Prima pagină » National » Ludovic Orban le-a recitat poezii copiilor veniți să viziteze Palatul Parlamentului, cu ocazia zilei de 1 iunie

Ludovic Orban le-a recitat poezii copiilor veniți să viziteze Palatul Parlamentului, cu ocazia zilei de 1 iunie

01 iun. 2021, 13:25,
Bianca Rebegea în National

Cu ocazia zilei de 1 iunie, de Ziua Copilului, Ludovic Orban le-a recitat poezii copiilor veniți să viziteze Palatul Parlamentului. Președintele Camerei Deputaților le-a spus celor mici că poate să și cânte.

De Ziua Copilului, Palatul Parlamentului și-a deschis larg porțile pentru cei mici. Ei au avut ocazia să viziteze a doua cea mai mare clădire administrativă din lume, după Pentagon. Astfel, cele mai importante săli din clădire, în care se desfăşoară activitatea parlamentară, pot fi vizitate de copii, însoțiți de părinți. De asemenea, poate fi vizitat și Cabinetul preşedintelui Camerei Deputaţilor.

„Cei interesați vor avea posibilitatea să vadă sălile în care se desfășoară activitatea parlamentară, respectiv “I.I.C. Brătianu”, „Take Ionescu”, „Unirii”, „Al. I. Cuza”, „I.G.Duca”, „Mihai Viteazul”, Cabinetul președintelui Camerei Deputaților, sala de plen, Galeria presei, Galeria de onoare, „Nicolae Iorga” și “Nicolae Bălcescu”. De asemenea, Camera Deputaților va amenaja, pe peluza de la intrarea principală, 6 terenuri de badminton pentru copiii care îndrăgesc acest sport.”, au spus organizatorii.

În plus, pe peluza de la intrarea principală, sunt amenajate 6 terenuri de badminton pentru copiii care îndrăgesc acest sport. Spre marea încântare a copiilor vor avea loc şi simulări de mânuire a armelor, iar jandarmii vor prezenta cele mai bune echipaje formate din câini antrenaţi.

Ludovic Orban le-a spus poezii copiilor la Palatul Parlamentului

Cu această ocazie, președintele Camerei Deputaților, Ludovic Orban, a decis să le recite micilor vizitatori o serie de poezii, chiar în cabinetul său.

„Îmi ia mult timp să vă povestesc câte năzbâtii am făcut… Acum trebuie să dăm un exemplu către copii, să fie cuminți și să respecte regulile”, spune Ludovic Orban, întrebat care este cea mare năzbâtie făcută în copilărie.

Președintele Camerei Deputaților a făcut fotografii cu copiii care au venit la Ziua Porților Deschise, eveniment organizat de Ziua Internațională a Copiilor.

„Este o instituție importantă a statului. E important ca și copiii să vadă unde se iau decizii, unde se fac legi și, până la urmă, cum se iau aceste decizii care le afectează și lor viața”, mai spune Orban despre prezența copiilor în Palatul Parlamentului.

Klaus Iohannis a postat o fotografie cu el de când avea 17 ani

Klaus Iohannis, președintele României, a postat o fotografie pe o rețea de socializare, în care îl înfățișează chiar pe el la vârsta de 17 ani.

„Amintire din copilărie #17ani #1Iunie #ZiuaCopilului”, este mesajul ataşat fotografiei.

Acum 70 de ani, la Moscova, o organizație internațională de femei apropiată de mișcarea comunistă a desemnat 1 iunie ca „Ziua Copilului”. Cu toate acestea, nu toate țările sărbătoresc această zi pe 1 iunie. Unele dintre ele sărbătoresc pe 20 noiembrie sau mai târziu în an.

De ce este declarată ziua de 1 Iunie nelucrătoare în România

În anul 2016, președintele Klaus Iohannis a promulgat legea, însă aceasta a fost aplicată abia din 2017. Camera Deputaților a adoptat, în luna octombrie 2018, legea prin care Ziua Copilului devine zi liberă nelucrătoare pentru români.

Legea a fost adoptată de plen cu 74 de voturi ”pentru”, 5 voturi ”împotrivă” şi opt abţineri. După adoptarea în Camera Deputaţilor, legea a ajuns la preşedinte pentru promulgare.

Iniţiativa legislativă a fost înaintată de senatoarea Rozalia Biro şi de deputata Claudia Boghicevici, împreună cu un grup format din numeroşi parlamentari.

Bugetul.ro
Adio, ANPC pentru Cristian Popescu Piedone! Curtea de Apel București i-a dat vestea, după ce a fost acuzat de nepotism
redactia.ro
Luminita Anghel a ajuns la capatul puterilor! Isi striga durerea pe internet dupa ce ani de zile a tacut: "𝘔𝘪-𝘢 𝘧𝘰𝘴𝘵 𝘧𝘳𝘪𝘤ă 𝘱𝘦𝘯𝘵𝘳𝘶 𝘤𝘰𝘱𝘪𝘭𝘶𝘭 𝘮𝘦𝘶 𝘣𝘪𝘰𝘭𝘰𝘨𝘪𝘤. 𝘈𝘮 𝘵𝘳ă𝘪𝘵 𝘶𝘯
Bugetul.ro
Spitalul care nu va mai exista. 150 de milioane de euro pierdute din cauza incompetenței locale
a1.ro
Bogdan Talașman se alătură distribuției serialului original Iubire cu parfum de lavandă: „Am încercat să nu semene cu ...”
Playtech.ro
Secretul ciudat al lui Iohannis, dezvăluit de prieteni! Motivul pentru care nu mai iese din casă, ce face în...
observatornews.ro
Subiecte la matematică, simulare Bacalaureat 2025. Care este structura exercițiilor în acest an
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Taxele care trebuie achitate până la 31 martie. Mai sunt câteva zile, se aplică penalizări
realitatea.net
Țara vecină unde alimentele s-au ieftinit cu 50%. Românii din apropiere se pregătesc să treacă granița pentru a face cumpărături
SportpeSurse
Ana Maria Păcuraru șterge pe jos cu Gigi Becali: „Un pușcăriaș!”/ „Face câte o biserică după fiecare furăciune”
Playtech.ro
Localităţile de pe E85 unde sunt instalate radare fixe. Primeşti amenzile acasă pentru viteză
Dailybusiness.ro
Îngrijirea mușcatelor primăvară. Când le poți scoate în balcon sau în grădină
RomaniaTV
SUBIECTE ROMÂNĂ SIMULARE BAC 2025 EDU.RO. Subiectul care a dat bătăi de cap elevilor. Doi profesori corectează fiecare lucrare
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Carmen Șerban, total schimbată în urma operațiilor estetice. Arată cu 20 de ani mai tânără / GALERIE FOTO
redactia.ro
Doliu în medicina românească. A murit unul dintre cei mai importanți medici. A fost un profesionit desăvârșit
ego.ro
Vești proaste pentru Gabriela Cristea! Ce s-a aflat după demisia de la Antena Stars EXCLUSIV

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`