Românii care nu răspuns somațiilor ANAF riscă până la șase ani de pușcărie, este o decizie fără precedent luată de guvernul trădător PSD-PNL-UDMR care transformă țara într-un stat polițienesc. Asta în contextul în care marea evaziune este trecută sub preș.
La un calcul simplu, marile corporații fac așa spusă ”adjustare fiscală” de miliarde de euro anual. Adică raportează profituri mici sau inexistente, iar statul nu colectează impozitele normale care se impun. Totuși, când vine vorba despre antreprenorii români, lucrurile nu sunt la fel de permisive. Statul român pare că a pus gând rău românilor și afacerilor românești.
Românii riscă șase ani de pușcărie dacă nu ascultă de ANAF!
Contribuabilii din România vor trebui să se conformeze unor noi reguli impuse de ANAF, care implică schimbări semnificative în procesul de verificare fiscală. Potrivit unui ordin recent publicat în Monitorul Oficial, acum, autoritățile fiscale pot emite somații pentru persoanele care nu răspund la invitațiile anterioare de a furniza documente. Mai grav, cei care refuză să se conformeze riscă pedepse penale, inclusiv închisoare.
Până acum, românii care nu răspundeau solicitărilor ANAF prin formularul „Invitație” primeau ulterior o somație. Conform noii reglementări, însă, aceștia sunt obligați să se prezinte la sediul instituției pentru a clarifica situația. „Din experiența controalelor anterioare, s-a observat că multe persoane nu răspundeau cerințelor inspectorilor antifraudă, refuzând să prezinte documentele necesare continuării verificărilor”, se arată în motivarea noilor măsuri.
În cazul în care contribuabilul nu se conformează, autoritățile pot întocmi acte de sesizare pentru organele de urmărire penală, conform Legii nr. 241/2005 privind prevenirea și combaterea evaziunii fiscale. Refuzul de a prezentă documentele legale sau bunurile solicitate în termen de 15 zile de la somație poate atrage pedepse cu închisoare, cuprinse între 1 și 6 ani.
Marile corporații care nu plătesc taxe și impozite în România
Deși pare greu de crezut, ani la rând, multe dintre corporațiile străine nu au contribuit cu nimic la bugetul statului român. Aceste companii pot avea orice naționalitate – americană, chineză sau din orice altă țară – însă toate ar trebui să fie tratate la fel în ceea ce privește taxele și impozitele.
În realitate, însă, acest principiu nu este respectat. Aproape jumătate din PIB-ul României provine din aceste corporații care nu plătesc taxe, în timp ce cealaltă jumătate este reprezentată de afaceri românești care își achită obligațiile fiscale, purtând astfel povara financiară a celor care nu contribuie. Din această cauză, economia românească nu funcționează așa cum ar trebui, iar politicienii din partidele USR, PNL, PSD și UDMR sunt responsabili pentru această situație, fiind considerați trădători ai intereselor naționale.
Această realitate nu reprezintă doar o anomalie economică, ci reflectă o practică de evaziune fiscală la scară largă, care pune o presiune enormă asupra economiei naționale.
Corporațiile continuă să înregistreze profituri mari, dar reușesc să reducă semnificativ impozitele prin diverse scheme contabile, beneficiind de o legislație permisivă creată de politicienii din PSD, PNL, USR, UDMR și alte partide care au guvernat. Astfel, ele evită plata taxelor care ar trebui să sprijine infrastructura și serviciile publice, iar unele beneficiază chiar de facilități fiscale, ceea ce adâncește inegalitățile economice din țară. Așadar, românii riscă șase ani de pușcărie dacă nu ascultă de ANAF în timp ce marile corporații continuă să facă evaziune fiscală.
Nu a sesizat nimeni Avocatul Poporului, Presedintele Romaniei si pe Prim Ministrul cu asa o prostie ??
Politicienii nostri chiar nu fac nimic pentru oameni ???
Cum sa fie adoptata o asa lege, antidemocratica ????
De aia lumea o sa vrea sa voteze pe Georgescu, Simion, Ponta si altii care vor scoate imediat asa lege contra poporului.
Care ‘avocatul poporului ‘ ? aceasta functie este o sinecura de post politic in care este pus intodeauna un lacheu , sluga a regimului aflat la conducere !, acesta niciodata nu va ridica vreo obiectie notabila la adresa guvernarii!
Ati ajuns niste sclavi pe plantatie in propria voastra tara !, culmea este ca voi sunteti de vina ca permiteti asa ceva !
Cum adica existi tu si restul-voi?Pe cine pui tu la restul-voi pentru ca nu cred ca si ei vor sa fie in acea categorie.De unde tragi tu concluziile?Nu-ti mai da importanta,ca nu ai de loc.