Prima pagină » National » Mascaţii au intervenit la un scandal, în Clejani, judeţul Giurgiu. Cinci bărbaţi, reţinuţi pentru 24 de ore

Mascaţii au intervenit la un scandal, în Clejani, judeţul Giurgiu. Cinci bărbaţi, reţinuţi pentru 24 de ore

29 aug. 2022, 12:42,
în National

Astăzi, 29 august 2022, mascaţii au intervenit în comuna Clejani, judeţul Giurgiu pentru a linişti apele. Două familii au intrat în conflict, iar cinci bărbaţi au fost reţinut pentru 24 de ore.

„Cinci bărbaţi cu vârste cuprinse între 16 şi 41 de ani, toţi din comuna Clejani, judeţul Giurgiu, au fost reţinuţi, pentru 24 de ore în urma unui scandal în localitate urmând să fie prezentaţi Parchetului de pe lângă Judecătoria Bolintin-Vale, cu propuneri procedurale”, se arată într-un comunicat de presă, emis luni de Inspectoratul de Poliţie Judeţean Giurgiu.

Scandal în Clejani, judeţul Giurgiu. Mascaţii au intervenit în forţă

Cinci bărbaţi cu vârste cuprinse între 16 şi 41 de ani, din comuna Clejani, judeţul Giurgiu au fost reţinuţi de oamenii legii, pentru 24 de ore în urma unui scandal iscat între două familii, în localitate.

Reprezentanţii IPJ Giugiu menţionează că reţinerile au fost făcute în urma cercetărilor pentru săvârşirea infracţiunilor de lovire sau alte violenţe, violare de domiciliu şi distrugere după ce, la finalul săptămânii trecute, a avut loc un conflict între două familii. În urma scandalului au fost rănite mai multe persoane pentru care a fost nevoie de asistenţă medicală.

În timpul conflictului, cei cinci bărbaţi, membrii ai unei familii, au pătruns în curtea unui vecin, unde ar fi distrus geamurile casei cu obiecte contondente şi ar fi lovit-o pe concubina acestuia.

Mai apoi, membrii aceleiaşi familii ar fi pătruns în curtea locuinţei unui alt individ, unde ar fi distrus alte geamuri ale casei, precum şi geamurile unui autovehicul.

„După care, ar fi distrus uşa de acces a unei alte locuinţe, un geam al casei şi un telefon mobil al unei femei, dar au pătruns şi în curţile locuinţelor a doi bărbaţi, unde, de asemenea, ar fi distrus uşile de acces şi geamurile celor două locuinţe”, au mai spus oamenii legii.

Conflictul a fost aplanat de forţele de ordine sosite la faţa locului, iar în zonă a rămas, la finalul acestei săptămâni, o echipă a Serviciului pentru Acţiuni Speciale şi o patrulă de poliţişti, iar cercetările au fost continuate.

Potrivit IPJ Giurgiu, polițiștii au fost sesizați, prin apel la numărul unic de urgență 112, de o femeie cu privire la faptul că are loc un scandal în comuna Clejani, județul Giurgiu, între mai multe persoane, cu mai multe victime, solicitând și ambulanța.

Bătaie și între două familii din Iași. Mascații au oprit scandalul

Vă aducem aminte că în urmă cu aproximativ o lună a fost o bătaie generală în localitatea Grajduri din judeţul Iași, unde mai multe familii de rromi s-au certat.

La fața locului au intervenit mascații de la SAS, dar și mai multe echipaje ale poliției din localitate. Scandalul a avut loc din cauza unor neînțelegeri mai vechi dintre două familii de etnie rromă din zonă. Din fericire, nu a fost înregistrată nicio persoană rănită

„Astăzi, 21 iulie a.c., în jurul orei 08.30, polițiștii Postului de Poliție Grajduri au fost sesizați prin apel unic de urgență 112, cu privire la un conflict verbal spontan iscat între membrii a două familii vecine din comuna Grajduri. La fața locului au intervenit, de îndată polițiștii Postului de Poliție Grajduri, un echipaj al SAS Iași și un echipaj de jandarmi ieșeni, conflictul fiind aplanat în scurt timp. În urma acestui conflict nu au rezultat victime omenești”, au transmis reprezentanții IPJ Iași.

De asemenea, cazuri similare precum scandalul din Clejani, județul Giurgiu, s-au înregistrat frecvent și în județul Iași.

Bugetul.ro
Zile libere de la Guvern pentru toată România. Angajații și elevii se vor bucura de un nou weekend prelungit în perioada imediat următoare
redactia.ro
Ce nu trebuie să faci sub nicio formă după Rusalii. Vei avea împliniri pe toate planurile
Bugetul.ro
Găselnița Digi RCS RDS pentru abonații din România. Toți cei care au un abonament la compania de telecomunicații se pot bucura de filme și în aplicația Digi TV
a1.ro
Simona Trașcă a fost cerută în căsătorie. Cum arată logodnicul fostei asistente TV. Ce imagine a publicat cu inelul de logodnă
Playtech.ro
Alocația copilului poate fi pierdută fără acest act esențial. Ce trebuie să știe părinții în 2025
observatornews.ro
Subiectele la limba română de la BAC 2025 vor fi publicate astăzi
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Vremurile grele se sfârșeasc pentru trei zodii. Norocoșii săptămânii
realitatea.net
Guvernul dă 10.000 de lei pentru șoferii care au mașini vechi. Care sunt condițiile pentru a lua banii
SportpeSurse
BREAKING NEWS Gino Iorgulescu, grav bolnav. Șeful fotbalului nu mai poate să meargă și riscă un nou infarct!
Playtech.ro
Gestul fabulos al lui Felipe, la primul pas pe pământ românesc. Mai rar vezi așa ceva, Regele Spaniei, i-a uimit pe toți
Dailybusiness.ro
Statul dă 700 de lei în plus pentru pensionari! CÂND ajung banii la aceștia
RomaniaTV
Nicuşor Dan a promulgat legea. Avem o nouă sărbătoare naţională! DOCUMENTUL trimis la Monitorul Oficial
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
Încă o vedetă de la Insula iubirii, atacată brutal!
redactia.ro
Nicușor Dan a promulgat legea cerută de foarte mulți români. Care sunt măsurile legale stabilite
ego.ro
Am aflat secretul teribil al soacrei mele, iar acum nu știu ce să fac! Cum aș putea să îi spun soțului așa ceva!?!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`