Prima pagină » Turism » Info Turism » Plajele din Constanța au fost extinse. Câţi metri lăţime au acum
Plajele din Constanța au fost extinse. Câţi metri lăţime au acum

Plajele din Constanța au fost extinse. Câţi metri lăţime au acum

18 aug. 2020, 18:26,
în Turism

Plajele din Constanța au fost extinse cu fonduri europene şi acum au o lăţime de până la 100 de metri, în unele zone, aşa că păstrarea distanţei faţă de ceilalţi turişti e foarte simplă. După ce au fost reabilitate cu fonduri europene, acum plajele arată spectaculos. Dupe cele din Constanța, urmează şi plajele din sudul litoralului să fie extinse.

Dacă vreţi să vedeţi marea în siguranţă şi să aveţi spaţiu suficient de stat la plajă, puteţi alege Constanța, unde vă aşteaptă câteva hectare de nisip. Acum au o lăţime de până la 100 de metri, astfel că pentru respectarea normelor de distanţare socială nu vor mai fi probleme.

Plajele din Constanța au fost extinse

Plajele din Constanța s-au transformat spectaculos, după ce au fost reabilitate cu fonduri europene. Ajungi aici cu maşină proprie sau, din gara Constanța, cu transportul în comun. Coborî câteva trepte şi ţi se întinde în faţa ochilor un peisaj cu ape albastre şi nisip fin.

Noile plaje se întind pe mai bine de 5 kilometri, în zone centrale ale oraşului Constanța. Încep de la mică distanţă de staţiunea Mamaia şi ajuns până la portul turistic Tomis.

„Este foarte liber, nu stau unii într-alţii, cum e la Mamaia sau în alte staţiuni, nu se respectă nicio regulă. Aici e măcar mai liber, adică toată lumea păstrează distanţa. Nu ştiu, e mult mai OK aici decât în alte staţiuni”, a declarat un turist.

Autorităţile romane şi-au dat seama de gravitatea cu care se confruntă şi astfel a fost luată decizia de a lărgi plajele. Astfel, la ţărmul Mării Negre, au apărut aşa zisele plaje artificiale. Conform oficialităţilor peste trei ani litoralul românesc va avea 220 de hectare de plajă în plus. Când au început lucrările de reabilitare, unele sectoare de plajă din Constantă nu erau mai late de 2-3 metri. Acum, au fost extinse până la 100 de metri. Au apărut şezlonguri şi câteva terase, dar hectare întregi de nisip au rămas libere.

Tot cu fonduri europene – 140 de milioane de euro – au fost extinse şi plaje pe 7 kilometri, din Constantă până în Eforie Nord. Vorbim de peste 60 de hectare noi de nisip. Alte 11 sectoare de plajă de pe întreg litoralul vor fi reabilitate în următorii trei ani, cu peste 752 de milioane de euro, fonduri europene.

Plajele din Constanța au fost extinse. Zona de sud a litoralului, cea mai afectată

Cel mai grav afectată este zona de sud a litoralului, unde, pe o distanţă totală de 30 de kilometri se pierde anual aproape un metru de plajă. Aici se va interveni în următorii ani pentru lăţirea suprafeţei de nisip în staţiunile Costineşti, Olimp, Jupiter, Neptun, 2 Mai.

Plajele nu vor fi doar mai late, ci vor oferi şi locuri unde turiştii pot face scuba diving. Vor fi create ecosisteme care să adune vietăţi marine astfel încât peisajul subacvatic să fie atractiv. Autorităţile au precizat că momentan au un expert care a lucrat la marea barieră de corali din Australia.

Pe lângă faptul că turiştii se vor bucura de o întindere de nisip mai mare, plajele mai late înseamnă şi afaceri profitabile.

“Extinderea plajelor, acest proiect pe care îl aşteptam de 25 de ani, va face că zonă de sud a litoraluui să devină o zonă de excepţie pentru petrecerea concediului de vară”, a spus Dragoş Raducan, vicepreşedinte Federaţia Patronatelor din Turismul Românesc.

“Numărul de servicii va fi mult mai mare. Vor apărea aquaparcuri. Au apărut deja şi, pe ici, pe colo, investitorii se gândesc deja la bazine acoperite, probabil că şi durata sezonului se va mări”, a spus Ciprian Constantinescu, investitor turism.

Bugetul.ro
Spitalul care nu va mai exista. 150 de milioane de euro pierdute din cauza incompetenței locale
redactia.ro
Cine e românul care a câștigat premiul cel mare la Loto 6/49. Omul a plecat acasă cu peste 6 milioane de euro
Bugetul.ro
Adio, Piața Obor din București în forma care a transformat-o într-un loc legendar. Schimbarea pregătită de autorități se va produce cu o oarecare întârziere
a1.ro
Anunțul neașteptat pe care Teodora și Alex Marcu, foștii concurenți Insula Iubirii, l-au făcut în mediul online. Reacția fanilor
Playtech.ro
2.500 de lei de la stat pentru studenţi. Banii vor putea fi folosiţi pentru plata chiriei
observatornews.ro
Angajata unui magazin a primit 65.000 € despăgubiri, după ce a fost întrebată de şeful ei de ce vrea să lucreze
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Lansările lunii aprilie pe Netflix. Un festin pentru cinefili, lista completă. Video
realitatea.net
Țara vecină unde alimentele s-au ieftinit cu 50%. Românii din apropiere se pregătesc să treacă granița pentru a face cumpărături
SportpeSurse
Nebunie curată semnată de Gigi Becali! Mega-proiect demarat la 7500 de km distanță de România
Playtech.ro
Intră banii pe card astăzi, 1 aprilie. Du-te și verifică soldul, sunt sute de lei care te așteaptă pentru a fi cheltuiți în casă
Dailybusiness.ro
Busu, la un pas de moarte. Cine l-a salvat pe prezentatorul de la Pro TV: „Mi-a rupt cinci coaste și îi mulțumesc”
RomaniaTV
Vestea zilei! A murit! I s-a făcut rău pe scenă, în timpul concertului!
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Criza din România aduce PROGRAM DE LUCRU DE 4 ZILE, dar şi salariile TĂIATE corespunzător
redactia.ro
Câte clase are, de fapt, Piedone. S-a lăsat de școală după ce a avut media  5,33
ego.ro
Vești proaste pentru Gabriela Cristea! Ce s-a aflat după demisia de la Antena Stars EXCLUSIV

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
01 aprilie 2025
01 aprilie 2025