Prima pagină » National » Tricolorii, sub comanda celui mai în vârstă selecționer din lume, Mircea Lucescu, au învins Kosovo, la Priștina

06 sept. 2024, 23:59,
în National

Tricolorii, sub comanda celui mai în vârstă selecționer din lume, Mircea Lucescu, au debutat cu dreptul în Liga Națiunilor. România a învins cu Kosovo, după un meci consistent, în care vedetele de la Parma. Dennis Man și Valentin Mihăilă, au strălucit.

Echipa naţională şi-a început parcursul în noua ediţie a Ligii Naţiunilor, vineri seară, la Priştina, împotriva selecţionatei din Kosovo. Confruntarea este prima pentru selecţionerul Mircea Lucescu de la revenirea la cârma tricolorilor.

România a marcat al treilea gol în minutul 82

România a marcat al treilea gol în minutul 82, atunci când, după un șut al lui Mihăilă, parat de portarul kosovar, Denis Drăguș a fost pe fază și a împins balonul în poartă.

În a doua repriză, Răzvan Marin a înscris în minutul 51, dintr-un penalti acordat pentru un fault asupra lui Dennis Man, după consultarea VAR. Scorul a devenit 2-0 pentru tricolori.

La pauză, România a condus cu 1-0. În minutul 44, Mihăilă a ratat o ocazie imensă, trimiţând mingea în bară, după o pasă de la Man. Tricolorii au deschis scorul în prima repriză. A marcat Man, în minutul 40, după un șut imparabil.

Lucescu, în vârstă de 79 de ani, a revenit la conducerea echipei naţionale

Lucescu, în vârstă de 79 de ani, a revenit la conducerea echipei naţionale în august, după 38 de ani.

Partida de vineri este arbitrată de azerul Aliyar Aghayev, ajutat de Zeynal Zeynalov şi Akif Amirali, iar rezervă va fi Ingilab Mammadov.

Înainte de start, imnul României a fost fluierat de public.

Echiple de start:

KOSOVO: 1. Muric – 15. Vojvoda, 13. Amir Rrahmani-cpt., 3. Aliti, 23. Paqarada – 10. Zhegrova, 14. V. Berisha, 6. Rexhbecaj, 7. Rashica – 18. Muriqi, 11. Asllani. Selecţioner: Franco Foda

Rezerve: 12. Bekaj, 16. Avdyli – 2. Hadergjonaj, 4. I. Krasniqi, 5. Dellova, 8. Muslija, 9. Albion Rrahmani, 17. E. Krasniqi, 19. Emërllahu, 20. Sahiti, 21. Rrudhani, 22. Selmani

ROMÂNIA: 1. Niţă – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 6. M. Marin, 10. Stanciu -20. Man, 19. Drăguş, 13. Mihăilă. Selecţioner: Mircea Lucescu

Rezerve: 12. L. Popescu, 16. Târnovanu – 4. Manea, 5. Ghiţă, 7. Alibec, 8. Artean, 9. Puşcaş, 14. Hagi, 17. F. Coman, 21. Olaru, 22. Mitriţă, 23. Sorescu

După partida de la Priştina, tricolorii vor juca, luni, pe stadionul Steaua, tot de la ora 21.45, cu naţionala Lituaniei.