Prima pagină » Sport » SENZATIE! Opt medalii pentru Eagles Taekwondo Iasi la turneul „Botosani Open”
SENZATIE! Opt medalii pentru Eagles Taekwondo Iasi la turneul

SENZATIE! Opt medalii pentru Eagles Taekwondo Iasi la turneul „Botosani Open”

25 mai 2015, 19:14,
Echipa BZI.ro, în Sport

În perioada 22-24 mai 2015, la Botosani a avut loc a patra editie a traditionalului turneu de Taekwondo WTF – „Botosani Open„. Cu peste 250 de sportivi de pe întreg teritoriul tarii prezenti la start, care s-au bucurat pe ospitalitatea gazdelor, putem remarca ca turneul de la Botosani a fost unul de nivel ridicat, iar în cadrul evenimentului s-a desfasurat si Trialul pentru selectie a Lotului National de Cadeti, care urmeaza sa faca deplasarea la Campionatul European de Cadeti de la Strasbourg, din luna iulie 2015. Într-o atmosfera incendiara, cei mai buni cadeti ai tarii au facut un spectacol sportiv total, lista finala a celor ce au izbutit calificarea în Lotul National de Cadeti, fiind urmatoarea:

Macovei Briana (CS Phoenix Miercurea Ciuc) – cat. -55 kg;
Gradinariu Teodora (CSC Mihail Kogalniceanu) – cat. -59 kg.

Printre cluburile competitoare la Botosani Open a fost si CS Eagles Taekwondo Iasi (antrenor Narcis Serban), care a fost prezent la startul competitiei cu urmatorii sportivi: Vasiliu David, Mihalache Tudor, Ayed Ganaiem, Moisuc Angel, Ganea George, Peterca Maria, Peterca Adrian, Ursu Rafael, Udisteanu Alex, Beciu Robert, Benta Iustin. La finalul turneului, CS Eagles Taekwondo Iasi a cucerit 8 medalii, dupa cum urmeaza:

Bronz (4): Ayed Ganaiem, Moisuc Angel, Peterca Maria si Ganea George;
Argint (2): Ursu Rafael si Udisteanu Alex;
Aur (2): Beciu Robert si Peterca Adrian.

De remarcat ca, la Trialul de selectie pentru Campionatul European din Franta, la categoria +65 kg, a participat si sportivul iesean Benta Iustin, care a pierdut finala în fata campionului national Costea Luca, de la CS Oltenia Slatina, dupa un meci foarte disputat.

Dupa aceasta competitie de la Botosani, antrenorul Narcis Serban a declarat: „A fost o competitie frumoasa si dificila, în care sportivii au facut tot posibilul sa se autodepaseasca, lucru pe care l-au reusit. Clubul nostru a reusit sa cucereasca 8 medalii importante, având în vedere faptul ca la Botosani Open s-a derulat si un trial de selectie a sportivilor la lotul national al României. Speram ca la urmatoarele competitii sportivii de la clubul Eagles Taekwondo Iasi sa confirme forma buna pe care au aratat-o si în prima jumatate a anului. Multumesc sportivilor pentru participare si sponsorilor principali – parintii, pentru implicare”.