Prima pagină » Local » Primăria Iași cheltuie 2 milioane de euro pentru asfaltarea mai multor străzi! Lista zonelor unde se va interveni
Primăria Iași cheltuie 2 milioane de euro pentru asfaltarea mai multor străzi! Lista zonelor unde se va interveni

Primăria Iași cheltuie 2 milioane de euro pentru asfaltarea mai multor străzi! Lista zonelor unde se va interveni

12 ian. 2022, 02:00,
Ciprian Boaru în Local

Municipalitatea ieșeană a inclus într-un program de reabilitare un număr de 4 străzi. Licitația pentru execuția lucrărilor a fost finalizată. Comisia de evaluare a ales oferta constructorilor cu prețul cel mai mic depusă în cadrul procedurii

Municipalitatea ieșeană anunță noi investiții în infrastructură. Recent, Primăria Iași a finalizat licitația pentru asfaltarea unui număr de 4 artere din municipiu. Contractul a fost câștigat de asocierea Concret Drum SRL – Alpenside SRL. Valoarea finală a contractului este de 8.866.505 lei, fără TVA, aproape 2 milioane de euro. Lucrările urmează să fie executate în termen de 12 luni.

„Lucrările de modernizare propuse au ca scop atât sporirea capacității portante a drumului, îmbunătățirea condițiilor de colectare și evacuare a apelor meteorice și pluviale, cât și asigurarea stabilității și lățimii platformei. Astfel se urmărește creșterea gradului de siguranță a circulației și a reducerii timpului de călătorie. Această investiție în infrastructura de transport va facilita mobilitatea populației și a bunurilor, reducerea costurilor de transport mărfuri și călători, îmbunătățirea accesului pe piețele locale și regionale, creșterea eficienței activităților economice, economisirea de energie și timp, creând condiții pentru extinderea schimburilor comerciale și, implicit, a investițiilor productive”, se arată în caietul de sarcini.

Lista străzilor cuprinse în programul de reabilitare

Conform proiectului, pe lista de investiții se află străzile Albineț și Hotin, din zona străzii Sărărie, dar și străzile Lupiței și Varianta Șoseaua Rediu.

„Creșterea parcului auto al municipiului Iași și dezvoltarea tehnologică ce a influențat în mare măsură calitatea și performanțele autovehiculelor impun ca o condiție obligatorie existența unei trame stradale corespunzătoare. Infrastructura urbană a municipiului Iași prezintă o stare necorespunzătoare a rețelei de străzi din cartiere din cauza traficului intens, intervențiile repetate la rețelele de utilități din subteran, configurația acestora, schimbarea configurației terenului din cauza alunecărilor de versanți, efectele negative ale acțiunii îngheț – dezgheț asupra străzilor”, se mai arată în documentația procedurii.

Lungimea totală a drumurilor este de 2.770 de metri liniari. Și strada Aurel Vlaicu se află pe lista investițiilor .

Primăria Iași pregătește reglementarea zonei centrale din municipiu

Totodată, Primăria Iași a lansat altă licitație pentru furnizarea serviciilor de urbanism, în vederea întocmirii documentației PUZ – CP (zone construite protejate) Zona Centrală Iași. Documentația va fi atașată Planului Urbanistic General (PUG) aflat în curs de actualizare. PUG-ul Iașului a fost redactat în 1997, cu o durată de valabilitate de 10 ani. În schimb, autoritățile au decis să prelungească valabilitatea în mai multe rânduri. Procedura pentru furnizarea serviciilor este programată pe data de 10.02.2022.

Valoarea estimată a contractului este de 3.100.000 de lei, fără TVA, aproape 620.000 de euro. Durata de implementare este de 19 luni. Conform cerințelor, proiectanții trebuie să studieze zona centrală cu o suprafață de 185,78 hectare. În arealul menționat sunt prezente nu mai puțin de 221 de monumente istorice, 15 situri arheologice înscrise în Lista Monumentelor Istorice (LMI) și 3 situri arheologice înscrise în Repertoriul Arheologic Național (RAN).

Bugetul.ro
Găselnița Digi RCS RDS pentru abonații din România. Toți cei care au un abonament la compania de telecomunicații se pot bucura de filme și în aplicația Digi TV
redactia.ro
Imagini de la operațiunea secretă făcută de Mossad în Iran. Cum au reușit agenții israelieni să-i atace pe iranieni chiar de pe teritoriul lor
Bugetul.ro
Gospodarii care își ridică un solar în grădină pot primi amenzi chiar şi de 100.000 de lei, dacă nu sunt atenţi la o serie de norme banale
a1.ro
Ce se întâmplă cu ajutorul de înmormântare. Anunțul făcut de Dragoş Anastasiu, consilier al președintelui Nicușor Dan
Playtech.ro
Cum poţi răcori apartamentul cu nişte sticle de plastic? Trucul te salvează în zilele caniculare
observatornews.ro
Zidarii, înlocuiţi de roboţi în România. Lucrează fără oprire şi "cer" 30 de euro pe metrul pătrat
Playsport.ro
Ce sumă maximă poți retrage de la bancomat fără să fii luat la întrebări de bancă sau de ANAF
Evz.ro
Zarurile au fost aruncate! Taxe și impozite mărite
realitatea.net
Reguli mai DURE pentru călătoria cu avionul în spațiul UE. Orice solicitant va avea nevoie de autorizație de călătorie
SportpeSurse
Adio, Digi Sport! Cutremur pe piața media de sport din România
Playtech.ro
Cum poţi răcori apartamentul cu nişte sticle de plastic? Trucul te salvează în zilele caniculare
Dailybusiness.ro
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
RomaniaTV
Telenovela Duduianu continuă. Ciprian Pian a făcut pușcărie din cauza fostei concubine. El, din răzbunare, a închis-o într-un portbagaj
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
Blocaj total la negocierile pentru Guvern. Ilie Bolojan a refuzat categoric să fie prim-ministru
redactia.ro
De ce nu mai vrea Ilie Bolojan să fie premier. Nicușor Dan a dat răspunsul
ego.ro
Am aflat secretul teribil al soacrei mele, iar acum nu știu ce să fac! Cum aș putea să îi spun soțului așa ceva!?!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`