Prima pagină » Local » Daniel Pancu debutează cu o victorie în Copou. Politehncia Iași – Chindia Târgoviște 1-0 (1-0) – LIVE TEXT
Daniel Pancu debutează cu o victorie în Copou. Politehncia Iași - Chindia Târgoviște 1-0 (1-0) - LIVE TEXT

23 aug. 2020, 16:00,
Cristian ZAVASTIN în Local

Politehnica Iași a debutat astăzi în noul sezon de Liga I, cu o victorie, scor 1-0 (1-0), în fața formației Chindia Târgoviște. Unicul gol al partidei a fost înscris de Passaglia în minutul 22.

LIVE TEXT

• 90′ Doru Popadiuc de la Poli Iași trimite mingea în spatele apărării adverse, dar portarul iese și reține.
  • 90′ Andrei Cristea de la Poli Iași trimite bine în careu, dar coechiperul lui nu reuşeşte să profite.
  • 90′ Repunere pentru Chindia
  • 90′ Andrei Cristea execută o lovitură liberă spre poartă, dar mingea se duce departe de ţintă
  • 90′ Arbitrul de rezervă arată minutele de prelungire: 3
  • 90′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Andrei Pițian de la Chindia i-a pus piedică lui Razvan Onea
  • 90′ Posesie: Poli Iași 48%, Chindia 52%.
  • 89′ Chindia aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 89′ Repunere pentru Poli Iași
  • 88′ Tomas Diaz șutează din afara careului, dar ratează ținta.
  • 88′ Chindia aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
  • 88′ Repunere pentru Poli Iași
  • 88’Daniel Constantin Florea de la Chindia preia slab mingea trimisă de un coechipier.
  • 88′ Liviu Mihai II trimite o centrare.
  • 87’Atska Ntonalnto e sub presiune, reușește să respingă
  • 87′ Vadim Rata de la Chindia execută un corner de pe partea dreaptă.
  • 87′ Daniel Constantin Florea îşi vede un şut deviat
  • 86′ Liviu Mihai II trimite o centrare.
  • 86′ Atska Ntonalnto șutează din afara careului, dar Dinu Moldovan intervine.
  • 85′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
  • 85′ Posesie: Poli Iași 49%, Chindia 51%.
  • 85′ Doru Popadiuc e sub presiune, reușește să respingă
  • 85′ Liviu Mihai II trimite în careu din lovitură liberă
  • 84′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Nikolaos Baxevanos de la Poli Iași i-a pus piedică lui Catalin Barbu
  • 84′ Chindia aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
  • 84′ Denis Dumitrascu părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Catalin Barbu.
  • 83′ Franck Yameogo părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Liviu Mihai II.
  • 82′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 82′ Repunere pentru Chindia
  • 81′ Posesie: Poli Iași 50%, Chindia 50%.
  • 81′ Doru Popadiuc de la Poli Iași trimite puțin peste transversală! Foarte aproape!
  • 81′ Repunere pentru Poli Iași
  • 81′ Marius Martac de la Chindia are o șansă de gol, dar lovitura sa de cap se duce pe lângă
  • 80′ Denis Dumitrascu de la Chindia execută un corner de pe partea dreaptă.
  • 80′ Adrian Ionita îl testează pe Teodor Axinte cu un șut de la distanță! Acesta respinge balonul în teren.
  • 80′ Franck Yameogo de la Chindia îl trage în jos pe Doru Popadiuc
  • 80′ Marius Mihalache e sub presiune, reușește să respingă
  • 79′ Marius Martac trimite o centrare.
  • 79’Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
  • 78′ Chindia aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 78′ Razvan Onea era într-o poziție excelentă, dar Dinu Moldovan salvează situația!
  • 78′ Razvan Onea ramane singur cu portarul advers…
  • 78′ Razvan Onea de la Poli Iași avansează rapid cu mingea încercând să creeze pericol..
  • 77′ Andrei Pițian e sub presiune, reușește să respingă
  • 77′ Andrei Cristea trimite în careu din lovitură liberă
  • 77′ Meciul se reia
  • 76′ Pauză de apă. E foarte cald azi, iar meciul e întrerupt pentru ca jucătorii să se hidrateze
  • 75′ Franck Yameogo este penalizat pentru că l-a împins pe Nikolaos Baxevanos
  • 75′ Posesie: Poli Iași 50%, Chindia 50%.
  • 75′ Cosmin Frăsinescu e sub presiune, reușește să respingă
  • 74′ Teodor Axinte cere mingea
  • 74′ Marius Martac trimite o centrare.
  • 73′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
  • 72′ Repunere pentru Poli Iași
  • 72′ Cristian Negut părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Valmir Berisha.
