Prima pagină » Titlurile zilei » Scene de film pe stradă, la Iași! Un polițist a fost luat pe capota unui Mercedes și târât 10 metri. Șoferul a fugit de la fața locului, după ce agentul a ajuns pe asfalt
Scene de film pe stradă, la Iași! Un polițist a fost luat pe capota unui Mercedes și târât 10 metri. Șoferul a fugit de la fața locului, după ce agentul a ajuns pe asfalt

Scene de film pe stradă, la Iași! Un polițist a fost luat pe capota unui Mercedes și târât 10 metri. Șoferul a fugit de la fața locului, după ce agentul a ajuns pe asfalt

31 oct. 2024, 02:00, 16 ,
Dragoș SAVIN în Titlurile zilei

Un polițist din Iași care încerca să oprească un Mercedes în trafic a fost luat pe capotă. Șoferul a abandonat autoturismul și a fugit, după ce a comis fapta. Zilele trecute, acesta a fost pedepsit de judecătorii din Iași

Un agent de poliție de la Miroslava și-a văzut moartea cu ochii după ce un individ pe care a încercat să-l oprească în trafic l-a luat pe capotă și l-a izbit de asfalt. Totul avea să înceapă pe data de 22 iunie 2024. În jurul orelor 23:30 – 00:00, echipajul de poliție format din polițistul care avea să fie accidentat și un coleg de-al său au fost anunțați de dispecer cu privire la faptul că un grup de persoane tulbură liniștea publică la o locație situată pe str. Constantin Langa din Miroslava. Cei doi polițiști s-au deplasat cu autospeciala de poliție la locația indicată de dispecer. Acolo, s-au întâlnit mai întâi cu apelantul, care le-a povestit polițiștilor că le-a cerut vecinilor să înceteze gălăgia, însă ei l-au înjurat și l-au amenințat, continuând să tulbure liniștea în zonă. Acesta le-a indicat curtea în care se afla grupul în discuție, astfel că agenții s-au îndreptat într-acolo. Auzind muzică la un volum ridicat venind dinspre acea curte, au pornit semnalele acustice si luminoase ale autospecialei, moment în care muzica s-a oprit.

„Polițiștii au coborât din autospecială pe drumul din fața curții menționate, iar la ei a venit inculpatul P. CĂLIN ALEXANDRU, care a ieșit din acea curte. Polițiștii l-au întrebat pe inculpat dacă el este proprietarul, iar el le-a spus că da, acesta continuând prin a le spune că știe motivul pentru care au venit, respectiv din cauza muzicii dată la un volum ridicat. Acesta și-a cerut scuze și a promis că va scădea volumul muzicii până la un nivel civilizat, pentru a nu-și mai deranja vecinii.

După scandal, au plecat la plimbare

După aproximativ jumătate de oră, au fost anunțați de dispecer că același grup de persoane tulbură din nou liniștea publică prin muzică, la un volum ridicat, cei doi polițiști intenționând să le aplice o sancțiune dublă, întrucât noua contravenție avusese loc la mai puțin de 24 de ore de la prima contravenție. Polițiștii nu s-au mai deplasat, la acel moment, la locul indicat, întrucât a considerat suficient noul apel ca temei pentru sancționarea contravențională”, au precizat anchetatorii.

După aproximativ 15 minute de la acest apel, echipajul de poliție a fost anunțat de dispecer că o parte din grupul în discuție a ieșit în drum și provoacă scandal, iar o parte a urcat într-o mașină, având intenția de a se deplasa spre CUG, pe toată durata deplasării cu autoturismul marca Mercedes-Benz, condus de Călin Alexandru P. În urma sesizării primite, agentul de poliție aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu s-a deplasat pe DJ 248A, în dreptul Postului de Poliție Miroslava, pentru a încerca să identifice autoturismul și să îl oprească. Observând că pe acest drum se apropie un grup de trei autoturisme, a efectuat semnal de oprire a acestora. Polițistul a efectuat semnalul de oprire al celor trei autoturisme cu mâna stângă, în timp ce se afla aproximativ pe axul drumului. Primul autoturism a oprit, dar Călin Alexandru P., cel care conducea al doilea autoturism, marca Mercedes-Benz, a încetinit la apropierea de primul autoturism.

Un polițist a fost luat pe capota unui Mercedes, la Iași

În câteva clipe, lucrurile aveau să scape de sub control.

„Întrucât autoturismul condus de inculpat își mărise viteza de deplasare și distanța dintre acesta și persoana vătămată era foarte mică, de aproximativ 5 metri, persoana vătămată nu a avut timp să se deplaseze în lateral și să iasă de pe traiectoria autovehiculului, astfel că a fost surprinsă de autoturismul în discuție și lovită, contactul având loc între capotă și partea dreaptă a corpului acesteia, respectiv mâna dreaptă și torace. Din inerție, persoana vătămată a rămas pe capotă, fără a se ține de nimic, stând într-o poziție strânsă, în scop de protecție, iar autoturismul și-a continuat deplasarea. Traiectoria autoturismului condus de P. Călin Alexandru a fost una sinuoasă, deoarece conducătorul auto a efectuat mai multe manevre stânga-dreapta de volan. Pasageri în autoturismul condus de inculpat au țipat și au solicitat inculpatului să oprească mașina. În ciuda rugăminților prietenilor săi, inculpatul a continuat deplasarea”, au stabilit anchetatorii.

Cătălin Alexandru P. nu a oprit și a pus viața polițistului în pericol.

