Prima pagină » Actualitate » România din nou pe podium! David Popovici și Bianca Costea au cucerit medalii de aur la Mondialele de junior de la Peru

05 sept. 2022, 09:54,
în Actualitate

România urcă din nou pe podium datorită unor copii cu adevărat speciali. Astfel, duminică, 4 septembrie 2022, înotătorii români David Popovici şi Bianca Costea au cucerit medalii de aur în ultima zi a Campionatelor Mondiale de juniori de la Lima, din Peru.

De asemenea, Vlad Stancu a obţinut o medalie de bronz la concurs.

David Popovici și Bianca Costea au cucerit medalii de aur, iar Vlad Stancu o medalie de bronz

David Popovici uimește din nou. „Argintul viu” al înotului a câştigat o medalie de aur la proba de 100 m liber, cu timpul de 47 sec 13/100, fiind urmat la peste două secunde de al doilea clasat, croatul Jere Hribar, 49 sec 37/100, în timp ce pe locul al treilea s-a clasat cipriotul Nikolas Antoniou, în 49 sec 91/100.

De asemenea, Patrick Sebastian Dinu a ocupat locul 5, în 50 sec 09/100.

În aceeași ordine de idei, la 50 m liber feminin, Bianca Costea a cucerit medalia de aur, în 25 sec 35/100, devansându-le pe italiencele Sară Curtis, 25 sec 53/100, şi Matilde Biagiotti, 25 sec 60/100.

Nu în ultimul rând, Vlad Ştefan Stancu a obținut o medalie de bronz în probă de 1.500 m liber, cu timpul de 15 min 17 sec 97/100, fiind devansat de spaniolul Carlos Garach Benito, 15 min 08 sec 14/100, şi de maghiarul Laszlo Galicz, 15 min 12 sec 71/100.

Locul patru pentru România în clasamentul pe medalii la Mondialele de juniori la înot

România se poate mândri că a ocupat locul 4 în clasamentul pe medalii la Mondialele de juniori. Tinerii români au obținut 4 medalii de aur, 2 de argint şi 2 de bronz. Medaliile de aur au fost cucerite în probă de ştafetă masculină 4×100 m liber (David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma, Patrick Sebastian Dinu), prin David Popovici (200 m liber, 100 m liber) şi Bianca Costea (50 m liber), argintul a fost obţinut de Vlad Stancu (400 m liber) şi de ştafeta combinată 4×100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Rebecca Diaconescu, Bianca Costea), iar bronzul a fost adus de Vlad Stancu (800 m liber şi 1.500 m liber).

Mai mult decât atât, statul român a reușit să finalizeze în forţă o vară remarcabilă pentru înotul său, cu două medalii de aur la Mondialele de seniori de la Budapesta, ambele câştigate de David Popovici (100 m liber, 200 m liber), două medalii de aur la Europenele de seniori de la Roma, ambele obţinute de David Popovici (100 m liber şi 200 m liber), şi nouă medalii la Europenele de juniori de la Otopeni, cinci de aur şi patru de argint – aur prin David Popovici (50 m liber, 100 m liber, 200 m liber), Vlad Stancu (1.500 m liber) şi ştafeta masculină de 4×100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma, Patrick Dinu), argint prin Vlad Stancu (400 m liber, 800 m liber), Bianca Costea (50 m liber) şi ştafetă combinată 4×100 m liber (David Popovici, Patrick Dinu, Bianca Costea, Rebecca Diaconescu, Ştefan Cozma, Anastasia Bako, Irina Preda).

Vă aducem aminte ca David Popovici s-a născut în București și a început înotul la vârsta de patru ani, la bazinul „Lia Manoliu“, la recomandarea unui medic ortoped pentru a corecta scolioza aflată în stadiu incipient. La vârsta de 9 ani a început să se antreneze la Aqua Team București, cu Adrian Rădulescu, fost înotător, doctor în performanță atletică, specializat în înot.

La 10 ani, Popovici a doborât primul său record național, la 50 m spate – record deținut timp de 24 de ani de Dragoș Coman, medaliat mondial cu bronz în 2003. La 14 ani a devenit cel mai rapid înotător sub 15 ani din istoria Festivalului Olimpic al Tineretului European, înotând 100 de metri în 49,82 secunde.

Astfel, imnul României a fost din nou auzit peste hotare datorită lui David Popovici și Biancăi Costea care au cucerit medalii de aur la înot.