  • 72′ Cristian Negut șutează din afara careului, dar ratează ținta.
  • 71′ Marius Mihalache e sub presiune, reușește să respingă
  • 71′ Tomas Diaz trimite în careu din lovitură liberă
  • 71′ După un fault tactic, Manuel De Iriondo primește galben
  • 70′ Manuel De Iriondo de la Poli Iași îl trage în jos pe Tomas Diaz
  • 70′ Chindia pleacă pe contraatac.
  • 70′ Posesie: Poli Iași 52%, Chindia 48%.
  • 70′ Denis Dumitrascu de la Chindia e avertizat după ce a comis mai multe faulturi.
  • 69′ Denis Dumitrascu de la Chindia intervine periculos asupra lui Doru Popadiuc
  • 69′ Adrian Ionita controlează balonul cu mâna.
  • 68′ Repunere pentru Chindia
  • 68′ Andrei Cristea de la Poli Iași preia slab mingea trimisă de un coechipier.
  • 68′ Șansă bună, Doru Popadiuc de la Poli Iași taie apărarea adversă cu o pasă filtrantă.
  • 67′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Vadim Rata de la Chindia i-a pus piedică lui Juan Pablo Passaglia
  • 67′ Repunere pentru Poli Iași
  • 67′ Tomas Diaz șutează din afara careului, dar ratează ținta.
  • 67′ Atska Ntonalnto e sub presiune, reușește să respingă
  • 67′ Cristian Negut de la Chindia execută un corner de pe partea stângă.
  • 66′ Chindia are o șansă bună de gol.
  • 66′ Andrei Pițian de la Chindia trimite cu capul, dar mingea se duce departe de poartă.
  • 66′ Cristian Negut de la Chindia execută un corner de pe partea dreaptă.
  • 65′ Centrarea lui Franck Yameogo de la Chindia e deviată.
  • 65′ Posesie: Poli Iași 51%, Chindia 49%.
  • 65′ Nikolaos Baxevanos e sub presiune, reușește să respingă
  • 65′ Vadim Rata trimite o centrare.
  • 64′ Meciul se reia cu minge de arbitru
  • 64′ Adrian Ionita este accidentat şi primeşte îngrijiri medicale pe teren.
  • 63′ Jocul e oprit pentru că un jucător e căzut pe gazon.
  • 63′ Chindia aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 62′ Cornel Dinu e sub presiune, reușește să respingă
  • 62′ Doru Popadiuc trimite o centrare.
  • 62′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 62′ Meciul se reia
  • 61′ Pauză de apă. E foarte cald azi, iar meciul e întrerupt pentru ca jucătorii să se hidrateze
  • 60′ Andrei Pițian de la Chindia îl trage în jos pe Andrei Cristea
  • 60′ Posesie: Poli Iași 53%, Chindia 47%.
  • 60′ Tomas Diaz încasează un galben
  • 60′ Tomas Diaz de la Chindia intervine periculos asupra lui Atska Ntonalnto
  • 59′ Repunere pentru Poli Iași
  • 58′ Adrian Ionita de la Chindia șutează din voleu, dar mingea se duce departe de poartă.
  • 58′ Cosmin Frăsinescu e sub presiune, reușește să respingă
  • 58′ Un jucător de la Chindia aruncă lung de la margine, de pe partea stângă, în careul advers.
  • 58′ Ionut Francisc Cristea părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Atska Ntonalnto.
  • 57′ Poli Iași are posesia.
  • 56′ Daniel Constantin Florea şutează bine pe poartă, dar goalkeeperul salvează
  • 56′ Repunere pentru Chindia
  • 55′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 55′ Posesie: Poli Iași 52%, Chindia 48%.
  • 55′ Daniel Constantin Florea este penalizat pentru că l-a împins pe Marius Mihalache
  • 54′ Cristian Negut trimite o centrare.
  • 53′ Şutul lui Vadim Rata este blocat.
  • 53′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
  • 52′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 51′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 51′ Şutul lui Doru Popadiuc este blocat.
  • 50′ Andrei Cristea de la Poli Iași găsește un coechipier în careu cu o pasă bună…
  • 50′ Posesie: Poli Iași 52%, Chindia 48%.
  • 50′ Chindia aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
  • 49′ Chindia aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 49′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
  • 48′ Adrian Ionita de la Chindia încearcă să-i trimită unui coechipier în careu, dar centrarea lui e blocată de un adversar
  • 47′ Andrei Cristea este penalizat pentru că l-a împins pe Vadim Rata
  • 47′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 46′ Andrei Serban părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Tomas Diaz.
46′ A început repriza a doua.

