Depresiile specifice perioadei sărbătorilor de Crăciun au afectat și tineri în floarea vârstei. O fată de 18 ani a fost dusă de urgență la spital, după ce, în urma unui episod depresiv, a băut un pumn de medicamente.
„În cursul zilei de miercuri, la Unitatea de Primire Urgențe a fost transportată o tânără în vârstă de 18 de ani. Aceasta a fost preluată de către un echipaj medical, după un apel la 112. Cadrele medicale au constatat, când au ajuns la fața locului, că pacienta a ingerat voluntar mai multe medicamente”, precizează prof. dr. Diana Cimpoeșu.
În momentul în care tânăra a ajuns la spital, s-a constatat că aceasta avea nevoie de îngrijiri medicale psihiatrice. Totodată, se pare că este vorba despre o tentativă de suicid.
„S-a constatat că pacienta are nevoie de îngrijiri medicale psihiatrice, motiv pentru care a fost direcționată către Institutul de Psihiatrie «Socola»”, încheie medicul ieșean.