Prima pagină » Local » Peste 250 de ieșeni au ajuns la spital, în ultima săptămână, din cauza infecțiilor respiratorii acute!
Peste 250 de ieșeni au ajuns la spital, în ultima săptămână, din cauza infecțiilor respiratorii acute!

Peste 250 de ieșeni au ajuns la spital, în ultima săptămână, din cauza infecțiilor respiratorii acute!

28 nov. 2024, 02:00,
Codruța ȘOROAGĂ în Local

Tot mai mulți ieșeni ajung la spital din cauza infecțiilor respiratorii acute. Astfel, în ultima săptămână, peste 250 de persoane au avut nevoie de îngrijire spitalicească din cauza infecțiilor virale ale căilor respiratorii superioare, a pneumoniilor sau a gripei.

Peste 250 de ieșeni au ajuns la spital, din cauza infecțiilor respiratorii acute

În perioada 18 – 24 noiembrie 2024, la Iași s-au înregistrat 5.763 de cazuri de infecții respiratorii acute. Din totalul de cazuri, s-au înregistrat 254 internări, 108 internări la pacienții cu infecții virale ale căilor respiratorii superioare, 140 de internări din cauza pneumoniilor și 6 internări din cauza gripei.

„Conform datelor oferite de Compartimentul de Supraveghere Epidemiologică și Control Boli Transmisibile din cadrul Direcției de Sănătate Publică Iași, în săptămâna 18 – 24.11.2024 s-au înregistrat 5.763 cazuri de infecții respiratorii acute, cu 42 de cazuri (0,72%) mai multe față de săptămâna 11 – 17.11.2024: 4.610 sunt infecții virale ale căilor respiratorii superioare, 1.146 sunt pneumonii și 7 cazuri de gripă (clinică). În intervalul de timp menționat nu s-au înregistrat cazuri de gripă confirmată prin test RTPCR. În intervalul de timp menționat nu au fost înregistrate decese. Din analiza stratificată pe grupe de vârstă reiese că incidența cea mai mare pentru pneumonii, IACRS și gripă este la grupa de vârstă 5-14 ani. De asemenea, în săptămâna 18 – 24.11.2024 au fost raportate 254 internări, reprezentând 4,40% din numărul total de cazuri, cu 20 mai multe față de saptămâna 11 – 17.11.2024: IACRS (infecții virale ale căilor respiratorii superioare) – internări – 108; Pneumonii – internări – 140; Gripe – internări – 6”, au transmis reprezentanții Direcției de Sănătate Publică (DSP) Iași.

51.353 de ieșeni s-au vaccinat antigripal, până în present

Până în data de 16 noiembrie 2024, 51.353 de ieșeni s-au vaccinat antigripal. Din totalul de persoane imunizate, 49.585 au beneficiat de vaccin compensat 100% sau 50%, iar 1.768 de persoane au plătit prețul întreg al vaccinului antigripal.

„Cu privire la vaccinarea antigripală, conform ultimelor date centralizate, din luna septembrie și până astăzi, 26 noiembrie 2024, s-au vaccinat 51.353 de persoane din județul Iași, din care 49.585 au beneficiat de vaccin antigripal compensat 100% sau 50%, pe baza rețetelor eliberate de  medicul de familie sau medicul specialist, cu care s-au prezentat la farmaciile aflate în contract cu Casa de Asigurări de Sănătate, iar restul de 1.768 au beneficiat de vaccin prin achiziție proprie de la aceste farmacii”, au explicat reprezentanții DSP Iași.

Menționăm că de vaccinare antigripală compensată 100% beneficiază copiii cu vârstă de până la 18 ani, persoanele peste 65 de ani și persoanele cu boli cronice care au peste 45 de ani, precum și gravidele. Persoanele cu vârstă cuprinsă între 45 și 65 de ani pot achiziționa vaccinul la un preț compensat de 50%. Vaccinul antigripal se află încă din luna septembrie, iar pentru a beneficia de imunizare ieșenii trebuie să se prezinte la medicul de familie pentru prescripție. Persoanele care nu beneficiază de vaccin compensat îl pot cumpăra din farmacii, prețul variind între 65 și 70 de lei. Vaccinul antigripal este cea mai eficientă metodă de protecţie împotriva gripei. Amintim că, în perioada 18 – 24 noiembrie 2024, peste 250 de ieșeni au necesitat internare în spital din cauza infecțiilor respiratorii acute.

Bugetul.ro
Spitalul care nu va mai exista. 150 de milioane de euro pierdute din cauza incompetenței locale
redactia.ro
Scene cutremurătoare în Turcia. Unul dintre cei mai cunoscuți cântăreți s-a stins chiar în timpul unui concert
Bugetul.ro
Adio, Piața Obor din București în forma care a transformat-o într-un loc legendar. Schimbarea pregătită de autorități se va produce cu o oarecare întârziere
a1.ro
Larisa Iordache și Cristian Chiriță, pregătiți de botezul fiicei lor. Ce planuri au, la o lună de când au devenit părinți
Playtech.ro
Imagini de necrezut cu Păpuşa de la Glina! Cum arată Adina Asăvoaiei acum, a născut la...
observatornews.ro
Filmul tragediei din Serbia. Daria și tatăl ei, prinși nevinovați în capcana morții. În tot acest timp, medicii români implorau vameșii să-i lase să treacă
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Ziua păcălelilor. Cea mai tare farsă din timpurile moderne. Cum se distrează românii
realitatea.net
Țara vecină unde alimentele s-au ieftinit cu 50%. Românii din apropiere se pregătesc să treacă granița pentru a face cumpărături
SportpeSurse
Pensia uriașă pe care o primește nu îl mulțumește pe Cornel Dinu. Emblema lui Dinamo a sărit la gâtul Elisabetei Lipă și a făcut circ pentru diferențele care există în sistem
Playtech.ro
Câţi bani fac Gabriela Cristea şi Tavi Clonda din Facebook, de fapt? Au recunoscut fără jenă
Dailybusiness.ro
Se schimbă data plății pensiilor în aprilie! Anunț oficial pentru toți pensionarii din România
RomaniaTV
Cum arată fiica lui Becali, după 3 nașteri. Imagini extrem de RARE. Teodora e modestă, se îmbracă simplu și nici nu zici că e milionară!
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Veste fabuloasă! 8 milioane de români au bani mai mulţi în contul de care au uitat. Verifică AICI
redactia.ro
Donald Trump a decis. Ce se întâmplă cu trupele americane din România
ego.ro
Vești proaste pentru Gabriela Cristea! Ce s-a aflat după demisia de la Antena Stars EXCLUSIV

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`