Prima pagină » Local » Victorie mare obținută de Politehnica Iași în deplasare. UTA – Politehnica Iași 2-3 (1-1) – LIVESCORE / UPDATE
Victorie mare obținută de Politehnica Iași în deplasare. UTA – Politehnica Iași 2-3 (1-1) - LIVESCORE / UPDATE

20 sept. 2020, 18:45,
în Local

Două înfrângeri usturătoare, în care au primit 8 goluri, jucătorii Politehnicii Iași caută primul succes în deplasare din actual ediție de campionat, astăzi, de la ora 18.45, în deplasare, la Arad, cu UTA.

UPDATE: După un meci spectaculos, în care au fost conduși de două ori, ieșenii au reușit să revină de fiecare dată și să câștige cu scorul de 3-2.

LIVE SCORE

• 90′ Oricare echipă putea fi câștigătoare azi, dar Poli Iași a reușit să se impună.
  • 90′ Arbitrul fluieră finalul meciului.
  • 90′ UTA aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 90′ Posesie: UTA 48%, Poli Iași 52%.
  • 90′ Repunere pentru UTA
  • 90′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
  • 90′ Repunere pentru Poli Iași
  • 90′ Denis Rusu de la UTA centrează imprecis
  • 90′ Platini s-a accidentat şi e înlocuit de Donaldo Acka.
  • 90′ Marius Mihalache e sub presiune, reușește să respingă
  • 90′ Simos Rouboulakos trimite o centrare.
  • 90′ Meciul se reia
  • 90′ Platini este accidentat si scos de pe teren pentru îngrijiri medicale.
  • 90′ Jocul e oprit pentru că un jucător e căzut pe gazon.
  • 90′ Arbitrul de rezervă arată minutele de prelungire: 4
  • 90′ UTA are posesia.
  • 90′ Floriano Vanzo e sub presiune, reușește să respingă
  • 90′ Simos Rouboulakos trimite în careu din lovitură liberă
  • 90′ Arbitrul îi arată lui Platini de la Poli Iași un cartonaș galben pentru un fault anterior
  • 90′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Floriano Vanzo de la Poli Iași i-a pus piedică lui Alexandru Constanntin Benga
  • 89′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Alexandru Ionita de la UTA i-a pus piedică lui Floriano Vanzo
  • 89′ Doru Popadiuc șutează din afara careului, dar Horațiu Moldovan intervine.
  • 88′ UTA aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
  • 88′ Valentin Buhacianu părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Denis Rusu.
  • 87′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Marian Pleașcă de la UTA i-a pus piedică lui Platini
  • 87′ Doru Popadiuc de la Poli Iași execută un corner scurt, de pe partea stângă.
  • 86′ Doru Popadiuc îşi vede un şut deviat
  • 86′ Poli Iași pleacă pe contraatac.
  • 86′ UTA încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 85′ Sorin Bușu e sub presiune, reușește să respingă
  • 85′ Neluț Roșu trimite o centrare.
  • 85′ Posesie: UTA 48%, Poli Iași 52%.
84′ GOOOL! Poli Iași înscrie! Gol spectaculos marcat de Onea, la vinclu
  • 83′ Repunere pentru Poli Iași
  • 83′ Valentin Buhacianu de la UTA are o șansă de gol, dar lovitura sa de cap se duce pe lângă
  • 82′ Simos Rouboulakos trimite o centrare.
  • 82′ Ionut Francisc Cristea este penalizat pentru că l-a împins pe Neluț Roșu
  • 81′ Marian Pleașcă de la UTA trimite mingea în spatele apărării adverse, dar un adversar interceptează balonul.
  • 81′ UTA încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 80′ Repunere pentru Poli Iași
  • 80′ Marian Pleașcă de la UTA încearcă să-i trimită unui coechipier în careu, dar centrarea lui e blocată de un adversar
  • 80’Juan Pablo Passaglia e sub presiune, reușește să respingă
  • 80′ Un jucător de la UTA aruncă lung de la margine, de pe partea dreaptă, în careul advers.
  • 80′ Posesie: UTA 47%, Poli Iași 53%.
  • 79′ UTA aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 78′ Repunere pentru Poli Iași
  • 78′ UTA aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 78′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 77′ Meciul se reia
  • 77′ Razvan Onea este accidentat şi primeşte îngrijiri medicale pe teren.
  • 77′ Jocul e oprit pentru că un jucător e căzut pe gazon.
  • 76′ GOOOL! Poli Iași înscrie! Platini readuce egalarea
  • 76′ Floriano Vanzo de la Poli Iași îi pasează unui coechipier.
  • 76′ Andreias Calcan de la Poli Iași îi pasează unui coechipier.
  • 76′ Șansă bună, Andreias Calcan de la Poli Iași taie apărarea adversă cu o pasă filtrantă.
  • 76′ Andreias Calcan trece în dribling de adversari
