Prima pagină » Sport » Performanță de excepție la minus 40 de grade! Ce a reușit românul Tiberiu Ușeriu în cea mai dură cursă din lume

08 feb. 2020, 04:00,
în Sport

Tibi Ușeriu a terminat pe locul secund ultramaratonul Yukon Arctic Ultra, supranumit „cursa infernului”, după șapte zile de la start.
Desfășurată în nordul Canadei, în apropiere de cercul polar, pe o distanță de 483 de kilometri, competiția a adunat 21 de sportivi la startul luat pe 30 ianuarie, dar numai doi au reușit să treacă linia de sosire. Câștigător a fost elvețianul Fabian Imfeld.
În 2018, Tiberiu Ușeriu s-a impus a treia oară consecuitv în Maratonului Arctic Ultra 6633. El este singurul sportiv care a câștigat de 3 ori consecutiv cursa.
Sportivul din Bistrița a rezistat condițiilor teribile, dar nu a fost ferit de probleme de fiecare dată când a participat.