Prima pagină » National » Premierul Ciolacu spune că începând cu anul 2025 vom putea călători în SUA fără vize
Premierul Ciolacu spune că începând cu anul 2025 vom putea călători în SUA fără vize

Premierul Ciolacu spune că începând cu anul 2025 vom putea călători în SUA fără vize

05 dec. 2023, 15:08, 1 ,
în National

Premierul Marcel Ciolacu a declarat, într-un interviu acordat Prima News, că în anul 2025 vom putea călători în SUA fără vize, el precizând că va fi un efort comun şi în acest sens a făcut apel şi la diaspora şi o să se implice foarte mult şi românii şi statul român şi statul american, scrie news.ro.

”E o consolidare a Parteneriatului strategic, am vorbit foarte mult de eliminarea vizelor şi lucrul acesta mai mult ca sigur anul viitor va fi anunţat, şi din anul 2025 vom putea călători în Statele Unite fără vize. Va fi un efort comun, am făcut apel şi la diaspora şi o să se implice foarte mult şi românii şi statul român şi statul american astfel încât să îndeplinim această condiţie”, a precizat premierul Ciolacu în SUA.

Şeful Executivului a arătat că în cadrul vizitei oficiale în SUA a avut întâlniri şi cu secretarul Departamentului de stat, secretarul Apărării, secretarul pe energie, şi urmează întâlniri cu unele dintre cele mai importante companii din Statele Unite.

”O să am întâlniri şi la Congresul Statelor Unite cu preşedinţii de comisie. Sunt ferm convins că la sfârşit vom trage cu toţii o concluzie. Oricum, din punctul meu de vedere dar şi din punctul de vedere al părţii americane, este o vizită care se va termina şi cu concluzii clare”, a spus premierul.

Marcel Ciolacu anunță că economia s-ar putea schimba radical

Premierul Marcel Ciolacu a declarat într-un interviu la Prima News că îşi doreşte ca SUA să fie principalul investitor din România şi acest lucru se poate realiza. El a mai spus că, mai mult, vrea ca România în viitor să fie un hub pentru companiile din SUA care vor participa la reconstrucţia Ucrainei.

”Eu îmi doresc ca Statele Unite să fie principalul investitor din România şi principalul partener economic non-UE al României şi acest lucru se poate realiza. Mai mult, îmi doresc ca România în viitor să fie un hub pentru companiile din Statele Unite, care vor participa direct sau indirect la reconstrucţia Ucrainei”, a spus premierul la Washington.

Şeful Executivului a menţionat că aceste lucruri se construiesc în timp şi a considerat că este momentul prielnic pentru a porni această construcţie.

”Sunt ferm convins că România va fi un hub important în principal pentru companiile din Statele Unite, totul ţine de războiul din Ucraina. Vor fi investiţii pe teritoriul Ucrainei, în infrastructura critică, energetică în perioada următoare, de aceea am fost şi la secretara pe energie şi urmează în perioada următoare ca tehnicul domniei sale şi a Guvernului României şi cu reprezentanţii companiilor să aibă discuţii mult mai aplicate”, a mai spus Marcel Ciolacu.

Premierul a menţionat că ”avem un parteneriat solid cu SUA şi România este chiar un partener şi credibil şi unul din stâlpii cei mai importanţi din Europa”.

”Totuşi avem pe teritoriul României peste 2000 de soldaţi americani şi astăzi am convenit foarte clar că activitatea şi prezenţa militarilor americani pe teritoriul României va continua”, a subliniat Ciolacu.

Comentarii
  • Da gata au propagat cu schengen deacum se propaghează cu vizitele în hamerica gratuite–mari minciuni se propaghează în golăneala helectorală ca să-i creadă populimea –în 2024–

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
17 februarie 2025
17 februarie 2025