  • 75′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Vlad Morar de la UTA i-a pus piedică lui Andreias Calcan
  • 75′ Posesie: UTA 47%, Poli Iași 53%.
  • 75′ Repunere pentru Poli Iași
  • 75′ Nicandro Breeveld părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Ionut Francisc Cristea.
  • 74′ Cristian Albu de la UTA centrează imprecis
  • 74′ UTA aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 74′ Teodor Axinte e sub presiune, reușește să respingă
  • 74′ Vlad Morar de la UTA execută un corner de pe partea stângă.
  • 73′ Marius Mihalache respinge în corner.
  • 73′ Vlad Morar de la UTA trimite în careu, dar pasa lui e interceptată de un adversar.
  • 73′ Valentin Buhacianu trimite o centrare.
  • 73′ UTA încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 73′ Vlad Morar este penalizat pentru că l-a împins pe Doru Popadiuc
  • 72′ Nicandro Breeveld de la Poli Iași trimite mingea în spatele apărării adverse, dar un adversar interceptează balonul.
  • 72′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 72′ Octavian Ursu controlează balonul cu mâna.
  • 71′ Repunere pentru UTA
  • 71′ Marius Ionut Tomozei părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Marian Pleașcă.
  • 71′ Căpitanul e schimbat și îi dă banderola unui coechipier.
  • 71′ Ciprian Rus părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Alexandru Ionita.
  • 70′ Razvan Onea șutează din afara careului, dar ratează ținta.
  • 70′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 70′ Posesie: UTA 46%, Poli Iași 54%.
  • 69′ UTA aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 68′ Platini de la Poli Iași îl trage în jos pe Erico
  • 68′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
  • 68′ Meciul se reia
  • 68′ Jocul e oprit pentru că un jucător e căzut pe gazon.
  • 67′ Horațiu Moldovan cere mingea
  • 67′ Horațiu Moldovan scoate un gol ca și făcut! Doru Popadiuc era într-o poziție excelentă, dar Horațiu Moldovan l-a blocat!’
  • 65′ Posesie: UTA 44%, Poli Iași 56%.
  • 64′ Erico încasează un galben
  • 64′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Erico de la UTA i-a pus piedică lui Floriano Vanzo
  • 63′ UTA încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 62′ GOOOL! UTA înscrie! execuție frumosă a lui Ursu
  • 61′ UTA încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 61′ Andrei Cristea de la Poli Iași este surprins în ofsaid
  • 61′ Floriano Vanzo distruge apărarea adversă cu o extraordinară pasă filtrantă.
  • 60′ Poli Iași pleacă pe contraatac.
  • 60′ Posesie: UTA 44%, Poli Iași 56%.
  • 59′ UTA aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
  • 59′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă
  • 57′  Repunere pentru UTA
  • 57′ Marius Mihalache execută o lovitură liberă spre poartă, dar mingea se duce departe de ţintă
  • 56′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Erico de la UTA i-a pus piedică lui Andrei Cristea
  • 56′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 56′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Vlad Morar de la UTA i-a pus piedică lui Floriano Vanzo
  • 55′ Posesie: UTA 45%, Poli Iași 55%.
  • 55′ Repunere pentru Poli Iași
  • 55′ Valentin Buhacianu șutează din afara careului, dar ratează ținta.
  • 54′ UTA aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 54′ Dragos Tescan părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Octavian Ursu.
  • 53′ Repunere pentru Poli Iași
  • 53’Cristian Albu șutează din afara careului, dar ratează ținta.
  • 53′ UTA încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 52′ Andrei Cristea de la Poli Iași trimite mingea în spatele apărării adverse, dar un adversar interceptează balonul.
  • 52′ Repunere pentru UTA
  • 52′ Floriano Vanzo de la Poli Iași trimite puțin peste transversală! Foarte aproape!
  • 51′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Dragos Tescan de la UTA i-a pus piedică lui Andreias Calcan
  • 51′ UTA încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 50′ Posesie: UTA 44%, Poli Iași 56%.
  • 50′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Razvan Onea de la Poli Iași i-a pus piedică lui Valentin Buhacianu
