Prima pagină » Local » Tupeu! Suspectul crimei din centrul Iașului vrea să fie pus în libertate! Cezar Bercu a contestat arestarea preventivă – GALERIE FOTO/VIDEO

Tupeu! Suspectul crimei din centrul Iașului vrea să fie pus în libertate! Cezar Bercu a contestat arestarea preventivă – GALERIE FOTO/VIDEO

13 iun. 2022, 02:00, 4 ,
Ciprian Nedelcu în Local

Suspectul crimei din centrul Iașului vrea să fie pus în libertate! Sâmbăta trecută, judecătorii din cadrul Tribunalului Iași au admis propunerea de arestare preventivă pentru 30 de zile formulată de anchetatori pe numele lui Cezar Gabriel Bercu. Totuși, tânărul a contestat decizia instanței în cazul său, sperând ca magistrații ieșeni să îl pună în libertate.

Cezar Gabriel Bercu, suspectul crimei din centrul Iașului, vrea să fie pus în libertate! Sâmbăta trecută, judecătorii din cadrul Tribunalului Iași au admis propunerea de arestare preventivă pentru 30 de zile formulată de anchetatori pe numele lui Cezar Gabriel Bercu.

„Instanţa admite propunerea de arestare preventivă formulată de Parchetul de pe lângă Tribunalul Iaşi. Dispune arestarea preventivă a inculpatului Cezar Gabriel Bercu, cercetat pentru comiterea infracţiunii de omor, pe o durată de 30 de zile. Dispune emiterea de îndată a mandatului de arestare preventivă pe numele inculpatului”, au afirmat magistraţii ieşeni.

Totuși, tânărul a contestat decizia instanței în cazul său, sperând ca magistrații ieșeni să îl pună în libertate.

Cezar Gabriel Bercu, suspectul crimei din centrul Iașului, vrea să fie liber

Acum, urmează ca magistrații din cadrul Curții de Apel Iași să decidă ce se va întâmpla în continuare cu Cezar Gabriel Bercu.

Amintim că individul a fost reținut vineri după-amiază, pentru 24 de ore, sub acuzația de omor. Tânărul de 21 de ani este bănuit că, în noaptea de joi, spre vineri, ar fi ucis în bătaie un bărbat de 47 de ani. În urma incidentului, suspectul și-ar fi aruncat într-un tomberon din zonă hainele pline de sângele victimei. În noaptea respectivă, cadavrul unui bărbat a fost găsit pe trotuarul de lângă stația Petrom, de lângă strada Sfântul Andrei. În urma descoperirii, oamenii legii au fost chemați la fața locului.

Oamenii legii au tras mai multe focuri de armă pentru a-l prinde pe suspectul crimei din centrul Iașului. Individul a fost luat de oamenii legii la Secția I de Poliție şi a fost dus la audieri.

„După un conflict spontan, pe fondul consumului de băuturi alcoolice, a fost un schimb de injurii. Autorul i-a aplicat victimei o lovitură puternică în zona capului. Victima a fost proiectată pe un plan dur, iar, în urma impactului, a decedat. Se fac cercetări pentru omor”, a precizat prim-procurorul adjunct Parchetului de pe lângă Tribunalul Iași, Ionela Gâmbuță.

Anchetatorii ieșeni l-au reținut pentru omor

Vineri, suspectul a fost dus de polițiști la fața locului pentru a face reconstituirea crimei. Oamenii legii spun că întreg conflictul dintre Cezar Bercu și victimă ar fi izbucnit după ce aceasta din urmă s-a întâlnit pe strada Sfântul Andrei cu mai mulți tineri, iar, după câteva schimb de replici, unul dintre aceștia i-ar fi aplicat un pumn.
Bărbatul s-a lovit puternic de asfalt și a rămas lat la pământ. Ulterior, cadavrul victimei a fost preluat de anchetatori și dus la Institutul de Medicină Legală Iași, unde se va stabili cu exactitate cauza morții.

