Prima pagină » International » La Moscova a fost reținut unul dintre cei mai căutați infractori români, Vasile Rodideal
La Moscova a fost reținut unul dintre cei mai căutați infractori români, Vasile Rodideal

La Moscova a fost reținut unul dintre cei mai căutați infractori români, Vasile Rodideal

15 mart. 2025, 15:06, 23 ,
în International

La Moscova, la cererea Interpolului, a fost reținut infractorul român Vasile Rodideal. Originar din satul Gălești, raionul Strășeni, Republica Moldova, și considerat unul dintre cei mai căutați infractori din România, a fost reținut și arestat la Moscova, conform documentelor judiciare obținute de agenția RIA Novosti.

Această persoană era în căutare internațională prin intermediul Interpolului, transmite kommersant.ru.

Pentru mai mult de 10 ani, a fost căutat de Biroul Național Central al Interpolului. Autoritățile ruse au discutat deja cu colegii din România despre posibilitatea de a-l extrăda pe reținut.

Vasile Rodideal este acuzat în România de mai multe infracțiuni grave, inclusiv crearea și susținerea unei organizații criminale, incitarea la omor, deținerea de muniție și falsificarea monedei. Conform sentinței judecătorești, el riscă o pedeapsă de 12,5 ani de închisoare. Căutarea lui a început din cauza existenței unui mandat pentru executarea acestei sentințe.

În Rusia, Vasile Rodideal trăia sub numele de Kravtsov Vasile Ivanovici, obținând un document principal înlocuitor pentru pașaportul sovietic în 2018, se menționează în materialele judiciare.

Bugetul.ro
Ciudatul produs de la Kaufland făcut din deșeuri e cumpărat pe bandă rulantă. Prețul cerut de retailerul german nu este deloc unul foarte mic
redactia.ro
Imagini de colecție. Cum arăta Anca Alexandrescu la debutul în presă, acum 20 de ani
Bugetul.ro
Colac de salvare pentru sute de angajați din România. O mare companie austriacă preia frâiele unei fabrici intrate în insolvență
a1.ro
Radu Ștefan Bănică, „bărbat în casă la 16 ani”. Ce compliment prețios i-a făcut Andreea Marin după lansarea piesei „Om Mare”
Playtech.ro
Bebeluș salvat în ultimul moment, în Iași. Înghețat, micuțul a fost auzit plângând
observatornews.ro
Un angajat din Spania şi-a păcălit angajatorul timp de 6 ani. Deşi n-a mai venit la muncă, nimeni nu a observat şi a continuat să primească salariu
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Vanghelie, bătut crunt în centrul Capitalei. A ajuns acasă dezbrăcat
realitatea.net
Ce să faci când îţi rămâne un os de peşte în gât. Soluții care te pot scoate din încurcătură
SportpeSurse
Istoria recentă a României a fost rescrisă cu un telefon și 4 cuvinte. Valentin Ceaușescu a început să plângă la finalul dezvăluirilor
Playtech.ro
Trucul folosit de supermarketuri pentru a menţine fructele şi legumele proaspete mai mult timp. Acasă se strică imediat
Dailybusiness.ro
Pensii mai mari pentru anumiți pensionari în funcție de anul nașterii
RomaniaTV
ULTIMA ORĂ! Iubitul Danielei Nane, internat de urgență, după ce s-a aruncat de la înălțime. Ce s-a întâmplat cu tânărul tenor
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Amalia Năstase a pierdut lupta cu kilogramele. Fosta soție a lui Ilie Năstase slăbise 30 de kilograme, dar le-a pus la loc. Cum arată acum
redactia.ro
Numire controversată făcută de Ilie Bolojan. Pe cine a adus consilieri la Cotroceni
ego.ro
Vești proaste pentru Gabriela Cristea! Ce s-a aflat după demisia de la Antena Stars EXCLUSIV
Comentarii
  • Nu prea suna a cetatean roman. Iar rusii parca ne erau dusmani si ne atacau hibrid sau ceva 🙂

    • E cetățean al Republicii Moldova stabilit în Iași. A fost arestat o perioadă pentru deținere de arme de război și instigare la omor dar instanța a considerat că nu prezintă pericol și l-a judecat în libertate iar acesta a fugit, la fel ca și în recentul caz Potra. Asta-i România, magistrații ori sunt slabi, ori sunt mână în mână cu infractorii periculoși.

