Prima pagină » National » Naţionala U21 a României a fost învinsă de selecţionata similară a Finlandei, în preliminariile EURO 2025

10 sept. 2024, 20:41,
în National

Naţionala U21 a României a fost învinsă, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-0, de selecţionata similară a Finlandei, în preliminariile EURO 2025.

Rareș Pop și Louis Munteanu au ratat primele ocazii ale naționalei lui Daniel Pancu, însă finlandezii au deschis scorul după 22 de minute prin Miettinen.

Cinci minute mai târziu, „tricolorii” au răsuflat ușurați după ce șutul lui Hyrylainen a nimerit bara transversală. România a răspuns prin două ocazii semnate de Cătălin Cîrjan și noul fotbalist al Rapidului, Dina Grameni.

Cu doar câteva secunde înaintea pauzei, Louis Munteanu a salvat naționala lui Pancu de la gol. Atacantul celor de la CFR Cluj a respins de pe linia porții voleul lui Miettinen.

„Tricolorii” lui Pancu, fără șut pe poartă în repriza a doua

Finlandezii au continuat atacurile la poarta lui Sava și după pauză, iar în minutul 51 Hyrylainen a încasat un cartonaș galben pentru o simulare în careu.

Sava a făcut minuni la șutul lui Markiev, însă nu a mai avut ce face la faza în minutul 71, când Liimata, golgheterul finaldezilor din preliminariile pentru Euro 2025, a majorat scorul.

În urma acestui rezultat, Finlanda reintră în lupta pentru calificare la Campionatul European, organizat anul viitor în Slovacia. Ca să fie sigură că ajunge la turneul final, România lui Daniel Pancu are nevoie de 6 puncte în ultimele meciuri din grupă, cu Muntenegru și Elveția.

Golurile au fost marcate de Miettinen (22′) şi Liimatta (71′).

Finlanda U21 – România U21 2-0

Au marcat: Miettinen 22, Liimatta 71

min. 90 – final de meci

min. 84 – schimbare România: intră Oteliță, iese Borza

min. 71 – Gol Finlanda! Nordicii majorează avantajul prin Liimatta, golgheterul nordicilor în preliminariile pentru Euro 2025

min. 63 – Răzvan Sava salvează naționala de la gol. Portarul tricolorilor a respins șutul lui Markiev

min. 62 – Încă două schimbări la naționala României U21: au intrat Bani și Perianu, au ieșit Vulturar și Ianis Stoica

min. 56 – Daniel Pancu face două schimbări: au intrat Blănuță și Baiaram, au ieșit Cârjan și Rareș Pop

min. 51 – Finlanda cere penalty, însă Hyrylainen este avertizat cu cartonaș galben pentru simulare

min. 46 – a început repriza a doua

min. 45 – tricolorii scapă cu doar câteva secunde înaintea pauzei. Louis Munteanu a respins de pe linia porții voleul lui Miettinen

min. 32 – Grameni își încearcă și el norocul la poarta finlandezilor, însă șutul din lovitură liberă este slab

min. 29 – România a irosit încă o șansă bună de a înscrie prin dinamovistul Cătălin Cîrjan

min. 27 – Tricolorilor le-a trecut glonțul pe la ureche. Hyrylainen a tras în bara transversală!

min. 22 – Finlanda deschide scorul prin Miettinen, care a reluat cu capul dintr-un corner executat de pe partea dreaptă.

min. 18 – România răspunde printr-un șut puternic din lovitură liberă a lui Louis Munteanu

min 14 – prima ocazie mare a finlandezilor, care ratează ținta din lovitură liberă

min. 10 – Rareș Pop are prima incursiune spre poarta adversă, însă este blocat de apărarea finlandeză. Naționala antrenată de Daniel Pancu joacă în echipament complet roșu

min. 1 – start în meciul de la Tampere

România:

1. Sava – 18. Strata, 3. Ignat, 5. Dănuleasă, 13. Borza (19. Oteliţă 84′) – 17. Cirjan (22. Blănuţă 55′), 15. Vulturar (6. Perianu 62′), 8. Grameni – 20. Pop (11. Baiaram 55′), 9. Munteanu-cpt., 7. Stoica (16. Bani 62′). Selecţioner: Daniel Pancu

Finlanda:

1. Bergström – 13. Wallius, 21. Koski-cpt., 5. Miettinen, 16. Naamo – 8. Marhiev, 7. Skyttä (9. Hytönen 88′), 15. Hyryläinen – 11. Terho (19. Salomaa 90+5′), 20. Liimatta (3. Niska 75′), 18. Jukkola (10. Möller 46′). Selecţioner: Mika Lehkosuo

Finlanda este lider în clasamentul grupei E, cu 16 puncte, în timp ce România este pe doi, tot cu 16 puncte.