Prima pagină » Local » Persoanele cu handicap grav și accentuat vor beneficia de transport interurban gratuit, indiferent de județ
Persoanele cu handicap grav și accentuat vor beneficia de transport interurban gratuit, indiferent de județ

Persoanele cu handicap grav și accentuat vor beneficia de transport interurban gratuit, indiferent de județ

02 sept. 2024, 02:00,
Gabriela Rusu în Local

Vești bune pentru ieșenii care sunt diagnosticați cu handicap grav și accentuat. Autoritățile au decis ca aceștia să beneficieze de transport interurban gratuit, indiferent de județ. Și anume, dacă persoanele din această categorie călătoresc de la Iași, într-un oraș din țară, biletul de transport poate fi folosit și pentru un alt județ.

Persoanele cu handicap grav și accentuat au gratuitate pe transportul interurban

Noile reglementări introduse zilele trecute simplifică procesul de utilizare a biletelor de transport interurban, asigurând, totodată, mai multă flexibilitate și accesibilitate pentru persoanele cu handicap grav și accentuat. Una din modificări este eliminarea restricției legate de județul de reședință. Astfel, persoanele cu aceste tipuri de handicap vor putea beneficia de servicii de transport interurban gratuit, indiferent de județul în care au fost tipărite biletele de călătorie. Potrivit reprezentanților persoanelor cu dizabilități de la Iași, gratuitatea a fost introdusă cu trei ani în urmă, însă noutatea legată de județele de referință este una benefică.

„Persoanele cu dizabilități, grad grav cu însoțitor și accentuat, beneficiau și până acum de transport interurban gratuit. Până acum trei ani, erau bilete de transport atât pe CFR, cât și pe autobuz, specificat cu număr la grav cu însoțitor 24, pentru că avea și însoțitorul persoană cu handicap 12. Deci, la grav 12 și la accentuat 6, pe an. Acum, de trei ani, s-a introdus și decontarea combustibilului pentru cei care au mașini personale. La grav cu însoțitor și grav este 1.500 de lei pe an, iar la accentuat, 750 de lei”, a declarat Ciprian Vizitiu, președintele Clubului Sportiv „Iași 21” pentru persoanele cu dizabilități locomotorii.

Pentru operatorii de transport, hotărârea clarifică procedura de decontare a biletelor. Operatorii pot prezenta biletele pentru decontare Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului din județul unde se află stația de început a călătoriei. În situația în care nu există o convenție încheiată cu direcția respectivă, biletele pot fi decontate la orice altă DGASPC (Direcție Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului) de pe ruta călătoriei. De asemenea, pentru a proteja drepturile persoanelor cu dizabilități, hotărârea introduce sancțiuni pentru operatorii de transport care refuză să preia persoanele cu handicap.

Conform noilor reglementări, persoanele cu handicap grav sau accentuat pot alege între gratuitatea transportului interurban și acordarea de bonuri de carburant pe suport hârtie, bonuri valorice pe suport electronic sau decontarea cheltuielilor necesare alimentării autoturismelor. Aceste opțiuni sunt valabile atât pentru autoturismele deținute de persoana cu handicap, cât și pentru cele ale familiei, asistentului personal sau însoțitorului.

Vești bune pentru ieșenii care sunt diagnosticați cu handicap grav și accentuat. Autoritățile au decis ca aceștia să beneficieze de transport interurban gratuit, indiferent de județ. Și anume, dacă persoanele din această categorie călătoresc de la Iași, într-un oraș din țară, biletul de transport poate fi folosit și pentru un alt județ.

Bugetul.ro
Zile libere de la Guvern pentru toată România. Angajații și elevii se vor bucura de un nou weekend prelungit în perioada imediat următoare
redactia.ro
Nicușor Dan a promulgat legea cerută de foarte mulți români. Care sunt măsurile legale stabilite
Bugetul.ro
Găselnița Digi RCS RDS pentru abonații din România. Toți cei care au un abonament la compania de telecomunicații se pot bucura de filme și în aplicația Digi TV
a1.ro
Primele imagini de la Insula Iubirii sezonul 9. Premiera, în curând pe Antena 1 și în AntenaPLAY
Playtech.ro
Cum să răcoreşti casa fără aer condiţionat. Trucurile care te ajută să treci mai uşor peste caniculă
observatornews.ro
Copilul lui Ganea a murit în urma accidentului provocat de tatăl său. Câţi ani de închisoare riscă acum
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Scandal internațional. Acuzații rușinoase șla adresa lui George Simion
realitatea.net
Guvernul dă 10.000 de lei pentru șoferii care au mașini vechi. Care sunt condițiile pentru a lua banii
SportpeSurse
Sărăcia lucie l-a izolat pe marele fotbalist român. Foștii colegi l-au dat uitării și trăiește din mila vecinilor
Playtech.ro
Județul din România cu cei mai mulți locuitori. Nu este Cluj sau Ilfov, puțini ar bănui
Dailybusiness.ro
Statul dă 700 de lei în plus pentru pensionari! CÂND ajung banii la aceștia
RomaniaTV
EXCLUSIV Florinela Georgescu anunță inversiune termică în România. Caniculă urmată de rupere de nori
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
MapN sună alarmă despre ordinul de recrutare trimis românilor din Diaspora. Precizări de ULTIMĂ ORĂ – DOCUMENT
redactia.ro
E DOLIU in Romania. Institutul National de Statistica a facut anuntul: "Ne luam ADIO de la Ilie Dumitrescu.."
ego.ro
Am aflat secretul teribil al soacrei mele, iar acum nu știu ce să fac! Cum aș putea să îi spun soțului așa ceva!?!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`