Prima pagină » Eveniment-Social » Premii pentru studenții de la Universitatea Tehnică din Iași la Concursul de Microcontrolere și Aplicații „Mihai Konteschweller”
Premii pentru studenții de la Universitatea Tehnică din Iași la Concursul de Microcontrolere și Aplicații „Mihai Konteschweller”

Premii pentru studenții de la Universitatea Tehnică din Iași la Concursul de Microcontrolere și Aplicații „Mihai Konteschweller”

17 mai 2022, 02:00,
Valentin Hutanu în Eveniment-Social

Studenții de la Universitatea Tehnică din Iași au luat premii la Concursul de Microcontrolere și Aplicații „Mihai Konteschweller”. Din juriu au făcut parte reprezentanți ai universităților care au avut echipe înscrise în concurs, ai companiilor care au acordat premii, dar și reprezentanți ai Universității Politehnice din București. Facultatea de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației din Iași a organizat o nouă etapă a competiției care a devenit tradițională, ajunsă la cea de-a XIII-a ediție

Premii pentru studenții Universității Tehnice (TUIASI) „Gheorghe Asachi” din Iași la Concursul de Microcontrolere și Aplicații „Mihai Konteschweller”, organizat de Facultatea de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației (ETTI). Aceasta a organizat o nouă etapă a competiției care a devenit tradițională, ajunsă la cea de-a XIII-a ediție.

Primele trei premii ale competiției au fost câștigate de către echipe formate din studenți ai TUIASI, iar companiile care au finanțat evenimentul au oferit premii pentru toți participanții. La eveniment au participat echipe de studenți de la TUIASI, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați, Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) „Grigore T. Popa” din Iași și Universitatea Tehnică a Moldovei (UTM).

Premii pentru studenții de la Universitatea Tehnică din Iași la Concursul de Microcontrolere și Aplicații

Din juriu au făcut parte reprezentanți ai universităților care au avut echipe înscrise în concurs, ai companiilor care au acordat premii, dar și reprezentanți ai Universității Politehnica din București. În mod concret: Dumitru Țintari și Ioan Pelin-Costachi, studenți în anul al treilea la ETTI, au câștigat locul I cu proiectul „Mână robotică”; Andrei-Ștefan Dima, Alexandru Nistor, din anul al III-lea la ETTI, alături de Alexia-Andreea Țuțueanu, din anul I de la aceeași facultate, au câștigat locul al II-lea cu proiectul „Robotic hand mimicker of the ASL alphabet”; Alexandru Burdeniuc, Vlad Racu, studenți ai Universității Tehnice a Moldovei (Republica Moldova) de la Facultatea Calculatoare, Informatică și Microelectronică, au câștigat locul al III-lea cu proiectul „Electrocardiograf cu trei derivații cu afișare în timp real la calculator”.

Mihai Konteschweller, care dă și numele concursului organizat de TUIASI, a fost profesor la Politehnica ieșeană în perioada 1945-1947

Echipa de organizare a concursului este formată din următoarele cadre didactice de la ETTI: academicianul Horia-Nicolai Teodorescu, conf. univ. dr. ing. Cristian Aghion, conf. univ. dr. ing. Marius Zbancioc și șef lucrări dr. inginer Marius Hăgan.

„Mulțumim Ligii Studenților Electroniști din Iași pentru implicare și sprijinul oferit în organizarea concursului, Asociației Absolvenților Facultății de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației din Iași – Electronis și nu în ultimul rând conducerii facultății”, au transmis reprezentanții facultății.

Totodată, concursul desfășurat de către ETTI a fost menționat și într-un volum apărut la începutul acestei luni, care poartă numele „Frații Konteschweller, pionieri ai radiofoniei mondiale”, avându-l ca autor pe Ioniță Dăescu.

Mihai Konteschweller, care dă și numele concursului organizat de către TUIASI, a fost profesor la Politehnica ieșeană în perioada 1945-1947. Așadar, au fost acordate premii pentru studenții de la Universitatea Tehnică din Iași la Concursul de Microcontrolere și Aplicații „Mihai Konteschweller”.

Bugetul.ro
Bulgaria, umilință supremă pentru România! Țara noastră a fost exclusă definitiv din programul Visa Waiver, însă vecinii din sud vor avea acces neîngrădit peste Ocean
redactia.ro
Răsturnare de situație. Cine va fi până la urmă premierul României. Nicușor Dan va face anunțul azi
Bugetul.ro
Adio, Parcul IOR din București în actuala formă! Primarul Robert Negoiță vrea să transforme locul de recreere din Sectorul 3 într-o oază modernă
a1.ro
Rezultate BAC 2025. Află primul ce note s-au luat anul acesta. Model de cerere pentru vizualizarea lucrării sau pentru contestație
Playtech.ro
Ţara din Europa cu cei mai mulţi kilometri de autostradă. Nu este Germania, aşa cum cred mulţi
observatornews.ro
Străinii vin la dentist în România şi fac economii de zeci de mii de euro. Medicii au clienţi şi din SUA
Playsport.ro
Dan Negru: „E un miracol că mai existăm ca națiune, am avut şase imnuri”
Evz.ro
Locul de vis, unde mereu te simți ca la BAC. Dai un test ca să vezi ce tot globul își dorește
realitatea.net
Românii au găsit o nouă metodă de a păcăli aparatele de reciclare. Reușesc să obțină o grămadă de bani cu un singur pahar de plastic
SportpeSurse
EXCLUSIV Imagini devastatoare cu casa părintească a lui Ion Țiriac din Brașov. Locuința a ajuns o dărăpănătură în care colcăie șobolanii. Primarul orașului face declarații tulburătoare despre miliardar: ““Nu l-a interesat niciodată”
Playtech.ro
Inversiune termică în weekend. Va fi rupere de nori în unele zone, temperaturile scad brusc
Dailybusiness.ro
Tanczos Barna: România nu-și poate permite să piardă încrederea recâștigată
RomaniaTV
Doliu URIAȘ! A MURIT Iliescu în urmă cu puțin timp....România este în STARE DE ȘOC
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
Dispar economiile de pe card, de la saltea şi chiar din depozite. Anunţul îngrijorător făcut de BNR vineri
redactia.ro
Scandal între Nicușor Dan și Ilie Bolojan. De ce nu se înțeleg cei doi și soluția extremă la care se gândește președintele României
ego.ro
Am aflat secretul teribil al soacrei mele, iar acum nu știu ce să fac! Cum aș putea să îi spun soțului așa ceva!?!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`