  • 50′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 49’Poli Iași are posesia.
  • 48′ Vlad Morar de la UTA încearcă să-i trimită unui coechipier în careu, dar centrarea lui e blocată de un adversar
  • 47′ UTA aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 47′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Platini de la Poli Iași i-a pus piedică lui Erico
  • 47′ UTA are posesia.
  • 46’Repunere pentru Poli Iași
  • 46′ Ioan Hora părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Vlad Morar.
  • 46′ A început repriza a doua.
  • 45′ S-a terminat! Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize
  • 45′ Neluț Roșu e sub presiune, reușește să respingă
  • 45′ Floriano Vanzo trimite în careu din lovitură liberă
  • 45′ Simos Rouboulakos încasează un galben
  • 45′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Simos Rouboulakos de la UTA i-a pus piedică lui Platini
  • 45′ Cristian Albu este penalizat pentru că l-a împins pe Andrei Cristea
  • 45′ Posesie: UTA 44%, Poli Iași 56%.
  • 45′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
  • 44′ Simos Rouboulakos de la UTA centrează, dar coechipierul său ajunge prea târziu la minge.
  • 44′ UTA aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 44′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
  • 43′ Şutul lui Andrei Cristea este blocat.
  • 43′ Andrei Cristea trece în dribling de adversari
  • 43′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 42′ Simos Rouboulakos de la UTA trimite în careu, dar pasa lui e interceptată de un adversar.
  • 42′ Şutul lui Ciprian Rus este blocat.
  • 41′ Nicandro Breeveld încasează un galben
  • 41′ Intervenție necugetată. Nicandro Breeveld îl faultează dur pe Simos Rouboulakos.
  • 41′ UTA aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 40′ Posesie: UTA 45%, Poli Iași 55%.
  • 39′ UTA are posesia.
  • 38′ Andreias Calcan șutează din afara careului, dar Horațiu Moldovan intervine.
  • 38′ Platini de la Poli Iași îi pasează unui coechipier.
  • 38′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 38′ Andrei Cristea de la Poli Iași trimite mingea în spatele apărării adverse, dar un adversar interceptează balonul.
  • 37′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 37′ Poli Iași are posesia.
  • 37′ UTA aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
  • 36′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 36′ UTA aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 35′ Nicandro Breeveld a dat pasa de gol.
  • 35′ GOOOL! Poli Iași înscrie! Andrei Criste aînscrie cu un șut din interiorul careului
  • 35′ Posesie: UTA 44%, Poli Iași 56%.
  • 35′ Șansă bună, Nicandro Breeveld de la Poli Iași taie apărarea adversă cu o pasă filtrantă.
  • 35′ Sorin Bușu trimite o centrare.
  • 34′ Repunere pentru Poli Iași
  • 34′ Dragos Tescan trage spre poartă, dar șutul e mult pe lângă.
  • 34′ UTA încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 34′ UTA aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 33′ UTA are posesia.
  • 33′ Ioan Hora de la UTA îl trage în jos pe Sorin Bușu
  • 32′ Cristian Albu de la UTA este surprins în ofsaid
  • 31′ UTA aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 31′ Nikolaos Baxevanos e sub presiune, reușește să respingă
  • 31′ Cristian Albu trimite o centrare.
  • 30′ Posesie: UTA 44%, Poli Iași 56%.
  • 30′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 28′ GOOOL! UTA înscrie! Ioan Hora adat pasa de gol pentru Ciprian Rus
  • 27′ UTA încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 27′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Andrei Cristea de la Poli Iași i-a pus piedică lui Ciprian Rus
  • 26′ UTA are posesia.
  • 26′ Ioan Hora de la UTA trimite mingea în spatele apărării adverse, dar un adversar interceptează balonul.
  • 26′ UTA pleacă pe contraatac.
  • 25′ Andreias Calcan șutează din afara careului, dar Horațiu Moldovan intervine.
  • 25′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 25′ Posesie: UTA 45%, Poli Iași 55%.
  • 24′ Repunere pentru UTA
  • 24′ Andreias Calcan șutează din afara careului, dar ratează ținta.
  • 24′ Şutul lui Platini este blocat.
  • 24′ Platini trece în dribling de adversari
  • 24′ Juan Pablo Passaglia de la Poli Iași execută un corner de pe partea stângă.
