Prima pagină » Economic Local » Târg unic în zona Moldovei, organizat la Iași! Cei interesați sunt așteptați la “Iașul în bucate tradiționale, ecologice, montane”, în Parcul Expoziției

Târg unic în zona Moldovei, organizat la Iași! Cei interesați sunt așteptați la “Iașul în bucate tradiționale, ecologice, montane”, în Parcul Expoziției

29 iun. 2022, 02:00,
Andreea Andrei în Economic Local

Primăria Municipiului Iași împreună cu Academia Română-Filiala Iași și direcția pentru Agricultură Județeană Iași va organiza un târg unic în zona Moldovei. Ieșenii sunt așteptați la “Iașul în bucate tradiționale, ecologice, montane”

Eveniment unicat în zona Moldovei organizat spre ajutorul producătorilor locali. Ieșenii sunt așteptați la “Iașul în bucate tradiționale, ecologice, montane”, în Parcul Expoziției, în perioada 9-10 iulie, în intervalul orar 10:00-21:00. Vor fi prezenți la acest târg producători atestați “eco”, “tradițional” și “montan”.

 sediul primariei din iasi

Evenimentul este organizat de Primăria Iași

Ieșenii sunt așteptați la “Iașul în bucate tradiționale, ecologice, montane”

 parcul expozitiei din iasi, oameni plimbandu-se

Târgul va fi în Parcul Expoziției

Ieșenii interesați de produse naturale, tradiționale, produse în zona Moldovei vor putea să se întâlnească, în Parcul Expoziției, cu producătorii. Acest târg a fost special organizat pentru a încuraja consumul produselor locale.

“Evenimentul, unicat în zona Moldovei, este dedicat consumatorilor ieșeni, precum și producătorilor atestați tradițional, ecologic sau montan din zona de Nord-Est a țării. Astfel, cu sprijinul Direcțiilor pentru Agricultură din regiunea Moldovei, la eveniment vor participa producători din toate cele șase județe din Nord-Estul țării din domeniile patiseriei, produselor lactate, preparatelor din carne și pește, producători de vinuri, producători de dulcețuri și zacuști, producători de fructe și legume ecologice și apicultori. Prin organizarea acestui târg ne propunem promovarea și încurajarea consumului de produse alimentare realizate după rețete tradiționale, populare în zona de Nord-Est a țării. În același timp se urmărește stimularea spiritului antreprenorial, valorificarea producțiilor agroalimentare obținute în fermele de mărime medie și mică din regiune, promovarea unei alimentații sănătoase în rândul ieșenilor, precum și dezvoltarea culturii pentru produsele culinare tradiționale”, transmit reprezentanții primăriei municipiului Iași.

La târg vor fi prezenți producători din Iași, Bacău, Suceava, Botoșani, Neamț și Vaslui, ce vor aduce produse din categoriile de patiserie, produselor lactate, preparatelor din carne și pește, producători de vinuri, producători de dulcețuri și zacuști, producători de fructe și legume ecologice și apicultură.

ladita cu legume

Vor fi aduse legume cultivate în zona Moldovei în stil ecologic

Activități în cadrul târgului Parcul Expoziției

 carafa cu lapte si o vacuta pe fundal

Vor fi aduse produse lactate etichetate de asemenea “ecologic”

Copii care vor veni în Parcul Expoziției vor avea ocazia să participe la un atelier pentru gătit cu produse de la producătorii locali. Aceștia vor învăța mai multe despre o alimentație sănătoasă și echilibrată, precum și despre importanța folosirii produselor de calitate, naturale și proaspete.

“În cadrul târgului va avea loc și Atelierul de gătit pentru copii, cu produse de la producători locali, atelier care are o puternică componentă educativă în ceea ce privește alimentația sănătoasă. Evenimentul este organizat în cadrul Proiectului Cities2030, finanțat de Comisia Europeană prin programul Orizont2020.

Primăria Municipiului Iași și Academia Română – Filiala Iași sunt partenerii din România în cadrul acestui proiect, alături de alți 39 de parteneri din țările Europei. Evenimentul constituie o activitate a hub-ului inovativ Food for Iași Living Lab, dezvoltat în cadrul proiectului Cities2030 de Primăria Municipiului Iași și Academia Română – Filiala Iași”, completează reprezentanții municipalității ieșene.

Evenimentul este unul uni în zona Moldovei și are ca scop principal încurațarea consumului de produse fabricate în zona Moldovei și atestate cu etichetele de “ecologic”,”tradițional” sau “montan”.

Ieșenii sunt așteptați la “Iașul în bucate tradiționale, ecologice, montane”, în Parcul Expoziției, în perioada 9-10 iulie, în intervalul orar 10:00-21:00. Evenimentul este organizat de Primăria Municipiului Iași. în colaborare cu Academia Română-Filiala Iași și Direcția pentru Agricultură Județeană Iași.

Bugetul.ro
Plecarea lui Dorinel Umbrărescu s-a produs în mod oficial. Drumarul din județul Bacău și-a luat la revedere de la oamenii din zona Buzăului
redactia.ro
Se schimbă școala românească din temelii. Părinții riscă și închisoarea dacă nu respectă acest lucru.
Bugetul.ro
Recalculare de urgență pentru 5 milioane de pensionari! Se întâmplă pe 15 iulie la CNPP, este ordin clar de la ministrul Muncii
a1.ro
Cum arată și la ce preț se vinde o garsonieră din Capitală fără geamuri și fără uși. "Garsoniera-dezastru" se află în Berceni
Playtech.ro
Andreea Marin s-a dezlănțuit! A uitat că e filmată și și-a dat frâu liber fericirii. Imaginile...
observatornews.ro
Mai mulţi tineri din Timiş, răfuială cu topoare în plină stradă. Au fost imobilizaţi cu greu de jandarmi
Playsport.ro
Băiat de 8 ani, găsit trăind printre câini. Nu știe să vorbească, comunică doar prin lătrat și...
Evz.ro
Cardul de sănătate se mută pe telefon. Dosar medical online, rețetă electronică și validare prin SMS
realitatea.net
Testul IQ care le dă bătăi de cap elevilor de clasa a IV-a: câte triunghiuri sunt, de fapt, în imagine?
SportpeSurse
Marea gimnastă a României ajunsă măicuță la mănăstire. Cum a ajuns o speranță a sportului autohton să fie o figură importantă a Bisericii Ortodoxe
Playtech.ro
Trebuie sau nu să speli carnea de pui înainte de gătire? Avertismentul experților în siguranță alimentară
Dailybusiness.ro
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
RomaniaTV
Apare moneda de 1 leu în România. BNR anunţă că este disponibilă pe piaţă din 7 iulie 2025
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
Este anunţul momentului pentru milioane de români
redactia.ro
Cine este omul care și-a pierdut viața pe Transfăgărășan după ce a fost atacat de urs
ego.ro
I-a spus aceste cuvinte surorii ei mai mari, iar după câteva ore, s-a sinucis, din cauza examenului de evaluare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`