PSD a anunțat componența delegației care va merge la Cotroceni să negocieze cu Klaus Iohannis numele viitorului premier al României.
Din echipa social democrată fac parte Marcel Ciolacu, Paul Stanescu, Sorin Grindeanu, Gabriela Firea si Vasile Dincu.
Și PNL a anunțat echipa sa în urmă cu puțin timp. Componența este următoarea: Ludovic Orban, Florin Cîțu, Raluca Turcan, Rareș Bogdan, Iulian Dumitrescu și Robert Sighiartău.
USR-PLUS a decis cine sunt negociatorii care merg luni, 14 decembrie, la discuții cu Klaus Iohannis pentru desemnarea viitorului premier. Din delegaţia USR-PLUS vor face parte Dan Barna, Dacian Cioloş, Dragoş Tudorache, Cătălin Drulă și Cosette Chichirău.
Preşedintele Iohannis va discuta luni, la Palatul Cotroceni, cu reprezentanţii partidelor şi formaţiunilor politice reprezentate în viitorul Parlament, în vederea desemnării candidatului pentru funcţia de prim-ministru.
Cine va reprezenta UDMR la negocierile cu Klaus Iohannis
Și UDMR a anunțat care este echipa de negociatori pe care îi trimite la Cotroceni. Persoanele care vor participa mâine la Cotroceni din partea UDMR: Kelemen Hunor, Cseke Attila, Benedek Zakariás, Bíró Rozália, Antal Árpád.
AUR va merge luni, la Palatul Cotroceni, la consultările cu preşedintele Klaus Iohannis pentru desemnarea viitorului premier, din delegaţie urmând a face parte George Simion, Claudiu Târziu, Ringo Dămureanu, Dan Tanasă, Diana Şoşoacă.
Negocieri cu președintele Klaus Iohannis
Preşedintele Iohannis va discuta luni, la Palatul Cotroceni, cu reprezentanţii partidelor şi formaţiunilor politice reprezentate în viitorul Parlament, în vederea desemnării candidatului pentru funcţia de prim-ministru.
Şeful statului i-a invitat la consultări pe reprezentanţii PSD, PNL, ai Alianţei USR PLUS, Alianţei pentru Unirea Românilor şi UDMR, dar şi pe cei ai minorităţilor naţionale.
Consultările vor avea loc după următorul program: Partidul Social Democrat (PSD) – ora 11,00; Partidul Naţional Liberal (PNL) – ora 12,00; Alianţa USR PLUS – ora 13,00; Alianţa pentru Unirea Românilor (AUR) – ora 14,00; Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR) – ora 15,00; minorităţile naţionale reprezentate în Parlament – ora 16,00.
Marcel Ciolacu: „Noul CDR moșit de președintele Iohannis luptă doar pentru funcții“
Președintele PSD, Marcel Ciolacu, scrie vineri, 11 decembrie, pa pagina sa de Facebook că noul CDR moșit, pe lângă Constituție, de președintele Iohannis” luptă doar pentru funcții, dar încă s-a auzit nicio măsură concretă pentru combaterea pandemiei de Covid-19.
„Lupta pe funcții și putere este programul de guvernare al noului CDR moșit, pe lângă Constituție, de președintele Iohannis. Nu au înțeles nimic din votul de blam dat de români pe 6 decembrie la adresa lor! Alegerile au trecut, dar problemele românilor au rămas, iar fiecare zi de inacțiune doar le multiplică. Spitalele sunt în continuare suprasolicitate, educația copiilor este în continuare abandonată, drama românilor care au rămas fără locuri de muncă se adâncește!“, scrie Marcel Ciolacu pe pagina sa de Facebook.
Gabriela Firea, prim-vicepreşedinte PSD, a reacţionat sâmbătă, după ce PNL, USR-PLUS şi UDMR s-au întâlnit pentru a negocia noul guvern, şi spune că luni, o delegaţie a social-democraţilor va merge cu o propunere la preşedintele Klaus Iohannis, având în vedere că ei au câştigat alegerile parlamentare din 6 decembrie.
Astfel, PSD va propune preşedintelui ori un guvern constituit de PSD, ori un guvern de uniune naţinală, cu premier social-democrat, în persoana lui Rafila.