  • 24′ Putea să fie gol! Nicandro Breeveld are o mare șansă de a înscrie, dar Horațiu Moldovan rezolvă situația!
  • 23′ Andreias Calcan trimite o centrare.
  • 23′ Șansă bună, Marius Mihalache de la Poli Iași taie apărarea adversă cu o pasă filtrantă.
  • 23′ Poli Iași are posesia.
  • 23′ Repunere pentru UTA
  • 22′ Marius Ionut Tomozei este penalizat pentru că l-a împins pe Andreias Calcan
  • 21′ Repunere pentru Poli Iași
  • 20′ Marius Mihalache este penalizat pentru că l-a împins pe Ioan Hora
  • 20′ Juan Pablo Passaglia de la Poli Iași trimite mingea în spatele apărării adverse, dar un adversar interceptează balonul.
  • 20′ Un fotbalist de la UTA face o greşeală defensivă, care se putea transforma în gol
  • 20′ Posesie: UTA 49%, Poli Iași 51%.
  • 20′ Horațiu Moldovan cere mingea
  • 20′ Floriano Vanzo de la Poli Iași trimite o scăriță în careu.
  • 19′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 19′ Floriano Vanzo de la Poli Iași trimite în careu, dar Horațiu Moldovan rezolvă situația.
  • 19′ Șansă bună, Platini de la Poli Iași taie apărarea adversă cu o pasă filtrantă.
  • 18′ Repunere pentru Poli Iași
  • 18′ Simos Rouboulakos șutează din afara careului, dar ratează ținta.
  • 18′ Marius Mihalache e sub presiune, reușește să respingă
  • 18′ Dragos Tescan de la UTA execută un corner de pe partea dreaptă.
  • 17′ Neluț Roșu îşi vede un şut deviat
  • 17′ UTA aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 17′ UTA aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
  • 16′ Dragos Tescan de la UTA îl trage în jos pe Sorin Bușu
  • 15′ Poli Iași are posesia.
  • 15′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 15′ Posesie: UTA 51%, Poli Iași 49%.
  • 15′ Razvan Onea de la Poli Iași găsește un coechipier în careu cu o pasă bună…
  • 15′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 14′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
  • 14′ Ciprian Rus de la UTA trimite mingea în spatele apărării adverse, dar coechipierul său nu reușește să profite.
  • 14′ UTA aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
  • 13′ Andreias Calcan de la Poli Iași trimite mingea în spatele apărării adverse, dar un adversar interceptează balonul.
  • 13′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 13′ Repunere pentru Poli Iași
  • 12′ Dragos Tescan de la UTA preia slab mingea trimisă de un coechipier.
  • 12′ Cristian Albu trimite o centrare.
  • 12′ Cristian Albu de la UTA trimite în careu, dar mingea e interceptată de un adversar.
  • 12′ Dragos Tescan trimite o centrare.
  • 11′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Nikolaos Baxevanos de la Poli Iași i-a pus piedică lui Ciprian Rus
  • 11′ UTA are posesia.
  • 10′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Simos Rouboulakos de la UTA i-a pus piedică lui Platini
  • 10′ Ioan Hora de la UTA încearcă să-i trimită unui coechipier în careu, dar centrarea lui e blocată de un adversar
  • 9′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
  • 8′ UTA are posesia.
  • 7′ Repunere pentru Poli Iași
  • 7′ Cristian Albu de la UTA șutează din voleu, dar mingea se duce departe de poartă.
  • 7′ Neluț Roșu de la UTA execută un corner de pe partea stângă.
  • 7′ Nikolaos Baxevanos respinge în corner.
  • 7′ Simos Rouboulakos trimite o centrare.
  • 7′ UTA încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 6′ Poli Iași are posesia.
  • 5′ Neluț Roșu de la UTA trimite în careu, dar pasa lui e interceptată de un adversar.
  • 5′ Posesie: UTA 26%, Poli Iași 74%.
  • 5′ Repunere pentru UTA
  • 5′ Floriano Vanzo de la Poli Iași trimite mingea în spatele apărării adverse, dar coechipierul său nu reușește să profite.
  • 4′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
  • 4′ Repunere pentru UTA
  • 4′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 3′ Pasa lui Juan Pablo Passaglia de la Poli Iași e blocată de un adversar.
  • 3′ Floriano Vanzo trimite o centrare.
  • 3′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 2′ UTA are posesia.
  • 2′ Poli Iași are posesia.
  • 1′ Valentin Buhacianu şutează bine pe poartă, dar goalkeeperul salvează
  • 1′ Dragos Tescan distruge apărarea adversă cu o extraordinară pasă filtrantă.

