Prima pagină » Actualitate » Medicii se tem de faptul că multe persoane o să moară acasă de alte afecţiuni pentru ca le e frică să meargă în spitale
Medicii se tem de faptul că multe persoane o să moară acasă de alte afecţiuni pentru ca le e frică să meargă în spitale

Medicii se tem de faptul că multe persoane o să moară acasă de alte afecţiuni pentru ca le e frică să meargă în spitale

10 apr. 2020, 08:01,
în Actualitate

Unităţile de primiri urgenţe şi spitalele din Elveţia sunt mai liniştite ca de obicei, în pofida afluxului de pacienţi cu COVID-19, un semn îngrijorător despre care unii medici cred că este un indiciu care arată că tot mai mulţi oameni mor acasă din cauza altor afecţiuni, relatează joi agenţia Reuters.

”Mulţi pacienţi ne spun ‘am aşteptat pentru că m-am temut că aş putea intra în contact cu un pacient COVID’ ”, afirmă Giovanni Pedrazzini, preşedinte al societăţii elveţiene de cardiologie şi şef al unei clinici de cardiologie din Ticino, unde recent un pacient care a amânat vizita la spital a murit cu puţin timp înainte să ajungă acolo, iar altul care de asemenea s-a ferit să se prezinte la medic a avut nevoie de o operaţie de urgenţă.

”Riscul este că mulţi pacienţi să sufere sau să moară acasă în loc să vină la unităţile de primiri urgenţe”, insistă medicul elveţian.

La rândul său, Thierry Fumeaux, care conduce unitatea din primiri urgenţe din localitatea Nyon, vorbeşte de asemenea despre pacienţi fără COVID-19 care se prezintă la medic abia întru-un stadiu tardiv al bolii lor.

Şi Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a avertizat asupra unei creşteri anormale a numărului deceselor fără legătură cu noul coronavirus pe măsură ce sistemele medicale sunt copleşite de pandemia de COVID-19 şi a emis orientări pentru evitarea acestei situaţii.

Elveţia are confirmate până în prezent 23.514 cazuri de infectare cu coronavirus, dintre care 913 decese, dar sistemul ei medical încă nu este saturat. Date oficiale despre celelalte decese înregistrate de când a început epidemia nu sunt deocamdată disponibile.

Între timp, autorităţile elveţiene au cerut populaţiei să nu amâne de teama coronavirusului prezentarea la medic sau la urgenţe, mai ales în cazul copiilor.

Bugetul.ro
Nenorocit pe viață de Piedone, un producător local și-a plâns public durerea. Șeful ANPC l-a nimicit pe „țăranul român” fără milă
redactia.ro
Dana Budeanu i-a distrus pe Călin și Cristela Georgescu. "V-ați folosit de Biserică ca ultimele scursuri"
Bugetul.ro
Tăcutul patron de la Arabesque, marele magazin de materiale de construcții din România. Afacerile l-au transformat într-unul dintre cei mai bogați oameni din Galați
a1.ro
O femeie și-a comandat o geantă de pe un site preferat de români. A rămas mască atunci când a deschis punga adusă de curier
Playtech.ro
”Salariul” legendar al Andreei Esca, depășit de propria fiică. Alexia Eram are încasări uriașe
observatornews.ro
Cel mai scump teren vândut de RA-APPS. Are vedere spre vilele prezidenţiale din Primăverii
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
O nouă nebunie pe TikTok. Sănătatea și viața tinerilor, în pericol
realitatea.net
Nu răspunde niciodată la numerele de telefon care încep cu aceste cifre. Sunt folosite de escroci pentru a mai da o lovitură
SportpeSurse
Cum a ajuns să arate la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a miliardarului Ion Țiriac!
Playtech.ro
Sporurile recunoscute la calculul pensiei, în 2025. Legea despre turele de noapte
Dailybusiness.ro
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
RomaniaTV
Mihai Trăistariu, dezvăluiri despre relația cu Ioana Ignat. De ce a fost părăsit: Ne plăcea să facem dragoste în fiecare dimineaţă
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
ULTIMA ORĂ! A murit Răzvan Arnăut. A fost împușcat în cap de un coleg! Avea 27 de ani
redactia.ro
Povestea lui Răzvan Arnăut, jandarmul împușcat mortal de un coleg. Tânărul a reprezentat România în competițiile europene de sport
ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
14 martie 2025
14 martie 2025