Simularea Interviului la Institutul Național al Magistraturii (INM) este un proiect realizat anual de Departamentul Educațional al Asociației Studenților la Drept din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Evenimentul se va desfășura, anul acesta, pe 5 și 6 aprilie 2025 și își propune să ofere un sprijin studenților care doresc să urmeze o carieră în magistratură. Scopul principal al acestei simulări este familiarizarea studenților cu proba interviului din cadrul examenului de admitere la INM
Simularea interviului la Institutul Național al Magistraturii va avea loc în perioada 5-6 aprilie 2025
În cadrul acestui proiect, studenții din anii II, III, IV și master vor avea oportunitatea de a trăi experiența unui interviu real, cu toate emoțiile și provocările ce vin odată cu o astfel de evaluare. Interviul este considerat una dintre cele mai dificile probe ale examenului de admitere, iar simularea oferă un cadru ideal pentru a-i ajuta pe tineri să se pregătească mental și profesional.
„Simularea Interviului la Institutul Național al Magistraturii reprezintă unul din proiectele Departamentului Educațional din cadrul Asociației Studenților la Drept a Universității Alexandru Ioan Cuza din Iași, ce se va desfășura, anul acesta, pe data de 5 și 6 aprilie, și are ca scop familiarizarea studenților ce aspiră să ajungă magistrați, judecători sau procurori cu proba interviului a examenului de admitere la INM. Proba interviului este proba care pune cele mai multe probleme absolvenților Facultății de Drept ce își doresc să devină magistrați. Astfel, prin acest proiect, ne dorim să le oferim un sprijin studenților din anii II, III, IV și master în pregătirea lor, să se obișnuiască cu rigurozitatea și emoțiile susținerii unei astfel de probe”, a declarat Carina-Flavia Sipoș, director al Departamentului Educațional al Asociației Studenților la Drept a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.
Simularea interviului la INM presupune două etape esențiale. În prima fază, candidații trebuie să rezolve o speță de etică, urmată de interpretarea unui citat relevant în contextul juridic. În a doua fază, aceștia vor susține un interviu oral în fața unei comisii de evaluare.
„Proba interviului presupune o descriere personală a candidatului și rezolvarea unei spețe de etică și a unui citat în fața unei comisii. Comisia, atât la interviul oficial, cât și în cadrul proiectului nostru, este formată dintr-un judecător, un procuror, un psiholog și un cadru didactic al Facultății de Drept. SIINM, așa cum ne place să-l prescurtăm, urmează întocmai metodologia aprobată de Institutul Național al Magistraturii, fiind un proiect foarte strict și riguros. În spatele acestui proiect se află o echipă formată din 10 voluntari ai departamentului și doi coordonatori, împreună cu directorul departamentului Educațional. Organizarea unui astfel de proiect presupune colaborarea cu instituții ale statului, precum Curtea de Apel Iași, Parchetul de pe lângă Curtea de Apel, Judecătorie, Tribunal etc., dar și sprijinul necondiționat oferit de profesorii facultății noastre de drept”, a adăugat Carina-Flavia Sipoș, director al Departamentului Educațional al Asociației Studenților la Drept a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.
Sipoș Carina-Flavia: „Punctajul final este oferit de comisie, pe baza prestației generale a candidatului, urmând baremul oficial al acestei probe”
În urma celor două probe, candidații vor primi un punctaj final. Acesta este acordat de către comisie și urmărește baremul oficial al acestei probe. Vor exista trei candidați câștigători care vor primi premii de la sponsorii evenimentului.
„Pentru a pune la punct toate detaliile de ordin tehnic al proiectului este nevoie de o perioadă de 3 săptămâni, o lună, perioadă în care contactăm diverși sponsori, atât edituri care să ne ofere premiile pentru cei 3 candidați câștigători, cât și cafenele, cofetării sau firme de papetărie, ce ne furnizează materialele necesare. În ziua evenimentului, candidații intră, prin tragere la sorți, pe rând, în sală, unde rezolvă subiectele în scris, timp de 15 minute, fiind supravegheați în permanență, de 2 voluntari, urmând ca după aceea să se prezinte în fața comisiei pentru examinarea orală, care durează, de asemenea, 15 minute. Punctajul final este oferit de comisie pe baza prestației generale a candidatului, urmând baremul oficial al acestei probe”, a spus Carina-Flavia Sipoș, director al Departamentului Educațional al Asociației Studenților la Drept a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.
Simularea interviului la Institutul Național al Magistraturii este un proiect extrem de important pentru studenții la drept care doresc să urmeze o carieră în magistratură, oferindu-le oportunitatea de a experimenta condițiile unei probe importante, într-un cadru profesionist și sprijinitor.