Știrea inițială

Chiar dacă arădenii au transferat în această vară mulți jucători de valoare, ieșenii sunt optimiști că pot obține cele trei puncte..

„Întâlnim o echipă nou-promovată, o echipă bine organizată, care a transferat bine în această pauză și care își menține politica de a transfera jucători români de calitate, cu experiență. UTA este o echipă organizată, greu de desfăcut, care joacă foarte bine pe teren propriu, dar resimt și ei lipsa suporterilor. Sper să vină și momentul în care să ne bucurăm de o victorie”, a declarat antrenorul Daniel Pancu.

Politehnica Iași caută primele puncte în deplasare: Afectați de ultimele rezultate

Tehnicianul formației ieșene speră ca elevii săi au înțeles ceva din ultimele eșecuri și că vor face tot posibilul să obțină un rezultat bun la Arad.

„Venim după înfrângeri rușinoase, umilitoare dacă ne luăm după scorul afișat pe tabelă. Primul lucru pe care l-am încercat până la jocul de duminică, cu UTA, și sper să fi reușit, a fost să limităm greșelile individuale, pentru că ele au fost decisive la ultimul meci. Am remarcat dorința tuturor jucătorilor de a se antrena foarte bine, dorința lor de progres și m-a impresionat suferința lor în această săptămână, pentru că au fost afectați, apăsați de ultimele două rezultate. Au suferit enorm”, a precizat Daniel Pancu.