Prima pagină » Actualitate » România s-a calificat în optimile Campionatului European de Fotbal. Tricolorii au obținut primul loc – FOTO

26 iun. 2024, 21:29, 2 ,
în Actualitate

Reprezentativa României a reuşit o performanţă istorică, miercuri, la Campionatul European din Germania, reuşind calificarea în optimile de finală ale competiţiei. Tricolorii au remizat în ultima etapă a grupelor cu Slovacia, scor 1-1, iar Ucraina a terminat la egalitate cu Belgia, scor 0-0.

România a încheiat grupa E pe primul loc. Echipa naţională a mai trecut de grupele Campionatului European o singură dată până acum, în 2000, când a înregistrat şi cea mai bună performanţă, ajungând în sferturile de finală. La ediţiile din 1984, 1996, 2008, 2016 şi 2020 s-a oprit în grupe. La celelalte ediţii a competiţiei continentale tricolorii nu s-au calificat.

România termină la egalitate, 1-1 cu Slovacia și se califică în optimi

Minutul 90+3: Dublă schimbare la slovaci, iese și autorul golului, Duda, care tocmai primise un cartonaș galben.

Minutul 90 – Se arată trei minute de prelungiri de la margine.

Minutul 88 – George Pușcaș primește cartonaș galben după o intervenție cu talpa înainte.

Minutul 84 – Un joc încâlcit, slovacii au inițiativa, însă apărarea României funcționează perfect. Egalitatea se menține și în meciul dintre Ucraina și Belgia, România fiind în acest moment pe primul loc în grupă.

Minutul 61 – Acțiune prelungită de atac a României, e panică în careul slovacilor, în cele din urmă Denis Drăguș șutează periculos, însă mingea trece puțin peste poartă. Plouă torențial la Frankfurt.

Minutul 58: Schimbare în tabăra României. Părăsește gazonul Florinel Coman, intră Deian Sorescu.

Minutul 55 – Arbitrul îi arată cartonașul galben antrenorului Edi Iordănescu.

Minutul 54 – Slovacii au început tare repriza, cu o serie de acțiuni periculoase. Niță a salvat situația de două ori, după bâlbe în apărarea noastră.

Ora 20.05: A început repriza a doua. Nu sunt schimbări în cele două formații. La Frankfurt a început să plouă.

Pase reușite: Slovacia 204, România 151

Ora 19.52 – Ucraina și Belgia sunt la egalitate la pauză, 0-0.

Ora 19.51 – Cum s-a trăit la Ateneu golul egalizator:

Ora 19.50: Este pauză la Frankfurt.

Minutul 45+3: Bancu ia și el un galben și nu va juca în optimi în caz de calificare.

Minutul 45: Burcă primește cartonaș galben pentru un fault.

Minutul 38 – Răzvan Marin egalează din penalty!

Minutul 35 – Penalty pentru România! Ianis Hagi a fost faultat, arbitrul a dictat inițial lovitură liberă de la marginea careului, însă în urma intervenției VAR decizia este schimbată în penalty.

Minutul 30 – Românii nu își revin, Slovacia are în continuare inițiativa.

Minutul 25 – O centrare îl găsește pe Duda nemarcat în careu, care marchează cu capul. Este 1-0 pentru Slovacia. La acest scor, România este eliminată. Belgia și Ucraina sunt în continuare la egalitate, 0-0.

Minutul 24 – Stanciu șutează de la 20 de metri, lateral stânga, încă minge ajunge în brațele portarului slovac.

Minutul 22 – Slovacii au o ocazie mare. Lovitură liberă de pe partea stângă, mingea este deviată în careu și trece pe lângă bara din dreapta.

Minutul 14 – Răzvan Marin execută o lovitură liberă de la distanţă, peste 30 de metri, spre poartă. Mingea zboară cu centimetri pe lângă bara din partea stângă.

Minutul 11 – Dublă ocazie uriașă pentru România. Rațiu șutează din stânga, din interiorul careului, spre colțul lung. însă portarul se întinde și reușește să respingă. Mingea ajunge la Ianis Hagi, care șutează în forță peste poartă.

Minutul 8 – Slovacii au început în forță, însă după primele două minute România a preluat inițiativa. Ambele echipe au avut acțiuni periculoase, slovacii fiind ceva mai periculoși, inclusiv dintr-un prim corner.

19.00 – Fluier de start, a început meciul decisiv!

18.45 – Prezentarea echipei României pe stadion.

România a câștigat grupa E, având mai multe goluri marcate decât Belgia și Slovacia. Scorul care a dus la calificarea României a fost de 1 – 1 cu Slovacia. Pe locul doi a terminat Belgia, iar pe trei Slovacia.

1. România – 4p
2. Belgia – 4p
3. Slovacia – 4p
4. Ucraina 4p

România a obținut primul loc

România a obținut primul loc datorită golaverajului superior (mai multe goluri marcate decât naționala Belgiei 4 vs 3).

În optimi, România va juca cu Slovenia sau Olanda. Adversara urmând a fi stabilită în urma meciurilor de la ora 22:00.

Belgia va juca în optimi cu Franța, pe 1 iulie, de la ora 19:00.

Slovacia prinde locul trei și va juca în optimi cu una dintre Anglia și Spania.

Lotul României pentru EURO 2024

Portari: Horațiu Moldovan (Atlético de Madrid), Florin Niță (Gaziantep), Ștefan Târnovanu (FCSB)

Fundași: Nicușor Bancu (Universitatea Craiova), Andrei Burcă (Al-Okhdood), Radu Drăguşin (Tottenham), Vasile Mogoş (CFR Cluj), Ionuț Nedelcearu (Palermo), Bogdan Racovițan (Rakow), Andrei Rațiu (Rayo Vallecano), Adrian Rus (Pafos)

Mijlocași: Alexandru Cicâldău (Konyaspor), Ianis Hagi (Alavés), Marius Marin (Pisa), Răzvan Marin (Empoli), Darius Olaru (FCSB), Deian Sorescu (Gaziantep), Nicolae Stanciu (Damac), Adrian Şut (FCSB)

Atacanți: Denis Alibec (Muaither), Daniel Bîrligea (CFR Cluj), Florinel Coman (FCSB), Denis Drăguş (Gaziantep), Dennis Man (Parma), Valentin Mihăilă (Parma), George Puşcaş (Bari)