Prima pagină » Eveniment-Social » Lucrări de ultimă oră, derulate la o clădire unică, amplasată în Copou – GALERIE FOTO / VIDEO

Lucrări de ultimă oră, derulate la o clădire unică, amplasată în Copou – GALERIE FOTO / VIDEO

03 aug. 2021, 02:00,
Valentin Hutanu în Eveniment-Social

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, în calitate de proprietar, derulează lucrări de amploare pentru o nouă construcție aflată în Copou. În aceste zile este împrejmuit terenul cu un gard în valoare de 640.000 de lei. Pe întreg arealul, de aproximativ 9.000 de metri pătrați, au fost demolate construcțiile aflate în paragină. Pe de altă parte, recent a fost desemnat și câștigătorul concursului național de idei de arhitectură pentru proiectarea complexului sportiv ce va fi construit pe terenul de pe Strada Sărărie, nr. 200

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” (UAIC) din Iași continuă derularea lucrărilor pentru realizarea celei mai moderne baze sportive amplasate în zona Sărărie! Este vorba despre începerea lucrărilor pentru realizarea celei mai moderne baze sportive.
Astfel, valoarea primelor investiții este de 640.000 de lei. Va urma, cel mai probabil, de anul viitor, și deschiderea șantierului pentru ridicarea complexului. „În maximum 4 ani vom finaliza baza sportivă din zona Sărărie”, a precizat prof.univ.dr. Tudorel Toader, rectorul UAIC.

Câștigătoarea concursului național de idei este firma Arhivolta Studio de Arhitectură

Amintim că, la începutul lunii iulie 2021, Universitatea „Cuza” și Fundația Alumni a instituției de învățământ superior au desemnat câștigătorul concursului național de idei de arhitectură pentru proiectarea Complexului Sportiv al UAIC, ce va fi construit pe terenul de pe strada Sărărie, nr. 200, din municipiul Iași.
Juriul concursului, format din membrii Biroului Executiv al Consiliului de Administrație (BECA) al UAIC, a hotărât, cu unanimitate de voturi, că soluția câștigătoare este cea propusă de firma Arhivolta Studio de Arhitectură, din Iași. Membrii juriului au apreciat în mod deosebit interpretarea în cheie contemporană a unei arhitecturi clasice.

Complexul va avea o suprafață construită de 70 la sută din teren

Filmul de prezentare a soluției caștigătoare poate fi urmărit aici: https://youtu.be/f19QG8yZLO8. În vederea construirii complexului sportiv al UAIC urmează să fie întocmită nota de fundamentare pentru achiziția prin licitație publică a studiului de fezabilitate și a proiectării.
Terenul pe care urmează să fie construit complexul sportiv al UAIC are o suprafață de 8.888 de metri pătrați. Complexul va avea o suprafață construită de 70 la sută din cea totală a terenului, va avea o înățime maximă de 21 de metri (S+D+P+E) și va fi compus din bazin de înot la dimensiuni olimpice, sală de sport multifuncțională, sală de forță și parcare.

Bazinul va putea fi utilizat pentru înot competițional și de agrement

Bazinul va putea fi utilizat pentru înot competițional și de agrement. În sala de sport multifuncțională se vor practica atât activități sportive individuale, cât și de echipă (futsal, handbal, baschet, badminton).
Sala de forță va include un spațiu de antrenament cu aparate specifice, o încăpere pentru acordarea primului ajutor, o zonă sanitară, vestiare etc. Parcarea va fi prevăzută și cu locuri destinate persoanelor cu dizabilități. De asemenea, la exterior vor fi amenajate o pistă de alergare, spații verzi și căi de acces. Urmează ca, pe aproximativ 9.000 de metri pătrați, să se pună la punct mega-construcția în care se vor investi 15 milioane de euro. Banii ar putea veni de la bugetul de stat (prin Compania Națională de Investiții) sau din fonduri europene.

Bugetul.ro
Adio, ANPC pentru Cristian Popescu Piedone! Curtea de Apel București i-a dat vestea, după ce a fost acuzat de nepotism
redactia.ro
Scene cutremurătoare în Turcia. Unul dintre cei mai cunoscuți cântăreți s-a stins chiar în timpul unui concert
Bugetul.ro
Spitalul care nu va mai exista. 150 de milioane de euro pierdute din cauza incompetenței locale
a1.ro
Larisa Iordache și Cristian Chiriță, pregătiți de botezul fiicei lor. Ce planuri au, la o lună de când au devenit părinți
Playtech.ro
Imagini de necrezut cu Păpuşa de la Glina! Cum arată Adina Asăvoaiei acum, a născut la...
observatornews.ro
Rezultatele la simulare Evaluare Națională 2025 se anunță pe 31 martie. Unde pot elevii să-și vadă notele
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Schimbare dramatică în comerțul online. Prețurile vor crește
SportpeSurse
Imaginile video cu Mario Iorgulescu, care petrecea cu femei, au înnebunit-o de furie pe Melek Minca. Soția șoferului omorât susține că a luat o decizie radicală
Playtech.ro
Radare trafic! Unde au voie să se ascundă polițiștii şi când poți contesta amendă, de fapt
Dailybusiness.ro
Ciocolata care i-a fascinat pe români după căderea lui Nicolae Ceaușescu revine la raft în România
RomaniaTV
Veste fabuloasă! 8 milioane de români au bani mai mulţi în contul de care au uitat. Verifică AICI
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Cristela Georgescu ține post negru intermitent: „De 6 ani fac asta. Am pierdut tot ce a însemnat ”corp deșeu”, se vede clar”
redactia.ro
Donald Trump a decis. Ce se întâmplă cu trupele americane din România
ego.ro
Vești proaste pentru Gabriela Cristea! Ce s-a aflat după demisia de la Antena Stars EXCLUSIV

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`