Rețeta sigură de conectare la banii publici! Dragoș Samoilă a încasat aproape 1 milion de euro din serviciile de consultanță
Zeci de contracte au fost semnate de afaceristul Dragoș Samoilă prin cele 5 firme pe care le controlează. Acestea au fost primite direct, fără organizarea vreunei proceduri de licitație. Aceasta este rețeta sigură și cu succes prin care câțiva afaceriști din Iași au ajuns să se îmbogățească cu banii publici. Dragoș Samoilă este unul dintre preferații PNL, susținut de PNL și cu intrare liberă printre primăriile conduse de liberali.
Rețeta sigură de conectare la banii publici! Aproape 1 milion de euro a încasat un afacerist din Iași din bugetul local al comunei Scobinți
Doar câțiva afaceriști din Iași au „oportunitatea” de a primi zeci, chiar sute de contracte prin încredințare directă, fără organizarea vreunei proceduri de licitație transparente, în județ. Este și cazul lui Dragoș Samoilă care, de cel puțin 6 ani, este o prezență constantă în portofoliile de colaboratori ale primăriilor din județul Iași. Agreat de PNL, Samoilă a reușit să se conecteze la banii publici, fără prea mari bătăi de cap, fiind un apropiat al liderilor organizației politice ieșene.
Manevra este una simplă, contractele vin pe bandă rulantă, fără prea multe explicații: primăria inițiază cumpărarea în catalogul electronic SEAP, iar în câteva minute Samoilă prinde contracte de milioane de euro. Interesant de observat este faptul că nu toate firmele care oferă servicii de consultanță sunt agreate de primării, ci doar persoane-cheie, cu influență, cel mai des, politică.
În cazul Primăriei Scobinți, condusă de liberalul Gheorghe Hrițcu, au fost semnate zeci de contracte în decursul ultimilor 6 ani, cu o valoare totală de aproape 1 milion de euro. Acestea au fost primite de firmele Pro Consulting Expert SRL, Samyx Smart Systems SRL, Pro Consulting Road, Pro Consulting Edility și Pro Consulting Building. Toate cele 5 companii sunt controlate de același om, în persoana afaceristului Dragoș Samoilă.
Pro Consulting Expert SRL a primit 40 de contracte, cu o valoare totală de peste 2,7 milioane de lei
Primăria Scobinți din județul Iași, condusă de primarul PNL, Gheorghe Hrițcu, a semnat în perioada 2018 – 2024 nu mai puțin de 40 de contracte de consultanță cu firma Pro Consulting Expert SRL. Valoarea totală a acestora este de 2.272.382 de lei, fără TVA, adică 2.704.134 de lei, cu TVA inclus.
Concret, anul acesta, Samoilă a primit prin Pro Consulting Expert 15 contracte, cu o valoare totală de 1.201.500 de lei, fără TVA, adică 1.429.785 de lei, cu TVA inclus. Un număr de 10 contracte au fost pentru consultanță, iar 5 servicii, de proiectare. Pe 6 noiembrie 2024, Pro Consulting Expert SRL a primit dintr-un foc 3 contracte de 30.000 de lei, fără TVA, fiecare pentru prestarea serviciilor de consultanță. Primăria Scobinți a inițiat cumpărările directe pe 06.11.2024, la orele 10:22, 10:34, respectiv 11:07, iar Samoilă a primit contractele, în aceeași zi, la ora 12:46.
Pe data de 24 noiembrie 2024, Dragoș Samoilă a primit alte 3 contracte, în valoare de 80.000 de lei, fără TVA fiecare, deci un total de 240.000 de lei, fără TVA. Mai exact, pe 24.11.2024, Primăria Scobinți a inițiat cumpărările directe la orele 12:55, 13:09, respectiv 13:12, iar Samoilă a primit toate cele 3 contracte, în aceeași zi, la ora 13:48.
Aceeași manevră a fost făcută și pe 17 noiembrie 2024. Primăria din localitate a atribuit prin încredințare directă alte 3 contracte pentru servicii de proiectare firmei Pro Consulting Expert SRL, controlată de Samoilă. Acestea au avut o valoare totală de 597.750 de lei, fără TVA.
În luna august 2024, Pro Consulting Expert SRL a semnat alte 4 contracte pentru servicii de consultanță și proiectare. Acestea au avut o valoare totală de 253.750 de lei, fără TVA. Procedura a fost simplă, Primăria Scobinți, condusă de liberalul Gheorghe Hrițcu, a inițiat cumpărările directe, iar la scurt timp ofertele lui Samoilă au fost acceptate.
Luna martie 2024 i-a mai adus afaceristului agreat printre primăriile PNL alte 2 contracte, în valoare de 10.000 de lei, fără TVA, fiecare pentru prestarea serviciilor de consultanță.
Pro Consulting Expert a încasat de la Primăria Scobinți, anul trecut, 231.000 de lei, fără TVA
Anul trecut (2023), Pro Consulting Expert SRL a primit cu bunăvoința primarului PNL, Gheorghe Hrițcu, 9 contracte prin încredințare directă, fără organizarea vreunei licitații. Valoarea acestora a fost de 231.000 de lei, fără TVA.
Concret, Primăria Scobinți a inițiat pe data de 01.09.2023 două proceduri de licitație privind contractarea serviciilor de consultanță în vederea organizării unor proceduri de achiziție, la orele 11:54, respectiv 13:16, iar în aceeași zi, la ora 13:20, Samoilă avea atribuite contractele.