  • TIBULCA ,BARGAN ,ați auzit ????

  • Poate sa verse de-acum, nu-s rescrise

  • pfoai!!! cum este posibil ca Rusia sa aresteze infractori basarabeni/romani?!
    azi un infractor, maine alt infractor, nu-i de mirare ca politicienii de la bucuresti ne spun ca nu mai dureaza mult si ne invadeaza rusii🤣

  • Oare sa fie in tensiune Vasile Mazdrag, ginerele lui Rodideal?

  • Spre deosebire de șmecherii actuali care cerșesc pe tiktok,omul asta macar nu a făcut de râs termenul de mafiot

    • Bine zici ! Cordoanele și bețivii actuali din Pod de Fier în frunte cu căcatul ala mare De Adrian Beleau!

  • Tu ești Cristodoreanu! Sa ți-o trag jos fraiere! Sau prescris nu face o zi de pârnaie ba fraiere!

  • Binevoitorul

    E moldovean, nu roman. Mincati rahat, tradatorilor.

  • Pai ce ne miram. Moldova a venit în Romania doar cu târfe, femei împuțite, proxeneți, criminali etc. La noi, țiganii ies in evidenta, la ei ei românii sunt lepre și se comportă precum țiganii. Școala proasta, lipsa civilizație și moldovenii au un retard mintal și sufletesc că tare împuțiți sunt.

  • La vremea respectiva a fost luat și arestat cu surle și trâmbițe pentru fapte grave. Cuiva în s a făcut milă, ca în prea foarte multe cazuri și i-a dat drumul. Și încă la ce fapte. Văzându-se liber, mafiotul a fugit. Unde? Unde știa el mai bine! Acum, sau niciodată, răspunde cine l-a lăsat liber???

  • Fiul lui Serghie Dan-Andrei seamănă cu el. Îl va recunoaște ?

  • Asta era un pampalau rupt de foame prin Iasi. Umbla cu cersitul pe la Tibi.

  • Nu terebuie lasat in libertate nici un infractor, pentru ca fac toti la fel si anume, fug din tara si rad in nas procurorilor, judecatorilor si oamenilor normali din tara asta
    De cati ani se chinuie Politia sa il prinda pe asta si pe multi altii care au fost lasati in libertate ?
    Alt exemplu mai recent este cel a lui POTRA, fiu-su si nepot sau ce naiba o mai fi ala pentru el.
    L-au avut in mana aici si l-au lasat in libertate, ier acum a fugit bine merci si da mesaje ostentative ordinii de drept din Romania.
    Judecatorii trebuie sa fie mai atenti cu astia si trebuie sa ii cerceteze si sa ii judece doar in stare de arest preventiv, pentru a evita pe viitor astfel de evenimente.

  • L-au arestat că făcea parte din garda de corp a lui Călin Georgescu😄😄😄😄😄😄😄

  • Tibi sigonache de câteva zile nu mai e de găsit prin oraș. S-a cam terminat șmecheria?

  • La mulți ani Rodideal acolo unde ești! Deși, e logic ca va invoca prescripția condamnării în favoarea sa. Dar tot e bine ca la 64 ani te va retine 2-3 luni cât se vor clarifica lucrurile. Dacă e prescrisa executarea pedepsei e clar ca a fost gândită de cineva aceasta strategie.

  • Cristodotescu Tiberiu a părăsit chatul!

  • Se activeaza Vasile Mazdrag cu taranii din Prisacani si va pune la punct pe toti. Mai oameni buni, acest taranoi nu a fost in Legiune cum se aude, a fost la furat prin Franta si a avut fete la traseu. Acum e la tara si da la sapa cu “deputatul” AUR, Dumitru sau Mitica cum îi zic cei din sat

  • Cezar Piatrai

    Cei care comentează urat de Vasilica Mazdrag ,părerea mea să nu o mai facă.nimeni nu-i știe trecutul mai bine de cat mine și câțiva oameni din Romaniea și din Franța.omul are naționalitatea de Francez de foarte mulți ani prin meritul lui de militar decorat de Jacques Chirac în anul 2000 când activăm împreună cu el .atat pot să vă mai zic de baeatul ăsta ,nu sugerez la nimeni să se ea cu el…

  • Fraților numai pomeniți numele lui Mazdrag, omul e cu caracter și nu se merită să fie terfelit în istoria cu Rodideal .

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`