Primăria Iași a primit chiar în noaptea dintre ani primele 20 de mii de tone de cărbune pentru termoficarea din sezonul de iarnă 2021-2022. Contractul a fost semnat cu o firmă din Elveția, care va livra un total de 75 de mii de tone. Valoarea contractului este de 25 de milioane de euro
Conducerea municipalității ieșene a anunțat că primele tone de cărbune necesar pentru funcționarea sistemului centralizat de încălzire a ajuns în țară. Compania Vitol SA Geneva a livrat o primă cantitate de 20 de mii de tone din cele 75 de mii pe care le va aduce pentru municipiul Iași. Încărcătura a ajuns în portul Constanța, urmând a fi livrată în Iași pe calea ferată.
„În noaptea de Revelion a ajuns vaporul cu cărbune încărcat pentru municipiul Iași. De noaptea trecută am început să descărcăm. La această oră sunt circa 20 de mii de tone de cărbune descărcate pe platforma de la Constanța. Avem contractul pentru transport și după ce facem recepția calității și cantității va fi pus în vagoane și va porni spre Iași”, a menționat primarul Mihai Chirica.
Contract de zeci de milioane de euro derulat de Primăria Iași
La finalul lunii decembrie 2021, Primăria Iași a încheiat contractul cu firma Vitol SA Geneva. Contractul ține de livrarea combustibilului ce va ajunge la centrala de la Holboca. Primarul Mihai Chirica a precizat că situația este sub control în ceea ce privește furnizarea căldurii în municipiu.
”Toată infrastructura de descărcare este pregătită și la noi, la CET II Holboca. Nu sunt probleme de circulație pentru vagoane nici pe căile administrate de CFR, nici pe cele din incinta noastră. Mai avem pe stoc încă 14 mii de tone de cărbune din rezervele din anul anterior, cu care mai producem energie electrică și termică la capacitate maximă. Furnizăm căldură peste tot, nu sunt probleme de alimentare pentru școli în acest moment”, a mai menționat primarul Mihai Chirica.
Primăria Iași începe lucrările la rețeaua de termoficare din Copou
Edilul municipiului Iași a explicat și faptul că în perioada următoare vor fi demarate lucrările de extindere a rețelei de termoficare în zona Copou.
”Din această cantitate vom rămâne cu un stoc de circa 10 mii de tone, cu care vom putea amorsa instalațiile pentru iarna 2022-2023. Între timp dăm drumul la extinderea rețelei de termoficare și în zona Copou, către Universitatea Cuza și Spitalul Parhon. S-a demonstrat că sistemul centralizat este viabil, mai puțin lipsit de riscuri decât alte sisteme de încălzire”, a precizat primarul Mihai Chirica.
Licitație reluată pentru achiziția de cărbune în Iași
Licitația legată de achiziția de cărbune a fost reluată de mai multe ori de Primăria Iași. În luna octombrie 2021, Primăria Iași a reluat licitația pentru a cumpăra 90 de mii de tone de cărbune. Prima procedură a fost anulată după ce nicio firmă nu s-a arătat interesată de oferta inițială a municipalității. Prima procedură a fost lansată în luna septembrie 2021, contractul fiind de 12 milioane de euro. Autoritatea locală a încercat să cumpere 100 de mii de tone, însă din cauza creșterii prețului la cărbune, firmele interesate au bătut în retragere.