Vineri după-amiază, procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Iași l-au reținut pentru 24 de ore pe suspect. Sâmbătă, anchetatorii l-au dus pe Cezar Bercu la instanță, cu propunere de arestare preventivă. Acum, suspectul crimei din centrul Iașului vrea să fie pus în libertate.

Could not play video.
There was a problem trying to load the video.
Error code: html5_video:4
Bugetul.ro
Bulgaria, umilință supremă pentru România! Țara noastră a fost exclusă definitiv din programul Visa Waiver, însă vecinii din sud vor avea acces neîngrădit peste Ocean
redactia.ro
Răsturnare de situație. Cine va fi până la urmă premierul României. Nicușor Dan va face anunțul azi
Bugetul.ro
Adio, Parcul IOR din București în actuala formă! Primarul Robert Negoiță vrea să transforme locul de recreere din Sectorul 3 într-o oază modernă
a1.ro
Rezultate BAC 2025. Află primul ce note s-au luat anul acesta. Model de cerere pentru vizualizarea lucrării sau pentru contestație
Playtech.ro
Ţara din Europa cu cei mai mulţi kilometri de autostradă. Nu este Germania, aşa cum cred mulţi
observatornews.ro
Străinii vin la dentist în România şi fac economii de zeci de mii de euro. Medicii au clienţi şi din SUA
Playsport.ro
Dan Negru: „E un miracol că mai existăm ca națiune, am avut şase imnuri”
Evz.ro
Vara care schimbă totul. Patru zodii renasc și sunt de neoprit
realitatea.net
Românii au găsit o nouă metodă de a păcăli aparatele de reciclare. Reușesc să obțină o grămadă de bani cu un singur pahar de plastic
SportpeSurse
EXCLUSIV Imagini devastatoare cu casa părintească a lui Ion Țiriac din Brașov. Locuința a ajuns o dărăpănătură în care colcăie șobolanii. Primarul orașului face declarații tulburătoare despre miliardar: ““Nu l-a interesat niciodată”
Playtech.ro
Inversiune termică în weekend. Va fi rupere de nori în unele zone, temperaturile scad brusc
Dailybusiness.ro
Tanczos Barna: România nu-și poate permite să piardă încrederea recâștigată
RomaniaTV
Doliu URIAȘ! A MURIT Iliescu în urmă cu puțin timp....România este în STARE DE ȘOC
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
Dispar economiile de pe card, de la saltea şi chiar din depozite. Anunţul îngrijorător făcut de BNR vineri
redactia.ro
Scandal între Nicușor Dan și Ilie Bolojan. De ce nu se înțeleg cei doi și soluția extremă la care se gândește președintele României
ego.ro
Am aflat secretul teribil al soacrei mele, iar acum nu știu ce să fac! Cum aș putea să îi spun soțului așa ceva!?!
Comentarii
  • GabiDumitrescu

    Unde e tupeul aici? Omul e SUSPECT. Nu exista dovezi irefutabile precum in cazul unor infractori din politica. La aia tupeu si nesimtire. Despre Don Primare de ce nu mai scrieti nimic?

  • Sa putrezesti in puscarie, golan ordinar. Iar grupul cu care era sa te insoteasca in calitate de complici !!!!!

  • Ce SUSPECT „omenosule”, daca avea hainele pline de sangele victimei??? Daca in locul victimei era o cunostinta de a ta, aveai aceiasi opinie??? M-a indoiesc !!!

  • GabiDumitrescu

    @Ins: Cineva injunghie pe strada o alta persoana. Singura persoana din apropiere esti tu. Te duci sa o ajuti pe cea injunghiata, care iti cade in brate. Te murdaresti de singe. Apare cineva de dupa colt, suna la 112, ceea ce a vazut e ca tu erai cu victima in brate, murdar de singe. Clar, tu erai criminalul, nu?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`