Pauză

• 45′ Chindia aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 45′ Chindia aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 45′ Arbitrul de rezervă arată minutele de prelungire: 2
  • 45′ Posesie: Poli Iași 56%, Chindia 44%.
  • 45′ Chindia aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
  • 44′ Teodor Axinte cere mingea
  • 44′ Denis Dumitrascu trimite o centrare.
  • 44′ Repunere pentru Poli Iași
  • 44′ Andrei Serban șutează din afara careului, dar ratează ținta.
  • 43′ Repunere pentru Poli Iași
  • 43′ Vadim Rata șutează din afara careului, dar ratează ținta.
  • 43′ Marius Mihalache e sub presiune, reușește să respingă
  • 42′ Cristian Negut trimite o centrare.
  • 42′ Chindia aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 42′ Marius Martac de la Chindia execută un corner de pe partea stângă.
  • 41′ Andrei Serban îşi vede un şut deviat
  • 41′ Şutul lui Daniel Constantin Florea este blocat.
  • 40′ Razvan Onea șutează din afara careului, dar Dinu Moldovan intervine.
  • 40′ Posesie: Poli Iași 59%, Chindia 41%.
  • 39′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Adrian Ionita de la Chindia i-a pus piedică lui Doru Popadiuc
  • 38′ Poli Iași are posesia.
  • 38′ Marius Martac de la Chindia centrează imprecis
  • 38′ Chindia aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 37′ Chindia încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 36′ Cristian Negut este penalizat pentru că l-a împins pe Teodor Axinte
  • 35′ Posesie: Poli Iași 62%, Chindia 38%.
  • 34′ Nikolaos Baxevanos de la Poli Iași centrează, dar mingea iese în aut de poartă.
  • 33′ Adrian Ionita este penalizat pentru că l-a împins pe Razvan Onea
  • 33′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
  • 32′ Meciul se reia
  • 31′ Pauză de apă. E foarte cald azi, iar meciul e întrerupt pentru ca jucătorii să se hidrateze
  • 31′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Juan Pablo Passaglia de la Poli Iași i-a pus piedică lui Vadim Rata
  • 31′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 29′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
  • 28′ Repunere pentru Chindia
  • 27′ Repunere pentru Poli Iași
  • 27′ Andrei Cristea de la Poli Iași este surprins în ofsaid
  • 26′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 25′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 25′ Posesie: Poli Iași 59%, Chindia 41%.
  • 25′ Juan Pablo Passaglia de la Poli Iași îl trage în jos pe Cristian Negut
  • 24′ Chindia aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
  • 24′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 23′ Chindia aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 22′ GOOOL! Poli Iași deschide scorul. Înscrie Passaglia!
  • 22′ Manuel De Iriondo de la Poli Iași trimite în careu.
  • 22′ Doru Popadiuc trimite o centrare.
  • 21′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 20′ Posesie: Poli Iași 59%, Chindia 41%.
  • 19′ Marius Mihalache de la Poli Iași intervine periculos asupra lui Daniel Constantin Florea
  • 19′ Cosmin Frăsinescu este penalizat pentru că l-a împins pe Dinu Moldovan
  • 18′ Andrei Cristea trimite în careu din lovitură liberă
  • 18′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Franck Yameogo de la Chindia i-a pus piedică lui Doru Popadiuc
  • 17′ Repunere pentru Chindia
  • 17′ Șutul lui Doru Popadiuc de la Poli Iași trece departe de poartă
  • 17′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
  • 17′ Meciul se reia
  • 15′ Pauză de apă. E foarte cald azi, iar meciul e întrerupt pentru ca jucătorii să se hidrateze
  • 13′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Rodny Lopes Cabral de la Poli Iași i-a pus piedică lui Adrian Ionita
  • 12′ Chindia are posesia.
  • 12′ Marius Mihalache e sub presiune, reușește să respingă
  • 11′ Marius Martac de la Chindia execută un corner de pe partea stângă.
  • 11′ Gai Assulin s-a accidentat şi e înlocuit de Manuel De Iriondo.
  • 11′ Chindia are o șansă bună de gol.
  • 11′ Cosmin Frăsinescu îşi pune echipa sub presiune după o respingere nereuşită.
  • 11′ Marius Martac trimite o centrare.
  • 10′ Andrei Cristea trimite cu capul spre poartă, dar Dinu Moldovan e acolo și intervine.
  • 10′ Rodny Lopes Cabral trimite o centrare.
  • 9′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 8′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 7′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 7′ Chindia aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
  • 6′ Chindia aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 5′ Chindia aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
  • 4′ Chindia are posesia.
  • 3′ Chindia aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
  • 3′ Cornel Dinu e sub presiune, reușește să respingă
  • 2′ Razvan Onea trimite o centrare.
  • 2′ Doru Popadiuc de la Poli Iași încearcă să-i trimită unui coechipier în careu, dar centrarea lui e blocată de un adversar
  • 1′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.

