Prima pagină » Actualitate » Țeapă dată de Guvern pensionarilor! Îndexarea pensiilor trebuie să mai aștepte

Țeapă dată de Guvern pensionarilor! Îndexarea pensiilor trebuie să mai aștepte

30 ian. 2025, 15:05, 2 ,
Redacția BZI în Actualitate

Pare încă o țeapă dată de Guvern pensionarilor în legătură cu indexarea pensiilor care, potrivit analiștilor economici, mai trebuie să aștepte. Este vorba despre faptul că Guvernul trădător PSD-PNL-UDMR a amânat indexarea veniturilor pensionarilor pentru data de septembrie 2025, dar economiștii susțin că acest lucru, adică o majorare, nu este posibilă în anul curent.

Indexarea pensiilor este o prevedere legală care obligă guvernanții să mărească pensiile în fiecare an cu minim rata inflației.

Țeapă dată de Guvern pensionarilor! Îndexarea pensiilor trebuie să mai aștepte

Guvernul a anunțat recent că intenționează să crească pensiile în luna septembrie, însă procentul de indexare ar putea fi sub pragul de 12%. Mulți pensionari așteaptă cu nerăbdare această majorare, mai ales după ce, la începutul anului, pensiile au rămas la același nivel, fără nicio ajustare. Totuși, există îndoieli serioase cu privire la posibilitatea ca această creștere să fie pusă în aplicare.

Economistul Adrian Negrescu atrage atenția că există un risc mare ca această indexare să nu aibă loc deloc. Potrivit acestuia, Guvernul nu dispune de fondurile necesare pentru a susține o majorare a pensiilor care să depășească 10%, așa cum prevede legislația în vigoare. Acesta consideră că Executivul nu va respecta legea pensiilor, dintr-un motiv simplu: lipsa banilor.

În spațiul public s-a vehiculat și ideea oferirii unui sprijin financiar unic pentru pensionarii care au venituri sub 3.000 de lei. Totuși, această măsură este încă incertă, deoarece nu se cunoaște suma exactă ce ar urma să fie acordată, momentul în care ar putea fi distribuită sau sursa finanțării. Negrescu subliniază că pensionarii au devenit victimele unor artificii bugetare și ale promisiunilor neonorate, fiind privați de dreptul legal la o indexare corectă a pensiilor, care ar fi trebuit să aibă loc încă de la începutul anului, în funcție de raţă inflației.

Guvernul a făcut o adevărată ”maradona” financiară cu pensionării

Economistul Adrian Negrescu susține că pensionarii au fost induși în eroare de autorități, fiind victimele unui joc financiar iluzoriu. Acesta compară situația cu o înșelătorie în care li s-a promis un teanc de bani, însă doar primele și ultimele bancnote erau reale, restul fiind simple hârtii fără valoare. Mai exact, statul nu a avut fondurile necesare pentru a crește pensiile și nici pentru a acoperi indexările promise. Suma necesară pentru aceste majorări s-ar ridica la aproximativ 7 miliarde de euro, bani care, în realitate, nu există în buget.

Negrescu atrage atenția că situația financiară a țării este tot mai instabilă, iar deficitul bugetar de aproape 30 de miliarde de euro face aproape imposibilă găsirea resurselor pentru plata pensiilor majorate nu doar în 2025, ci și în 2026. Acesta avertizează că, pe măsură ce criză economică se adâncește, Guvernul va fi obligat să contracteze noi împrumuturi pentru a putea acoperi aceste obligații financiare.

Un alt aspect îngrijorător, menționat de economist, este creșterea accelerată a numărului de pensionari în următorii ani. Generația „decrețeilor”, formată din persoanele născute în anii ’60-’70, se apropie de vârsta de pensionare, ceea ce va pune o presiune și mai mare asupra bugetului de stat. În acest context, dacă nu se găsesc soluții sustenabile, plata pensiilor ar putea deveni o provocare majoră pentru economia țării.

Bugetul.ro
Adio, ANPC pentru Cristian Popescu Piedone! Curtea de Apel București i-a dat vestea, după ce a fost acuzat de nepotism
redactia.ro
Donald Trump a decis. Ce se întâmplă cu trupele americane din România
Bugetul.ro
Spitalul care nu va mai exista. 150 de milioane de euro pierdute din cauza incompetenței locale
a1.ro
Mircea Badea, interviu-eveniment în exclusivitate cu Andrew Tate, pentru AntenaPLAY
Playtech.ro
Horoscopul weekendului 28-30 martie. Vin veşti bune, vor fi zile de relaxare
observatornews.ro
Torturat până la comă de patru hoţi, în propria casă din Măgurele. Lăsat să agonizeze, bărbatul a murit după câteva zile la spital
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Zeci de magazine Mega Image și Profi se închid. Decizie irevocabilă
SportpeSurse
Ungaria dinamitează relația cu România după ce a pompat în Ardeal milioane de euro într-un domeniu de viitor
Playtech.ro
Cutremur în România, în urmă cu scurt timp! Panică printre locuitori
Dailybusiness.ro
Regretele bărbaților care divorțează. Ce îi frământă cu adevărat și ce învață din experiență
RomaniaTV
Anunţ important de la BNR pentru toţi românii cu valută „la ciorap”
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Bahmu i-a spus ADIO lui George Restivan. Fostul iubit e foarte supărat pe ea: A fost ultima dată când am cerut-o de soție
redactia.ro
Doliu în medicina românească. A murit unul dintre cei mai importanți medici. A fost un profesionit desăvârșit
ego.ro
Vești proaste pentru Gabriela Cristea! Ce s-a aflat după demisia de la Antena Stars EXCLUSIV
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
28 martie 2025
28 martie 2025