Pe data de 28.08.2023, Primăria Scobinți a mai inițiat 3 proceduri de cumpărare directă pentru preferatul PNL. Contractele au avut ca obiect tot prestarea serviciilor de consultanță și au fost primite cu aceeași rapiditate de către Pro Consulting Expert SRL. Valoarea totală a acestora a fost de 80.000 de lei, fără TVA.
Pe data de 12.07.2023, Samoilă a mai primit un alt contract pentru serviciile de consultanță – acesta a avut o valoare de 40.000 de lei, fără TVA. Pe data de 25.04.2023, Pro Consulting Expert SRL a mai semnat încă 3 contracte pentru servicii de consultanță, cumpărările directe au fost inițiate de Primăria Scobinți pe data de 25.01.2023, la orele 11:35, 13:37, respectiv 13:51, iar ofertele lui Samoilă au fost acceptate toate la 13:55.
Mai mult, Pro Consulting Expert SRL a mai semnat contracte și în perioada 2018 – 2022, este vorba de un total de 16, cu o valoare totală de 839.882 de lei, fără TVA.
Alte 4 firme controlate de Dragoș Samoilă au primit bani din bugetul comunei Scobinți
Pro Consulting Building SRL, o altă firmă controlată de Dragoș Samoilă, a primit prin încredințare directă, anul acesta, 1 contract în valoare de 10.000 de lei, fără TVA, iar anul trecut, 4 contracte în valoare totală de 184.442 de lei, fără TVA.
Prin Pro Consulting Edility, Samoilă a mai primit din partea primarului PNL, Gheorghe Hrițcu, alte 3 contracte. Unul, anul acesta, în valoare de 180.000 de lei, fără TVA, iar în 2023, alte 3, cu o valoare totală de 256.000 de lei, fără TVA. Prin Pro Consulting Road SRL s-au semnat 5 contracte în anul 2023, cu o valoare totală de 420.000 de lei, fără TVA, iar prin Samyx Smart System SRL a mai fost semnat un contract în anul 2022, cu o valoare de 265.765 de lei, fără TVA.
Astfel, Dragoș Samoilă a încasat prin cele 5 firme pe care le controlează, în perioada 2018 – 2024, nu mai puțin de 3.588.589 de lei, fără TVA, adică 4.270.420 de lei, cu TVA inclus, aproximativ 859.101 euro.
Contactat de reporterii BZI, primarul PNL, Gheorghe Hrițcu, a confirmat că are o colaborare de mai mulți ani cu Dragoș Samoilă, însă nu a putut oferi detalii despre modul prin care a ajuns să colaboreze cu afaceristul din Iași. Mai mult, acesta a spus reporterilor că le va face legătura cu funcționarul public care se ocupă de achizițiile directe din Primăria Scobinți pentru a oferi mai multe detalii privind modul de desfășurare a încredințărilor directe din administrația publică locală pe care o conduce.
„Colaborez cu mai multe firme de consultanță, nu doar cu Dragoș Samoilă. Nu am început să colaborez cu el pe baza unei recomandări, lucrăm de mult timp. Au fost mai multe proiecte, pe diferite linii de finanțare. Vă trimit numărul de telefon de la fata de la achiziții”, a declarat primarul comunei Scobinți, Gheorghe Hrițcu.
Menționăm că, până la închiderea prezentei ediții, primarul comunei Scobinți, Gheorghe Hrițcu, nu a mai furnizat reporterilor BZI datele de contact ale persoanei din primăria pe care o conduce, care se ocupă de achizițiile publice din localitate.
Așadar, rețeta sigură de conectare la banii publici a fost realizată și la Scobinți. Aproape 1 milion de euro a încasat un afacerist din Iași, din bugetul local al comunei ieșene, prin contracte încredințate direct.
Cum plm, o comuna de care nu am auzit niciodata, are un asemenea buget?!
Tocmai din cauza astora ca el, politicienii au incasat-o. Si o vor mai incasa, indiferent de data alegerilor prezidentiale. Tantalaii nu au luat in calcul ca iarna ii inraieste pe romani. Frigul, nivelul facturilor si noaptea lunga ii face sa aiba ganduri suveraniste, pe buna dreptate.
Tăticu’ să trăiască! Sărbători fericite domnu’ Sami…
Asa se fura cinstit banii publici !, vor trebui sa mareasca, dubleze taxele si impozitele ca sa ajunga la toata clientela politica, spagi si parandaraturi !, concret nu se va face nimic pentru mos Costica din deal si mamaie Profira din vale ci doar banii publici vor fi transferati legal in buzunare private !
Marfa buna pentru DNA.
Cum naiba o singura firma sa aiba atatea contracte ?
Ce, nu mai sunt firme in tara asta ?
Si asa vad ca fac toate primariile, din cate prezentati in gazeta.
Ii ancheteaza cineva pentru toate golaniile de felul acesta ?
De asta poporul a votat schimbare, sa plece odata toti golanii astia, pentru ca sunt satui ca altii sa se imbogateasca si altii sa nu aiba nici ce pune pe masa…..
Ministrul justiției, ala de pune procurorii șefi la parchete, e membru PNL. Nu ți-e clar?
Cum sa nu anuleze alegerile cand vad ca le fuge puterea de sub picioare.
Acesti lacomi au format un grup de tip mafiot format din politicieni, politisti, procurori, judecatori si altii, care au nevoie de taxe si impozite cat mai mari sa le ajunga lor de furat.
Romanii vor schimbarea!
La mogoșești aceeași firmă a validat bugetul de un milion de euro consultanta și nici un proiect implementat. Doamnă primar PNL prietena la cataramă cu CA de la CJ.