Știrea inițială

Pentru această partidă, noul antrenor al formației ieșene, Daniel Pancu, are la dispoziție doar 16 jucători.

„Este o perioadă delicată. Pentru partida cu Chindia Târgoviște mă bazez doar pe 16 jucători. Breeveld a avut o tendinită și a rămas să se trateze acasă”, a spus Daniel Pancu la conferința de presă dinaintea meciulu ide astăzi.

Politehnica Iași debutează astăzi în noul sezon de Liga I

Lotul pentru meciul cu Chindia Târgoviște este următorul: Axinte, Brânză (portari), Cabral, Onea, Frăsinescu, Mihalache, Baxevanos (fundași), De Iriondo, Breeveld, Passaglia, Assulin, Donaldo Acka, Francisc Cristea (mijlocași), Andrei Cristea, Zaharia, Chacana și Popadiuc (atacanți).

Platini este nevoit să stea în carantină după ce a întârziat nemotivat de la reluarea pregătirilor.

„Pe Platini sunt foarte supărat. Este o lipsă de respect la adresa colegilor, a clubului, a suporterilor. Am înțeles că nu este la prima abatere, este obișnuit cu astfel de lucruri. Voi avea o discuție foarte serioasă cu el, pentru că eu unul nu accept un astfel de comportament. Vreau să fie amendat. Voi avea o discuție mai serioasă cu el pentru a vedea exact ce își dorește el. Astfel de lucruri nu ar trebui să fie acceptate la un club profesionist”, a precizat Daniel Pancu.

Transferuri pe ultima sută de metri

Fundașul central grec Nikolaos Baxevanos și mijlocașul albanez Donaldo Acka au fost legitimați și vor face parte din lotul pentru partida cu Chindia.

În vârstă de 21 de ani, Baxevanos a fost legitimat în perioada 2016-2019 la Lazio, unde nu a jucat însă niciun meci. În sezonul trecut a fost împrumutat la FC Botoșani, unde a evoluat doar câteva minute într-o partidă, stoperul ajungând în Copou tot sub formă de împrumut, până în vara anului viitor.

Donaldo Acka, 22 de ani, evoluează pe postul de mijlocaș defensiv și a evoluat în ultimii doi ani la formația albaneză Luftetari, marcând un gol în 41 de meciuri. Mijlocașul albanez a semnat un contract pe două sezoane cu Politehnica Iași.

Are nevoie de întăriri

Tehnicianul formației ieșene a precizat că speră ca lotul să fie întărit în perioada următoare.

„Am posturi descoperite, unele unde este un singur jucător. Doar la mijlocașii centrali am dubluri. Aștept să definitivăm lotul numeric, așteptăm transferuri. Aș prefera ca până la pauza de două săptămâni să avem măcar 18 jucători de aceeași valoare. Fundaș stânga nu este niciunul, vreau dubluri la atacanți, atacant stânga, dreapta, central”, a menționat Daniel Pancu.

Andrei Cristea este optimist înaintea începerii noului sezon

Atacantul Politehnici Iași Andrei Cristea s-a declarat optimist înaintea începerii campionatului. Atacantul în vârstă de 36 de ani, care și-a prelungit înțelegerea cu formația ieșeană recunoaște că viitorul sezon va fi unul de reconstrucție, dar este încrezător că antrenorul Daniel Pancu va ști să să trimită în teren un prim „11“ care să facă o figură frumoasă.

„Ne-au plecat o serie de jucători, au venit alții. Nu știm la ce nivel suntem din punct de vedere fizic și mental. Am mare încredere că vom face o figură frumoasă în acest sezon. Trebuie să avem răbdare, să trecem peste momentele grele și cu siguranță vor fi multe bucurii. Suntem încrezători că vom forma o echipă bună și vom aduce multe bucurii“, a spus Andrei Cristea.