Prima pagină » Actualitate » Spania a devenit noua campioană a Europei la fotbal. A câștigat cu 2-1 în fața Angliei

15 iul. 2024, 08:48,
BZI.ro, în Actualitate

Spania a devenit noua campioană europeană la fotbal, învingând Anglia cu scorul de 2-1 în finala disputată la Berlin. Echipa iberică s-a dovedit superioară adversarilor, reușind să obțină o victorie meritată în minutul 86. Acest triumf plasează „Furia Roja” pe primul loc în clasamentul trofeelor europene, depășind Germania, gazda turneului.

Rodri, jucătorul echipei Manchester City, a fost desemnat cel mai bun fotbalist al turneului din 2024.

Clasamentul echipelor campioane ale Europei arată astfel:

Spania – 4 titluri (1964, 2008, 2012, 2024)
Germania – 3 titluri (1972, 1980, 1996)
Italia – 2 titluri (1968, 2020)
Franța – 2 titluri (1984, 2000)

Spania devine astfel prima echipă cu patru titluri europene

Nico Williams (min. 47) și Mikel Oyarzabal (min. 87) au înscris pentru Spania, în timp ce Cole Palmer (min. 73) a marcat golul Angliei.

Prima repriză a fost dominată de spanioli la capitolul posesie (66%), însă ocaziile de gol au fost puține, cele două echipe anulându-se reciproc printr-un joc precaut. În minutul 35, Rice l-a împins pe Laporte în careu, dar arbitrul și VAR-ul nu au considerat că a fost fault.

Pe finalul primei reprize, Anglia a fost mai periculoasă, cu ocazii create de Kane și Foden, dar fără a reuși să marcheze. Spania a început repriza secundă în forță, deschizând scorul prin Nico Williams și având alte ocazii de a se distanța. Anglia a egalat prin Palmer, dar Oyarzabal a adus victoria Spaniei în minutul 87.

Spania a dominat turneul, câștigând toate meciurile: împotriva Croației, Italiei și Albaniei în faza grupelor, apoi contra Georgiei în optimi, Germaniei în sferturi, Franței în semifinale și Angliei în finală.

Adolescentul spaniol Lamine Yamal a stabilit mai multe recorduri, devenind cel mai tânăr jucător care a evoluat, a marcat într-o semifinală și a câștigat o finală EURO, la doar 17 ani și o zi.

Anglia a pierdut a doua finală consecutivă, după ce în urmă cu trei ani a fost învinsă de Italia la loviturile de departajare. Gareth Southgate a devenit al treilea antrenor cu două finale de EURO, alături de germanii Helmut Schön și Berti Vogts.

Echipele care au evoluat în finală au fost:

Spania:

Unai Simon
Dani Carvajal
Robin Le Normand (înlocuit de Nacho, min. 83)
Aymeric Laporte
Marc Cucurella
Rodri (înlocuit de Martin Zubimendi, min. 46)
Fabian Ruiz
Lamine Yamal (înlocuit de Mikel Merino, min. 89)
Dani Olmo
Nico Williams
Alvaro Morata (căpitan, înlocuit de Mikel Oyarzabal, min. 68)
Anglia:

Jordan Pickford
Kyle Walker
John Stones
Marc Guehi
Bukayo Saka
Kobbie Mainoo (înlocuit de Cole Palmer, min. 70)
Declan Rice
Luke Shaw
Phil Foden (înlocuit de Ivan Toney, min. 89)
Jude Bellingham
Harry Kane (căpitan, înlocuit de Ollie Watkins, min. 61)
Arbitrajul a fost asigurat de o echipă din Franța, condusă de Francois Letexier.