eu puteam să fiu mult mai bogat decât sunt”
RomaniaTV
Cuplul-surpriză al momentului! Mădălina Ghenea şi Sebastian Stan, împreună! Unde şi cum au fost surprinşi cei doi
stiriromania.ro
Cum arată Eliza Iliescu acum, la 19 ani. Din ce bani trăiesc lunar Adriana Iliescu și fiica ei
RomaniaTV
Vestea MOMENTULUI din Ucraina. Anunțul făcut de Zelenski, după umilința din SUA. Nimeni nu credea că o să mai audă asta!
redactia.ro
Decizia neașteptată luată de americani în privința Rusiei. Donald Trump i-a surprins pe toți
ego.ro
Blocaj în divorțul Prodan - Reghe! Palatul de la Snagov, ipotecat! Declarațiile exclusive ale celor doi
Comentarii
  • Rezultat al scolii medicale romanesti, care a incetat demult sa mai scoata medici. Scoate niste bisnitari.

  • Mai căutați și în spitale…internări fictive,boli fictive,concedii …toate din banii contribuabililor…caracatița albă…

  • carmencita iv, de la cas iasi, mai postezi mult din birou, in timpul serviciului, nu ai treaba, nu ti e rusine, asa putin?

  • Citiți cu atenție...

    Medicii,… dar în special medicii de familia au voie să deconteze fictiv servicii medicale prestate pacienților până la plafonul de 20.000 euro brut pe lună !

    Dacă nu ar avea această facilitate ar pleca toți în Franța sau Anglia iar Iașul ar rămâne făra medicina de familie, efectiv nu ai mai avea unde să mai mergi pt a lua o advarință medicală eliberată de o asistentă medicală/ secretară că sărăcuțul medic e plecat pe….teren la joacă !😋

    P.s: aveți mare grijă când mai lăsați pinul și cardul de sănatate la cabinet. Pe acel card sunt sume mari de bani !🙃

  • R E A L I T A T E A

    Ăștia care procedează așa, se numesc hoți! Iar ca ei sunt mulți. Și totul pleacă de la aplicarea legii. Că dacă le-ar fi frică de aplicarea legii, nu ar pune mâna să mai fure.

  • Nedelciuc a scapat, jmeker omul…

  • Pai da, a plecat madam miron si a ramas carmencita tv. Doua catastrofe! Tovarasul tibichi stie? Stie, cum sa nu stie, doar sunt protejatele ‘mnealui. Pe banii asiguratior, bineinteles!

  • Pai da, a plecat madam miron ( alta care muncea pe rupte…) si a ramas carmencita tv. Doua catastrofe! Oare tovarasul tibichi stie? Stie, cum sa nu stie, doar sunt protejatele ‘mnealui.Si asta pentru ca de la 1 ianuarie le-au marit salariile cu 60%, nu cu 20 cum spunea tovarasul ciulacu!

  • Excroci cu diploma.

  • NU au cazut deacord cu parandaratul si orgolios felcerasul s-a luat de piept cu SISTEMUL,!!!! Caind orgoliul depaseste RATIUNEA , cam aici se ajunge !!! CASA DE SAN FURA IN CIRDASIE CU TOT CE INSEAMNA SISTEM SANITAR,SANCTIONATII SUNT CEI CARE SAR CALUL,DERANJEAZA CONCURENTA,POLITIC SI CEI CE VOR SA FURE DOAR EI !!

  • nu sunt legi care sa le interzica si sunt ferestruici

  • ♥️Dosarul personal al pacientului...

    „Wat”???? 🙃 …abia acum s-a aflat că unii medici de familie oferă servicii medicale fictive?

    Adică medicii de familie ( unii) consultă 60/80 pacienți fantomă intr-o oră?👻

    Si incasează zeci de mii de lei doar frecând menta și completând aiurea rețete fictive decontate de CASA…pardon, nu medicul ci asistenta completează … 😂👻😂🚑

    Mergeți și cereți ” DOSARUL PERSONAL AL PACIENTULUI” de la Casa de Asigurări de Sănătate ! O să găsiți în acel dosar multe surprize completate de medicul vostru de familie !
    O surpriză ar fi că vreme de 15 ani ați beneficiat de tratament cu INTERFERON 💊 sau alte tratamente scumpe…iar voi să nu fiți bolnavi de HEPATITA C 🤭

  • hipocrate e doar laitmotiv

  • Pt. ,,Dosarul personal al pacientului ” mananci cacat, pofta buna! Unde ai auzit ca un medic deconteaza 60/80 de pacienti pe ora, 480/640 pe zi? Daca un betiv se spune ca vede dublu, probabil ca un drogat vede insutit. Doar asa se explica afirmatia ta.

  • carmencita iv, posteaza in continuare, tata, nu te lasa. Pentru 8000 lei in mana pe luna, chiar merita, nesimtito! Ajung astea la cnas, nu-ti face griji!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`