Prima pagină » Actualitate » SBU îi interzice Dianei Șoșoacă să intre în Ucraina
SBU îi interzice Dianei Șoșoacă să intre în Ucraina

SBU îi interzice Dianei Șoșoacă să intre în Ucraina

17 mart. 2025, 21:01, 9 ,
Redacția BZI în Actualitate

Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) a anunțat că i-a interzis eurodeputatei române Diana Iovanovici-Șoșoacă accesul în Ucraina pentru o perioadă de trei ani. Decizia vine ca urmare a activităților sale pro-ruse, considerate o amenințare la adresa securității naționale a statului ucrainean.

Potrivit SBU, lidera partidului SOS România a transmis scrisori oficiale președintelui rus Vladimir Putin, în care ar fi lăudat invazia Rusiei în Ucraina și ar fi solicitat confiscarea unor teritorii ucrainene. În plus, serviciile de informații ucrainene susțin că aceasta contestă suveranitatea Ucrainei și granițele sale recunoscute internațional, mai ales în regiunile de vest și sud-vest ale țării.

SBU a subliniat că va continua să monitorizeze și să documenteze activitățile considerate subversive ale cetățenilor străini care amenință securitatea Ucrainei. De asemenea, autoritățile ucrainene au afirmat că vor lua măsuri suplimentare pentru protejarea intereselor naționale și menținerea ordinii de drept.

Comunicatul integral al SBU:

„SBU îi interzice politicianului român Șoșoacă să intre în Ucraina pentru că i-a scris scrisori lui Putin în care cere confiscarea țării noastre

Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) i-a interzis șefei partidului românesc pro-rus SOS România, Diana Iovanovici-Șoșoacă, care susține războiul Rusiei împotriva Ucrainei, să intre în Ucraina timp de trei ani.

Potrivit serviciilor de informații ucrainene, politicianul străin îi scrie scrisori lui Putin în care laudă invazia totală a Rusiei și cere confiscarea țării noastre.

În același timp, Șoșoacă pune la îndoială suveranitatea națională a Ucrainei și frontierele recunoscute la nivel internațional, în special în regiunile sale de vest și sud-vest.

În plus, în timpul discursurilor sale publice în România și în alte țări ale UE, această străină răspândește în mod regulat narațiunile Kremlinului.

SBU continuă să documenteze activitățile subversive ale complicilor străini ai Rusiei care amenință securitatea de stat a Ucrainei și va continua să ia toate măsurile necesare pentru a proteja securitatea națională a țării noastre în cadrul legii”.

Bugetul.ro
Cutremur provocat de CEC Bank pe piața din România. Banca de stat numărul 1 din țară a decis să intre pe un teritoriu neexplorat, dar foarte dificil
redactia.ro
Care au fost, de fapt, ultimele cuvinte ale Papei înainte de a muri. Gestul emoționant pe care l-a făcut cu puțin timp înainte să intre în comă
Bugetul.ro
Adio, 0,50 lei din garanția SGR! Românii care colectează sticle și PET-uri vor avea parte de schimbări importante în viitorul nu foarte îndepărtat
a1.ro
Mesaje de „La mulți ani” Sfântul Gheorghe 2025. Felicitări cu urări pentru sărbătoriții de pe 23 aprilie
Playtech.ro
Ce s-a descoperit în organismul unuia dintre medicii rezidenţi din Iaşi? Detaliul care îl putea salva de la moarte
observatornews.ro
ANIMAŢIE. Fată de 15 ani, moartă după ce a căzut de pe trotinetă
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Timpurile dificile se încheie pentru trei zodii pe 23 aprilie 2025
realitatea.net
Se anunță scumpiri în lanț. Expiră plafonările pe care Guvernul nu se știe dacă le va mai prelungi
SportpeSurse
Misterul din jurul lui Putin a fost dezvăluit de o poză care face înconjurul lumii. E pentru prima oară când scapă o asemenea imagine
Playtech.ro
Horoscopul zilei. Mijlocul săptămânii aduce surprize mari pentru două zodii
Dailybusiness.ro
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
RomaniaTV
Eliza Natanticu, sfâșiată de durere, după moartea lui nea Gioni din Las Fierbinți. Era TATĂL ei, dar puțină lume știa. O părăsise când era mică
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Simona Bucura-Oprescu a semnat DOCUMENTUL prin care pensionarii scapă de datorii vechi. Ce prevede actul normativ
redactia.ro
Ce a făcut Papa Francisc în ultima zi din viață. Detalii neștiute despre Suveranul Pontif mort chiar în a doua zi de Paște
ego.ro
Camelia Mitoșeru, mesaj pentru femeile care NU gătesc de Paște! Așa ceva...
Comentarii
  • Bleah, cine vrea să meargă acolo? Nici bau bau!

  • Foarte bine, zdreanta sovietica obeza nu are ce cauta acolo.

  • Căcat. Eu zic sa se interzică chiar pe ei, că limba lor chiar este pro rusă. Pe mine nu mă interesează Sosoaca, însă voi ăștia , bărbații Ucrainieni, nu vreți voi sa vă cărați in Ucraina? Tara are nevoie de voi. Zekensky mai vrea carne de tun, doar așa îl ține Satana în funcție. Și mai zic ceva, toți rusofilii gen Ucrainieni și moldoveni, hai, carati-va pe la casele voastre. Ați umplut Romania de târfe. GATA, AJUNGE!

  • Ca vorbisi de tarfe,Romania a umplut Europa la acest capitol,cat priveste vaca asta urlatoare ar trebui interzisa si-n Romania!

  • Ei interzic si limba romana si biserica in zonele locuite de romani. Ei doar interzic, dar vor ajutor de peste tot.

  • Nu a plecat la Moscova pentru negocieri? Înseamnă că a mințit că se implica in negocierea dintre Trump și Putin privind încetarea războiului și recuperarea teritoriilor românești.Astept poza superbă:Trump Sosoaca Puțin.

  • Eu nu i-as da voie sa între în Iași!

  • Draga Eliza din păcate IASUL a avut parte de Parlamentari ( ieșeni și din alte localități) toți s-au opus pentru dezvoltarea zonei Nord-Est.exemplu:Camelia Gavrilă in frunte cu ceilalți parlamentari din IASI au votat în bloc împotriva A8.Despre ce vorbim? Politicienii au interese personale nu ale Urbei.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`