„Inculpatul a accelerat și l-a acroșat frontal pe polițist, purtându-l pe capotă pentru aproximativ 5-10 m, lăsând astfel impresia unei loviri intenționate. Astfel, după câțiva metri, în urma efectuării unui viraj spre dreapta, persoana vătămată a alunecat de pe capotă și a căzut în partea stângă a autoturismului cu partea stângă a corpului pe asfalt. După lovirea persoanei vătămate în modalitatea descrisă anterior, inculpatul P. Călin Alexandru a condus în continuare autoturismul pe DJ 248A, spre varianta ocolitoare a municipiului Iași, l-a abandonat pe un teren viran, situat în apropierea locuinței sale, după care s-a ascuns în locuința surorii sale, a cărei cheie o avea, iar în data de 24.06.2024 s-a prezentat la sediul Secției nr. 4 Poliție Rurală Miroslava, însoțit de apărătorul ales”, au mai arătat anchetatorii.

Zilele trecute, individul a fost condamnat la 1 an și 2 luni de închisoare cu suspendare și la plata unei amenzi de 12.600 de lei, pentru ultraj. Tot pentru ultraj a fost arestat și un alt individ, la Iași. Practic, individul a fost pedepsit blând după ce un polițist a fost luat pe capotă de către el, la Iași.

Bugetul.ro
Adio, ANPC pentru Cristian Popescu Piedone! Curtea de Apel București i-a dat vestea, după ce a fost acuzat de nepotism
redactia.ro
Scene cutremurătoare în Turcia. Unul dintre cei mai cunoscuți cântăreți s-a stins chiar în timpul unui concert
Bugetul.ro
Spitalul care nu va mai exista. 150 de milioane de euro pierdute din cauza incompetenței locale
a1.ro
Larisa Iordache și Cristian Chiriță, pregătiți de botezul fiicei lor. Ce planuri au, la o lună de când au devenit părinți
Playtech.ro
Cine este Nicolle Fota, noua iubită a lui Cătălin Botezatu. Ea are 18 ani, el 58
observatornews.ro
Rezultatele la simulare Evaluare Națională 2025 se anunță pe 31 martie. Unde pot elevii să-și vadă notele
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Schimbare dramatică în comerțul online. Prețurile vor crește
realitatea.net
Țara vecină unde alimentele s-au ieftinit cu 50%. Românii din apropiere se pregătesc să treacă granița pentru a face cumpărături
SportpeSurse
Imaginile video cu Mario Iorgulescu, care petrecea cu femei, au înnebunit-o de furie pe Melek Minca. Soția șoferului omorât susține că a luat o decizie radicală
Playtech.ro
Radare trafic! Unde au voie să se ascundă polițiștii şi când poți contesta amendă, de fapt
Dailybusiness.ro
Ciocolata care i-a fascinat pe români după căderea lui Nicolae Ceaușescu revine la raft în România
RomaniaTV
Veste fabuloasă! 8 milioane de români au bani mai mulţi în contul de care au uitat. Verifică AICI
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Cristela Georgescu ține post negru intermitent: „De 6 ani fac asta. Am pierdut tot ce a însemnat ”corp deșeu”, se vede clar”
redactia.ro
Donald Trump a decis. Ce se întâmplă cu trupele americane din România
ego.ro
Vești proaste pentru Gabriela Cristea! Ce s-a aflat după demisia de la Antena Stars EXCLUSIV
Comentarii
  • in aceste cazuri speciale trebuie opriti cu foc de arma

  • E feciorul lui Pârasca cel cu depozitul de la siraj ? El adăpa polițiștii de la rutieră.

  • Un an cu suspendare? Oare cine a dat sentinta nu are copil/copii? Ca ar trebui luati si ei pe capota si dusi intr-o padure si violati anal si oral 😄

  • 1 an și 2 luni cu suspendare pentru așa infracțiune? Ce fel de judecători sunt ăia? E tentativă de omor clară, doar nu a condus cu omul pe capotă fără șă știe. Justiție de ckt.

  • Cica aia sunt judecatori cu pensii speciale. Multa UE le doresc acestor incompetenti!

  • Păi asta nu e tentativă de omor?! Un an cu suspendare??? Helllooo, pentru ce încasați salariile? Rușine!!!!

  • Oameni buni si in Horpaz tot la fel se intampla sunt tineri veniti din alte localitati care le-a luat mamica si taticu case si dau muzica la maxim crezind ca sunt zmeii si tot ei se drogheaza cu tot cu sleatca lor de mari oameni de afaceri,iar politia nu ia nici o masura pentru ca ei nu vin prin sate asa cum ar trebui.Ati votat pe marele primar acum suportati rahaturile lui!

  • Portofel Maritim

    ce ma bucur ca qm plecat din tara cu oameni de rahat ,

  • Voi sunteți teferi la cap cum 1 an și ceva cu suspendare?10 ani temniță și permisul suspendat pe viata asa vom scăpa de cocalari cu 5 clase și manele la maxim

  • Se mira autoritatile ca exista nostalgia dupa comunism! Pe timpul acela taia derbedeul vreo 5 ani stuf la Poarta Alba.

  • Va imaginați ce prioritate acordă “asta” la pietoni?oprește la vre o 20 de metri de trecere
    Să vă ferească ceasul să treceți strada prin fața lui….

  • BA DE CE NU MA PRINS PE MINE SA IL MITRALIEZ..??? SA IL CULEAGA MASA INTR_UN SAC NEGRU

  • PITIC PORNO TATUAT SMECHER DE CENTRU TESTARE DRAGER5000 I ATI FACUT GABORILOR?..

  • melancolicul

    pacat de el am inteles ca era un copil extraordinar inainte sa se apuce de droguri… voia sa dea la medicina..

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`