Prima pagină » National » Ministrul Vasile Dîncu despre un posibil atac rusesc asupra Republicii Moldova şi amenințarea nucleară a Rusiei

Ministrul Vasile Dîncu despre un posibil atac rusesc asupra Republicii Moldova şi amenințarea nucleară a Rusiei

04 mai 2022, 10:06,
în National

Un posibil atac rusesc asupra Republicii Moldova, din privinţa ministrului român al Apărării este inexistent. Vasile Dîncu a declarat marți seară, 3 mai, că datele actuale nu indică un „pericol iminent”, precizând că autoritățile române țin legătura cu cele de la Chișinău.

Totodată, Vasile Dîncu a vorbit și despre amenințarea nucleară a Moscovei, despre care spune că a rămas doar la nivel de retorică a propagandei: rachetele „nu sunt pregătite pentru a fi amorsate”.

ministrul apararii Vasile Dincu

Ministrul a precizat că rachetele nucleare ale Rusiei „nu sunt pregătite pentru a fi amorsate”

Vasile Dîncu despre un posibil atac rusesc asupra Republicii Moldova

Ministrul Apărării a comentat ideea unui posibil atac rusesc asupra Republicii Moldova, precizând că ceea ce se întâmplă la această oră în Transnistria este cât se poate de adevărat, de vreme ce au avut loc patru evenimente în 3 zile, dar, în aceleaşi timp, nu demonstrează a fi un pericol iminent.

„Astăzi am comunicat şi noi cu autorităţile din Republica Moldova, au anunţat şi public: nu există date că va exista un atac în Republica Moldova, însă faptul că se încearcă căutarea unor motive de intervenţie sigur că nu este de natură să ne lase reci acest lucru. Autorităţile din Republica Moldova spun că situaţia este sub control, ei ţin legătura şi cu ucrainenii”, a declarat Vasile Dîncu.

Ministrul Apărării a făcut referire și la amenințările nucleare care vin dinspre Moscova, menţionând că deocamdată acestea reprezintă doar un discurs al propagandei dure a lui Vladimir Putin.

„Ceea ce observă toţi, inclusiv analiştii ruşi care sunt mai lucizi, este următorul lucru: toate aceste insuccese de pe front au încercat să fie transferate şi rezolvate printr-o creştere a retoricii nucleare, pentru că, au observat şi specialiştii NATO că de fapt această retorică nucleară este una care este susţinută mai ales de către cei mai tari propagandişti ai lui Putin, ceilalţi sunt mai rezervaţi”, a mai afirmat Vasile Dîncu.

Ministrul a precizat că rachetele nucleare ale Rusiei „nu sunt pregătite pentru a fi amorsate”.

„Cei care au studiat acest lucru în ultima vreme au observat că, de fapt, nici nu s-au făcut mişcări, rachetele sub-strategice nu au fost folosite, nu sunt folosite nici măcar în aplicaţiile pe care le-au făcut, iar celelalte, de fapt, supravegherea reciprocă care se face în aceste situaţii arată că, de fapt, nu au fost activate proceduri preliminare la aceasta, doar că s-a crescut starea de alertă”, a explicat Vasile Dîncu.

ministrul apararii Vasile Dincu

Ministrul Apărării a făcut referire și la amenințările nucleare care vin dinspre Moscova, menţionând că deocamdată acestea reprezintă doar un discurs al propagandei dure a lui Vladimir Putin

Vasile Dîncu, despre grupul de luptă NATO din România

Ministrul a vorbit și despre stadiul pregătirilor pentru organizarea grupului de luptă al Organizației Tratatului Atlanticului de Nord din ţara noastră, care va fi condus de Franţa, spunând că se doreşte ca până la summitul Alianţei Nord Atlantice de la Madrid din luna iunie să fie finalizată configuraţia acestuia.

„Suntem într-un stadiu destul de avansat. Franţa, naţiunea cadru, este cea care face, să spunem aşa, angajamentul, este cea care invită, sigur că negociem şi noi, îi sprijinim şi noi în acest sens. Am stabilit deja în mare măsură detaliile, s-au făcut inspecţiile. Am avut inspecţiile francezilor făcute demult, pentru că ei sunt naţiune cadru şi pentru celălalt battlegroup de la Mihail Kogălniceanu, care a venit pe filiera europeană, să spunem, a apărării. Credem că în luna viitoare, vrem ca înainte de acest summit al nostru foarte important de la Madrid (summitul NATO – n.r.), de la finalul lui iunie, să avem toată configuraţia acestui battlegroup”, a declarat Vasile Dîncu.

Așadar, un posibil atac rusesc asupra Republicii Moldova, din privinţa ministrului român al Apărării pare a fi inexistent.

Bugetul.ro
Găselnița Digi RCS RDS pentru abonații din România. Toți cei care au un abonament la compania de telecomunicații se pot bucura de filme și în aplicația Digi TV
redactia.ro
Un nou accident aviatic în India. Nu există supraviețuitori
Bugetul.ro
Gospodarii care își ridică un solar în grădină pot primi amenzi chiar şi de 100.000 de lei, dacă nu sunt atenţi la o serie de norme banale
a1.ro
Ce se întâmplă cu ajutorul de înmormântare. Anunțul făcut de Dragoş Anastasiu, consilier al președintelui Nicușor Dan
Playtech.ro
Doi români și-au vândut tot, iar apoi, timp de 7 ani, au vizitat întreaga lume. În final, au decis unde vor să rămână. „Chiar e paradisul pe Pământ”
observatornews.ro
Lider PSD: Nu cred că intrăm la guvernare. Cum te așezi pe arici? Îl tunzi sau te foloseşti de fundul altuia
Playsport.ro
Modul în care mergi pe stradă îți arată vârsta reală a creierului și cât de repede îmbătrânești
Evz.ro
Prognoza meteo, 16 iunie. Vremea se va încălzi în toată țara
realitatea.net
Reguli mai DURE pentru călătoria cu avionul în spațiul UE. Orice solicitant va avea nevoie de autorizație de călătorie
SportpeSurse
EXCLUSIV Imagini devastatoare cu casa părintească a lui Ion Țiriac din Brașov. Locuința a ajuns o dărăpănătură în care colcăie șobolanii. Primarul orașului face declarații tulburătoare despre miliardar: ““Nu l-a interesat niciodată”
Playtech.ro
Mașina neagră apărută pe străzile de la noi i-a nedumerit pe români. Ce este, de fapt, misteriosul autoturism
Dailybusiness.ro
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
RomaniaTV
Vestea despre Nicușor Dan care îl va impresiona și pe George Simion. Niciun alt președinte nu a mai făcut una ca asta!
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
Nuntă înainte de înmormântare. Soția i-a pus verigheta pe deget lui Ciprian Pian și s-a căsătorit cu el în timpul priveghiului. A fost chemat și preotul să oficializeze cununia
redactia.ro
❌Impozite și taxe mai mari în România! Ilie Bolojan, anunțul momentului👇
ego.ro
Am aflat secretul teribil al soacrei mele, iar acum nu știu ce să fac! Cum aș putea să îi spun soțului așa ceva!?!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`