Prima pagină » Local » Meci „de foc” în Copou! Politehnica Iași întâlnește rivala de la FC Botoșani – LIVE TEXT: Poli Iași câstigă cu scorul de 1-0

19 iul. 2024, 19:04, 1 ,
în Local

În etapa a doua a Superligii, ieșenii au parte de primul derby. Poli Iași și Botoșani sunt în cautarea primelor puncte din acest sezon. La stadionul „Emil Alexandrescu” sunt 3.000 de suporteri care îi susțin pe alb-albaștri.

1′ Începe meciul! Poli Iași are lovitura de start.

3′ Tailson de la Iași semnează prima ocazie cu un șut din partea stângă, dar portarul apară cu piciorul.

7′ Gooooool Poli Iași! Bordeianu deschide scorul după un șut din 11 metri. Poli Iași – FC Botoșani 1-0

13′ Tailson scapă singur cu portarul, însă nu reușeste să îl învingă. Corner pentru Iași

42′ Alin Roman șutează de la 20 de metri, puțin pe lângă poarta adversă

45+2′ Se termină prima repriză cu scorul de 1-0 pentru Poli Iași

46′ Începe repriza a doua. Schimbare la oaspeți, iese Gabriel David și intră Romario Benzar

53′ Romario Benzar părăsește terenul după doar cateva minute, în locul său a intrat Mitrov

62′ Ocazie uriașă pentru Poli după un corner, însă Tailson ratează cu poarta goală

67′ Ocazie pentru Botoșani, portarul Fernandez scoate cu greu în corner

69′ Poli Iași face două schimbări. Ies de pe teren Harrison și Ștefanovici, intră Luca Mihai și Valentin Gheorghe

74′ Vali Gheorghe face o fază bună, dar portarul de la Botoșani scoate șutul

75′ schimbare la Iași, autorul golului, Mihai Bordeianu, iese de pe teren. În locul sau a intrat Cătălin Itu

90+6 Incidente la meci, doi jucatori s-au lovit cap în cap. Jucătorii au intrat într-o altercatie în urma unei intervenții

90+11′ Final de meci în Copou! Poli Iași câstigă cu scorul de 1-0