Prima pagină » National » România a obținut prima medalie la Jocurile Paralimpice de la Paris! Alexandru Bologa câștigă aurul la judo

07 sept. 2024, 09:40,
în National

Alexandru Bologa a adus prima medalie de aur pentru România la Jocurile Paralimpice de la Paris, vineri, după ce a triumfat la para-judo, categoria 73 kg, J1. Sportivul român l-a învins în finală pe Yergali Shamey, din Kazahstan, cu un scor categoric de 10-0, reușind un Ippon spectaculos în doar 1 minut și 22 de secunde.

Aceasta este prima medalie de aur paralimpică pentru Bologa, după ce la Rio 2016 și Tokyo 2020 a câștigat medalii de bronz. Performanța sa plasează România pe locul 56 în clasamentul pe națiuni de la Paris.

Alex Bologa este și campion mondial și european, având în palmares patru titluri europene consecutive și multiple victorii în competiții internaționale de top.