Prima pagină » National » Traian Băsescu, reacție dură la declarația Ralucăi Turcan: „Nu este posibil ca Guvernul să nu asigure măști pentru copii!“
Traian Băsescu, reacție dură la declarația Ralucăi Turcan: „Nu este posibil ca Guvernul să nu asigure măști pentru copii!“

Traian Băsescu, reacție dură la declarația Ralucăi Turcan: „Nu este posibil ca Guvernul să nu asigure măști pentru copii!“

24 aug. 2020, 10:02,
Cristian ZAVASTIN în National

Fostul președinte Traian Băsescu a avut o reacție dură la declarația Ralucăi Turcan, care a spus că Guvernul nu poate să asigure măști pentru copii. Vorbind despre începerea noului an școlar, Traian Băsescu a spus că rezolvarea problemei privind asigurarea de măști pentru copii poate fi găsită la administrațiile locale, dar ea trebuie să fie însoțită de „niște bani” și „de o metodologie” de la Guvern.

„Soluţia trimiterii la administraţiile locale este o soluţie bună, dar ea trebuie însoţită de două lucruri. În primul rând de o metodologie pentru că nu poţi să pui fiecare primar în situaţia de a face după capul lui cum crede. Ministerul Sănătăţii şi Ministerul Educaţiei trebuie să emită o metodologie. Ministerul Educaţiei trebuie să stabilească un program.

Pe de altă parte trebuie trimişi nişte bani la administraţiile locale pentru că sunt la partea terminală a anului şi nu cred că mai au resurse după ce au cheltuit enorm în prima parte a pandemiei. Aceste două lucruri trebuiesc făcute“, a declarat Traian Băsescu.

Traian Băsescu, reacție dură la declarația Ralucăi Turcan: Dau dovadă de lașitate

Candidatul PMP la Primăria Capitalei a precizat că Guvernul liberal dă dovadă de lașitate în rezolvarea problemei măștirlor de protecție pentru copii dând vina pe Parlament sau pe lipsa legislației.

„Marea problemă este aceea laşitate de care dă dovadă guvernul în asumarea responsabilităţii. Aici au bâlbâit-o tot timpul şi au încercat să dea vina pe alţii, ba că nu avem lege, ba că ne-au ţinut în Parlament când aveau regulamentul sanitar internaţional şi directiva Parlamentului şi Consiliului Uniunii Europene care le spune ce au de făcut în situaţii de pandemie”, a menționat Traian Băsescu.

Europarlamentarul PMP a contrazis afirmația vicepremierului Raluca Turcan, care a spus că „este absolut imposibil ca Guvernul să asigure măști pentru toți copiii din țara aceasta, pentru toți profesorii”.

„Nu se poate lăsa situaţia la nivelul de fiecare să se descurce pentru că acest lucru nu este posibil, va ieşi o harababură. Alt element extrem extrem de important, sistemul de protecţie al copilului. Nu este posibil ca Guvernul să nu asigure măşti pentru copii“, a spus Traian Băsescu.

„Guvernul încurcă ţara în loc să o descurce!“

Fostul președinte al României consideră că lipsa unei idei unice privind rezolvarea problemei măștilor pentru copii va crea haos, deoarece multe familii vor fi în imposibilitatea să asigure copilului două măşti pe zi. În plus, fiind o măsură cerută de Guvern ca modalitate de a diminua pandemia, Guvernul trebuie să îşi asume şi costul din acest punct de vedere.

Mai mult, Traian Băsescu susține că Guvernul este vinovat de faptul că nu a pregătit cadrele didactice pentru predarea online în această vară şi că nu a restructurat curricula.

„Nu prea ne mai putem apăra de Guvernul ăsta, s-a ajuns la stadiul la care încurcă ţara în loc să o descurce. De exemplu, i-a prins începerea anului şcolar. Abia acum încep să se agite, păi toată vacanţa ce au făcut? Nu au pregătit dascălii pentru predare la distanţă, nu s-au elaborat restructurări ale curriculei pentru că în multe şcoli ar trebui organizat învăţământul în trei serii a câte trei ore, de la 8-11, pauză pentru dezinfectare, de la 12-15, iar o oră pauză şi de la 16 la 19 în aşa fel încât să ai cât mai puţini copii în clasă”, a precizat Traian Băsescu.

Bugetul.ro
Găselnița Digi RCS RDS pentru abonații din România. Toți cei care au un abonament la compania de telecomunicații se pot bucura de filme și în aplicația Digi TV
redactia.ro
Imagini de la operațiunea secretă făcută de Mossad în Iran. Cum au reușit agenții israelieni să-i atace pe iranieni chiar de pe teritoriul lor
Bugetul.ro
Gospodarii care își ridică un solar în grădină pot primi amenzi chiar şi de 100.000 de lei, dacă nu sunt atenţi la o serie de norme banale
a1.ro
Ce se întâmplă cu ajutorul de înmormântare. Anunțul făcut de Dragoş Anastasiu, consilier al președintelui Nicușor Dan
Playtech.ro
Este locul 11A cel mai sigur într-un avion? Experții în aviație spun că nu e chiar așa
observatornews.ro
Cât costă un kilogram de cireşe româneşti, la târgul din Bucureşti. Pofta a învins preţurile
Playsport.ro
Codul Rutier a fost modificat, iar una dintre marile schimbări nemulțumește. „Complică și mai mult situațiile deja...
Evz.ro
Cum va fi vremea duminică, 15 iunie. Temperaturi perfecte pentru plimbări și drumeții
realitatea.net
Reguli mai DURE pentru călătoria cu avionul în spațiul UE. Orice solicitant va avea nevoie de autorizație de călătorie
SportpeSurse
Adio, Digi Sport! Cutremur pe piața media de sport din România
Playtech.ro
Aparatul electric pe care trebuie să-l scoți din priză când nu îl folosești. Se găsește în aproape toate bucătăriile și consumă inutil
Dailybusiness.ro
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
RomaniaTV
Statul a luat din cardurile românilor 870 de milioane în trei zile. Suma maximă retrasă de la fiecare, 5.000 de lei
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
Telenovela Duduianu continuă. Ciprian Pian a făcut pușcărie din cauza fostei concubine. El, din răzbunare, a închis-o într-un portbagaj
redactia.ro
De ce nu mai vrea Ilie Bolojan să fie premier. Nicușor Dan a dat răspunsul
ego.ro
Am aflat secretul teribil al soacrei mele, iar acum nu știu ce să fac! Cum aș putea să îi spun soțului așa ceva!?!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
14 iunie 2025
14 iunie 2025