Prima pagină » International » Incident șocant în Germania! Activista Greta Thunberg izbucnește în râs când declară „f-k Israel” la un miting

Incident șocant în Germania! Activista Greta Thunberg izbucnește în râs când declară „f-k Israel” la un miting

10 dec. 2024, 17:40, 2 ,
Redacția BZI în International

Greta Thunberg, activista cunoscută la nivel global pentru lupta sa împotriva schimbărilor climatice, a stârnit un val de controverse după ce a fost surprinsă făcând comentarii inflamatoare la un miting anti-Israel desfășurat vineri în orașul Mannheim, Germania.

Într-un videoclip devenit viral, Thunberg, în vârstă de 21 de ani, a fost văzută rostind „La naiba Germania” și „La naiba Israel”, urmate de râsete și aplauze din partea mulțimii. Evenimentul, care a adunat aproximativ 700 de protestatari, a fost descris de autorități drept pașnic, dar declarațiile activistei au declanșat reacții dure pe plan internațional.

Reacții politice și sociale

Manuel Hagel, un lider politic conservator din Germania, a condamnat vehement limbajul folosit de Thunberg, afirmând că astfel de declarații nu ar trebui tolerate.

„Mannheim nu are nevoie de o platformă pentru astfel de poziții dezumanizante, iar țara noastră nu are nevoie de prezența unor persoane ca Greta Thunberg”, a declarat el.

Organizația StopAntisemitism a etichetat-o pe Thunberg drept un „shill Hamas”, acuzând-o că sprijină cauze antisemite. Criticile au fost amplificate de utilizatorii rețelelor sociale, care au numit incidentul „dezgustător” și „șocant”.

Nu este pentru prima dată când Thunberg se confruntă cu acuzații de antisemitism. În septembrie, a fost arestată în timpul unei manifestații împotriva legăturilor dintre Universitatea din Copenhaga și Israel. Ulterior, a fost nominalizată pentru titlul de „Antisemita anului” de către organizația StopAntisemitism.

Un alt episod controversat a avut loc după ce activista a postat o fotografie cu ea ținând o pancartă „Stand with Gaza” alături de o jucărie caracatiță. Imaginea a fost interpretată de unii ca o referire la simboluri antisemite utilizate în trecut. Thunberg a șters ulterior postarea și a explicat că jucăria reprezenta emoțiile ei și nu avea nicio conotație negativă.

Răspunsul activistei Greta Thunberg

În fața criticilor, Thunberg nu a făcut încă o declarație oficială cu privire la incidentul din Mannheim. Totuși, în trecut, ea a afirmat că se opune oricărei forme de discriminare și că activitatea sa este motivată exclusiv de dorința de a promova drepturile omului și protecția mediului.

Incidentul continuă să genereze dezbateri aprinse în mediul public și politic, consolidând statutul său de figură polarizantă în peisajul activistic global.

Bugetul.ro
Plecarea lui Dorinel Umbrărescu s-a produs în mod oficial. Drumarul din județul Bacău și-a luat la revedere de la oamenii din zona Buzăului
redactia.ro
Cine e primul director de la stat cu venituri uriașe care își reduce drastic salariul lunar
Bugetul.ro
Recalculare de urgență pentru 5 milioane de pensionari! Se întâmplă pe 15 iulie la CNPP, este ordin clar de la ministrul Muncii
a1.ro
Care este motivul pentru care Claudiu Gherguț a refuzat un salariu lunar de 12.000 de euro. Unde i s-a propus să gătească
Playtech.ro
Maria Mihalache, cea mai rapidă sportivă din România, dar şi cea mai frumoasă! Sacrificiile făcute pentru sport
observatornews.ro
Dragoş Anastasiu, despre directorii din companii de stat "blindaţi" cu contracte. "Problema nu e salariul"
Playsport.ro
Bolojan schimbă harta României. Comasarea primăriilor din țară și reducerea...
Evz.ro
Haos feroviar lângă Capitală. Circulația trenurilor, dată peste cap
realitatea.net
Ce temperatură trebuie să setezi la frigider când afară e caniculă. Trucul prin care să scazi factura la curent
SportpeSurse
Înțelegerea făcută de Donald Trump aruncă lumea în aer
Playtech.ro
Lidl scade preţurile cu 40%. Produsele pentru care românii vor sta la coadă sâmbătă, 12 iulie
Dailybusiness.ro
Adolescenții români care învață să fie responsabili și se angajează pe timpul verii. Ce vor să-și cumpere cu banii câștigați
RomaniaTV
Casa de vacanță a lui Cristi Borcea, de la Sinaia, distrusă de furtuna APOCALIPTICĂ. Curtea arată ca după bombardamente: Șapte pomi ai pe casă, ca să știi
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
Vestea MOMENTULUI, dată de Dana Rogoz. Anunțul vine la o zi după ce Andreea Marin a anunțat despărțirea de iubit. Dana și soțul ei s-au căsătorit acum 13 ani
redactia.ro
Cine este Smărăndița, noua șefă de la Guvern. Tânăra a fost numită de Ilie Bolojan într-o funcție de conducere
ego.ro
I-a spus aceste cuvinte surorii ei mai mari, iar după câteva ore, s-a sinucis, din cauza examenului de evaluare
Comentarii
  • Într-un videoclip devenit viral, Thunberg, în vârstă de 21 de ani, a fost văzută rostind „La naiba Germania” și „La naiba Israel”, urmate de râsete și aplauze din partea mulțimii. Evenimentul, care a adunat aproximativ 700 de protestatari, a fost descris de autorități drept pașnic, dar declarațiile activistei au declanșat reacții dure pe plan internațional.

    GRETA,GRETA….. GRETA,MARGARETA !!!!

  • Greta este o autista cu probleme speciale !, prosti sunt aia care se uita la ea , destepti sunt aia din spatele ei care o folosesc financiar

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
12 iulie 2025
12 iulie 2025