Prima pagină » Actualitate » Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020. Robert Glință s-a calificat în finala probei de 100 metri spate

26 iul. 2021, 08:53,
Elena Nicoleta BUJOR în Actualitate

România continuă să înregistreze performanțe. Ultima a fost înregistrată la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020, în urmă cu scurt timp.

Sportivul român Robert Glință s-a calificat în finala probei de 100 metri spate de la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020. În bazinul de la Tokyo Aquatics Centre, sportivul conaţional a terminat al patrulea în prima semifinală a probei.

Robert Glință, în finala probei 100 metri spate la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020

Robert Glință a fost cronometrat cu 53:20, reuşind să obţină al 8-lea timp, cu care s-a calificat în finala probei.

Cel mai bun timp al semifinalelor a fost obținut de americanul Ryan Murphy, cronometrat cu 52:24.

Olimpicul Glință a obținut calificarea având un avans de doar o singură sutime de secundă față de sportivul cronometrat cu al 9-lea timp, japonezul Ryosuke Irie, care a terminat cu 53:21

De reamintim faptul că cel mai bun timp personal realizat de Glință în probă de 100 metri spate este de 52:88 obținut anul acesta la Campionatele Europene de la Budapesta, unde a obținut prima medalie continentală din carieră și, în acelaşi timp, din istoria participărilor masculine la această competiție.

Finală va avea loc marți dimineața, 27 iulie 2021, cu start programat la ora 4.59.

Și sportivul David Popovici s-a calificat în finala probei de 200 de metri liber

Un alt finalist la Jocurile Olimpice de la Tokyo este înotătorul român David Popovici. Acesta a obținut luni dimineața, 26 iulie 2021, calificarea în finala probei de 200 metri liber. În bazinul de la Tokyo Aquatics Centre, tânărul de doar 16 ani a terminat al doilea în prima semifinală a probei.

David Popovici a fost cronometrat cu 1:45.68, fiind al 7-lea timp, cu care s-a calificat în finala probei.

Cel mai bun timp al semifinalelor a fost obținut de britanicul Scott Duncan, cronometrat cu 1:44.60.

Cel mai bun timp realizat de Popovici în acest sezon, la 200 metri liber este de 1:45.26, obținut la Campionatele Europene de Juniori, la începutul lunii iulie, timp care este totodată și record mondial de juniori.

Finală are loc marți dimineața, cu start programat la ora 4.43.

Larisa Iordache s-a calificat in finala probei de bârnă la JO 2020

România este în finală și la gimnastică. Sprotiva Larisa Iordache s-a calificat, duminică, 25 iulie 2021, în finală la bârnă, chiar dacă a suferit o accidentare la aterizarea de pe aparat, la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Din nefericire, Maria Holbură a ratat toate finalele.

Larisa Iordache a fost notată cu 14.133, însă a fost supusă unor emoţii după ce s-a lovit în zona gleznei stângi la aterizare, zonă bandajată şi protejată încă după multiple operaţii la tendonul ahilian. Sportiva tricoloră a fost îngrijită foarte rapid de echipajul medical al competiţiei şi şi-a revenit pentru finală, în ciuda faptului că dureri acesteia au persistat, informează News.ro.

Iordache participă la JO de la Tokyo doar la acest aparat şi s-a calificat în finala, din 3 august, de pe locul 4.

La rândul său, Maria Holbură a concurat la toate cele patru aparate, fiind notată după cum urmează: bârnă 12.700, sol 12.200, sărituri 13.166 şi paralele 11.100

Holbură a ratat finala la individual-compus (total 49.166 puncte, locul 65), dar şi cele pe aparate.