Prima pagină » International » Ucraina naționalizează averile oligarhilor. Patru mari companii trec în proprietatea statului
Ucraina naționalizează averile oligarhilor. Patru mari companii trec în proprietatea statului

Ucraina naționalizează averile oligarhilor. Patru mari companii trec în proprietatea statului

07 nov. 2022, 19:20,
în International

Patru companii asociate cu controversații oameni de afaceri Kostyantyn Zhevago, Ihor Kolomoisky și Konstantin Grigorishin au fost naționalizate, a informat Ukrainska Pravda, citând surse anonime din Comisia Națională a Valorilor Mobiliare și a Pieței de Valori. Sursele au spus că decizia a fost luată pe 6 noiembrie, notează kyivindependent.

Guvernul ucrainean va prelua controlul deplin asupra Ukrnafta, Ukrtatnafta, AvtoKrAZ și Zaporizhtransformator.

Ucraina naționalizează averile oligarhilor

Se pare că țara va primi și acțiunile pe care Viacheslav Bohuslaiev le-a avut la Motor Sich, unul dintre cei mai importanți producători mondiali de motoare de aeronave cu sediul în Zaporizhzhia. Bohuslaiev a fost și șeful companiei până când autoritățile l-au arestat pe 23 octombrie. El este suspectat de colaborare cu Rusia.

Nu a existat nicio confirmare oficială până acum, dar o sursă anonimă de la biroul președintelui a declarat pentru Forbes Ucraina că guvernul lucrează într-adevăr la o legislație care să reglementeze modul în care funcționează întreprinderile strategice în timpul războiului.

Aproximativ 42% din compania petrolieră Ukrnafta, de exemplu, aparțin companiilor asociate cu Kolomoisky. Restul a fost deținut de stat. Kolomoisky și partenerul său de afaceri Gennadiy Boholyubov dețineau, de asemenea, aproximativ 60% din acțiunile Ukrtatnafta.

Nu se știe dacă guvernul va plăti vreo compensație

Kolomoisky și Boholyubov au fost cândva proprietarii PrivatBank, care a fost naționalizat în 2016. Conform unui audit independent, PrivatBank avea o gaură de 5,5 miliarde de dolari în registru; banca acum deținută de stat îl dă în judecată pe Kolomoisky în Ucraina, Elveția, Marea Britanie și Statele Unite.

Ukrainska Pravda a scris că nu se știe dacă guvernul va plăti vreo compensație pentru acțiunile deținute de proprietari privați în aceste companii.

În iulie, Kolomoisky ar fi fost deposedat de cetățenia ucraineană.

AvtoKrAZ este deținut de Zhevago, care se confruntă cu acuzații de delapidare de fonduri, după ce ar fi sifonat 113 milioane de dolari de la Finance & Credit Bank pe care o deținea. Banca este acum defunctă. Zhevago a fost acuzat de delapidare în septembrie 2019. Localitatea sa nu este cunoscută, dar deține în continuare un pachet majoritar de acțiuni la firma minieră Ferrexpo, în timp ce averea sa netă, potrivit Forbes, este de 1,3 miliarde de dolari.

Zaporizhtransformator, producător de echipamente pentru transformatoare de putere, aparține lui Grigorishin. În 2016, Grigorishin a recunoscut că a finanțat Partidul Comunist din Ucraina și că avea cetățenia rusă. În Rusia, Grigorishin a fost acuzat în lipsă de evaziune fiscală și condamnat la 4 ani de închisoare.

Bugetul.ro
Plecarea lui Dorinel Umbrărescu s-a produs în mod oficial. Drumarul din județul Bacău și-a luat la revedere de la oamenii din zona Buzăului
redactia.ro
Cine este tânăra ucisă de fostul iubit după ce i-a incendiat casa. Victima a fost rapită și în februarie de ucigaș
Bugetul.ro
Recalculare de urgență pentru 5 milioane de pensionari! Se întâmplă pe 15 iulie la CNPP, este ordin clar de la ministrul Muncii
a1.ro
Ipostazele seducătoare în care s-a pozat Alexandra Stan pe bancheta din spate a unei mașini
Playtech.ro
Prințesa Kate, apariție spectaculoasă lângă Macron! A impresionat, detaliul secret observat de puţini
observatornews.ro
Ministrul Sănătăţii vrea medici de familie la UPU, în spitalele publice: "O noutate pentru sistem"
Playsport.ro
Vremea, la extreme. ANM a emis avertizări de vreme rea! Singurele două judeţe în care canicula persistă azi
Evz.ro
Transportul aerian din România: Bilete scumpe, servicii slabe. Pasagerii, revoltați
realitatea.net
Ce temperatură trebuie să setezi la frigider când afară e caniculă. Trucul prin care să scazi factura la curent
SportpeSurse
S-a aflat ce avere a lăsat Mihai Leu, dar și ce planuri ascunse avea
Playtech.ro
Gafa făcută de Macron la întâlnirea cu Kate! Nu a mai avut ochi pentru altcineva. Brigitte nu a fost deloc încântată. Foto
Dailybusiness.ro
CCR a stabilit că statul poate elimina sporurile bugetarilor fără renegocierea contractelor. Bugetarii nu au drept absolut nici la grevă!
RomaniaTV
A murit părintele Ioan Mihai Măriuță. Avea doar 35 de ani. Preotul a lăsat în urmă o tânără soție și doi copii. Era un om cum rar se mai găsește!
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
Şoc în politică. Ilie Bolojan ameninţă cu DEMISIA
redactia.ro
Se schimbă școala românească din temelii. Părinții riscă și închisoarea dacă nu respectă acest lucru.
ego.ro
I-a spus aceste cuvinte surorii ei mai mari, iar după câteva ore, s-a sinucis, din cauza examenului de evaluare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
09 iulie 2025
09 iulie 2025