Prima pagină » Sport » Lovitura uriașă care i-a scăpat printre degete lui Mircea Lucescu. Un gigant sud-american l-a vrut pe antrenorul român
Lovitura uriașă care i-a scăpat printre degete lui Mircea Lucescu. Un gigant sud-american l-a vrut pe antrenorul român

Lovitura uriașă care i-a scăpat printre degete lui Mircea Lucescu. Un gigant sud-american l-a vrut pe antrenorul român

29 mai 2020, 04:00,
în Sport

Antrenorul Mircea Lucescu (74 de ani) a fost foarte aproape de a juca pentru gruparea braziliană Fluminense, în anii ’70, după ce sud-americanii l-au remarcat pe fostul dinamovist la un turneu de pregătire al României, înainte de Cupa Mondială din 1970.

Antrenorul Mircea Lucescu a ratat o șansă uriașă! A fost foarte aproape de a juca pentru gruparea braziliană Fluminense, în anii ’70, după ce sud-americanii l-au remarcat pe fostul dinamovist la un turneu de pregătire al României, înainte de Cupa Mondială din 1970.
Tricolorii conduși de Angelo Niculescu au efectuat înaintea Campiontului Mondial mai multe meciuri-test în Brazilia și Argentina, iar Lucescu i-a impresionat pe oficialii cluburilor sud-americane.
Fanatik.ro scrie că antrenorul român a fost aproape de a juca pentru formația de tradiție din Brazilia, Fluminense, însă regimul vremii nu i-a permis să ajungă la echipa care în acea perioadă domina campionatul

Antrenorul Mircea Lucescu: „N-am fost eu atât de bun, dar uite că a apărut acea ofertă”

„Nu vreau să mai amintesc de nimic, nu mai dau nicio declarație ca să zică unii că mă laud, că așa invidioși sunt aici, la noi, n-am văzut așa ceva, îi omoară succesul altora și spun tot felul de minciuni după aia.
N-am fost eu atât de bun, dar uite că a apărut oferta aia, au trimis-o pentru șeful delegației noastre la Mondialul din Mexic, Mircea Angelescu, președintele FRF, dar și Ministerul Afacerilor Externe din România a primit o scrisoare oficială din Brazilia, de la Fluminense”, a spus antrenorul Mircea Lucescu, pentru Fanatik.ro.

Guvernul nu l-a lăsat pe Mircea Lucescu să se transfere în Brazilia

În urmă cu patru ani, după un amical Fluminense – Șahtior 1-1, la Florida Cup, bucureșteanul vorbea în premieră despre acest subiect. Lucescu a povestit că a fost dorit de gruparea din Brazilia, în urmă cu 50 de ani, pe când avea doar 24 de ani.

„În mai 1970, Ministerul Afacerilor Externe din România a primit o scrisoare oficială din Brazilia, de la Fluminense, campioană în acel moment.
Președintele de acolo m-a vrut la echipă timp de 3 luni, pentru perioada de pauză din iarnă, după modelul jucătorului maghiar Albert, care a primit permisiunea Guvernului din țara lui pentru a juca în Brazilia. Au fost lucruri similare.
Eu am fost căpitanul României la Cupa Mondială din 1970 și jucasem foarte bine la turneul final. Eu am vrut să merg acolo, dar Guvernul nu m-a lăsat. Era imposibil să fac asta în timpul regimului comunist”, a povestit Lucescu, pe site-ul oficial al lui Șahtior, în 2016.

Mircea Lucescu nu s-a adaptat foarte ușor la tehnologia modernă

Mircea Lucescu este unul dintre cei mai mari antrenori din istoria fotbalului, iar mărturie stau trofeele câștigate.
Cu toate acestea, pe „Il Luce” l-a „prins tehnologia din urmă” și nu a vrut să se adapteze. O spune chiar Răzvan Raț. Fostul fundaș stânga a lucrat sub comanda sa timp de 9 ani la Șahtior Donețk.

„Mircea Lucescu este, pentru mine, cel mai bun analist, omul care ne spunea absolut totul despre adversar. Dar totuși nu ajunsesem la nivelul ăsta (n.r.: din Bundesliga), adică să vedem cât de lungi are mâinile portarul. Analizam portarul la penalty-uri, la faze fixe, dar să știi că el are brațe mai lungi sau mai scurte… Existau oameni care făceau anumite analize, dar Mircea Lucescu se ocupa personal de foarte multe.

Adică tot timpul când eram la bază, dacă voiam să vorbesc ceva cu el, tot timpul era pe casete video, era casetar. El nu a acceptat niciodată să treacă la tehnologia mai din zilele noastre. Ce e remarcabil la Mircea Lucescu este că deja avea o vârstă, adică s-a uitat la casetele alea toată viața. La un moment dat îmi venea să-i zic: «Păi, nu v-ați uitat o viață? Vă mai uitați și acum?» Avea 70 de ani totuși”, a spus Răzvan Raț.

 

Bugetul.ro
Fabrica românească vândută pe nimic unui milionar israelian. Cumpărătorul a murit, iar acum afacerea a ajuns pe mâinile moștenitoarelor omului de afaceri
redactia.ro
Doliu în Armata României. A murit omul care a ajutat la eliberarea Ungariei și Cehoslovaciei. Cum și-a ținut iubirea vieții lui lângă el pe front
Bugetul.ro
Job de boier, cu salariul de 12.000 de lei pe lună, fără facultate sau studii de specialitate. Românii pot obține locul de muncă dacă îndeplinesc unele condiții minime
a1.ro
Tudor de la Fly Project, despre participarea la Te cunosc de undeva! Ce l-a făcut să accepte această provocare | EXCLUSIV
Playtech.ro
Cât timp trebuie încălzit motorul mașinii când e ger afară. Sfatul lui Titi Aur pentru toți șoferii: “Atenție, uzurile sunt foarte mari”
observatornews.ro
Bătrân căzut în curtea spitalului din Vâlcea şi rănit la cap, ignorat de medici: "N-avem ce să-i facem". Martorii l-au cărat pe braţe în interiorul secţiei
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Ingredientul care nu trebuie să lipsească din cana de cafea. Condimentul ajută la reducerea inflamațiilor
realitatea.net
Cel mai murdar oraș din România. Localnicii se plâng de gunoaie necolectate și de o infrastructură de salubrizare jalnică
SportpeSurse
Călin Georgescu tremură după dezvăluirile făcute de Gigi Becali
Playtech.ro
Ce să presari la rădăcina ghioceilor ca să nu se ofilească rapid. Secretul care îi menține înfloriți săptămâni la rând
Dailybusiness.ro
Bolojan, anunț de ultimă oră! Consultările cu partidele, moment decisiv pentru viitorul României în Europa!
RomaniaTV
Cum să pierzi un bărbat în 10 secunde. Lidia BUBLE a făcut anunțul: Te părăsesc!
stiriromania.ro
Cum arată Eliza Iliescu acum, la 19 ani. Din ce bani trăiesc lunar Adriana Iliescu și fiica ei
RomaniaTV
Ministerul Muncii anunţă vouchere de 2,5 milioane!
redactia.ro
Doliu în lumea artistică. A murit actrița Andreea Raicu
ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`