Prima pagină » Actualitate » Incendiul din Brazi, Prahova încă este activ. Pompierii au găsit trupul bărbatului care ar fi dat foc incineratorului din fabrica de deşeuri toxice
Incendiul din Brazi, Prahova încă este activ. Pompierii au găsit trupul bărbatului care ar fi dat foc incineratorului din fabrica de deşeuri toxice

Incendiul din Brazi, Prahova încă este activ. Pompierii au găsit trupul bărbatului care ar fi dat foc incineratorului din fabrica de deşeuri toxice

03 iun. 2021, 11:51,
Elena Nicoleta BUJOR în Actualitate

Noi detalii în cazul incendiului din judeţul Prahova. Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Prahova a transmis, joi dimineața, 3 iunie 2021, faptul că o persoană de sex masculin a fost găsită în hala incineratorului din localitatea Brazi, afectată de un incendiu puternic care a izbucnit în noaptea de marți spre miercuri.

Conform reprezentanţilor ISU Prahova, pompierii încă sunt la faţa locului şi intervin pentru lichidarea incendiului de la fabrica de incinerare a deșeurilor din Prahova.

Incendiul de la fabrica de deşeuri toxice din Prahova încă nu a fost lichidat. Pompierii sunt la fața locului

În aceste momente, potrivit pompierilor, încă se intervine cu autospeciale de stingere cu apă, în ciuda faptului că joi dimineața nu mai erau focare vizibile.

„Cu siguranță arde mocnit pe dedesubt, acolo unde nu avem acces să ajungem cu apă”, a transmis ISU Prahova.

Forţele de intervenţie au reușit să pătrundă în zona afectată, unde a fost găsită o persoană decedată. Reamintim faptul că în noaptea de marți spre miercuri, autoritățile au fost anunțate prin apel la numărul unic de urgenţă 112 despre izbucnirea unui incendiu pe platforma incineratorului din localitatea Brazi, județul Prahova.

Flăcările s-au manifestat în interiorul halei incineratorului, care are o suprafaţă de 4000 mp, cu degajare de fum dens în atmosferă, ca urmare a arderii necontrolate a deșeurilor din incintă. Din cauza degajărilor masive de fum, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Prahova a emis un mesaj RO-ALERT populaţiei.

Cauza producerii incendiului încă nu este concretă, urmând a fi stabilită de ISU. La locul incidentului sunt și echipe complexe ale Poliției, fiind luate în calcul mai multe variante.

Incendiul de la Brazi ar fi fost provocat intenționat

În momentul transmiterii acestei ştiri, anchetatorii au o primă ipoteză, aceea ca focul ar fi putut fi pus intenționat. Firmă din Brazi avea activitatea suspendată din luna ianuarie a acestui an, în urma retragerii autorizației de mediu.

Surse din cadrul anchetei au o altă variantă, un bărbat s-a sinucis și ar fi aruncat în aer incineratorul când a ales să își curme viața. De asemenea, bicicleta angajatului în vârstă de circa 32 de ani a fost descoperită în curtea societății. Tot sursa citată spune că individul ar fi încercat de mai multe ori să recurgă la astfel de gesturi necugetate. Tatăl bărbatului, care a și identificat bicicletă, le-a spus oamenilor legii că știa de intențiile acestuia.

Mai mult decât atât, reprezentanţii companiei susţin că este a treia oară când societatea a luat foc.

”Din declarațiile paznicului parcului industrial Brazi, un angajat al societății Eco Burn a intrat în incinta parcului mințind că își lasă bicicleta și pleacă în cursă cu un alt șofer. În scurt timp a izbucnit incendiul și paznicul a telefonat la ISU. Menționăm că angajatul a pătruns în mod ilegal în incinta societății, în afara orelor de program și fără acordul acesteia. Mai precizăm că Eco Burn SRL se confruntă cu al treilea incendiu produs de mâini criminale”, au transmis reprezentanții companiei care deține incineratoriul.

Ce susţin vecinii tânărului

Vecinii individului găsit fără suflare de forţele de ordine susţine că nu îl văd capabil să îşi curme viaţa, mai ales că acesta avea un copil de doar 3 ani.

”În momentul în care s-a aprins focul, s-a sesizat paznicul și cu colegul meu de la stația electrică. Acel om a zis că vine să își ia ceva lucruri de aici, ca să plece la Iași. Era angajat aici”, spune un vecin.

La Brazi a ajuns și șeful Gărzii Naționale de Mediu.

”Culmea e că urma să primească o autorizare de funcționare, să îi fie redat accesul la utilități. A fost amendată vizavi de modul de depozitare al deșeurilor, de modul de gestiune și înregistrare al deșeurilor”, a declarat Octavian Berceanu, șeful Gărzii Naționale de Mediu.

”Teoretic, această companie nu avea dreptul de a depozita acolo deșeuri medicale periculoase, pentru că a primit în anul 2020 mai multe amenzi, în urma controalelor făcute de Gardă de mediu și Ministerul Mediului, dosare penale deschise”, a spus și Tanczos Barna, ministrul Mediului.

Bugetul.ro
Adio, Parcul IOR din București în actuala formă! Primarul Robert Negoiță vrea să transforme locul de recreere din Sectorul 3 într-o oază modernă
redactia.ro
Răsturnare de situație. Cine va fi până la urmă premierul României. Nicușor Dan va face anunțul azi
Bugetul.ro
Prigoana ANAF bagă spaima în proprietarii de mașini din România. Controalele autorității s-au întețit, iar inspectorii sunt neiertători cu cei care încalcă legea
a1.ro
Neurochirurgul Leon Dănăilă, prima declarație după ce s-a scris că a murit. Cum a apărut știrea falsă despre decesul său
Playtech.ro
Metoda japoneză care răcește mașina în mai puțin de un minut. Trucul perfect ca să scapi de căldura sufocantă din mașină
observatornews.ro
Subiecte la Evaluarea Națională 2025 - română. Elevii au la dispoziție două ore pentru a rezolva subiectele
Playsport.ro
Un bărbat s-a îndrăgostit de ChatGPT și i-a cerut să se căsătorească cu el. Iubita reală încă încearcă să...
Evz.ro
Trei zodii acoperite de noroc. O lună iulie perfectă
realitatea.net
Românii au găsit o nouă metodă de a păcăli aparatele de reciclare. Reușesc să obțină o grămadă de bani cu un singur pahar de plastic
SportpeSurse
EXCLUSIV Imagini devastatoare cu casa părintească a lui Ion Țiriac din Brașov. Locuința a ajuns o dărăpănătură în care colcăie șobolanii. Primarul orașului face declarații tulburătoare despre miliardar: ““Nu l-a interesat niciodată”
Playtech.ro
Ce sunt fluturii Buha gamma și de ce au apărut în număr mare în București. Pot distruge grădinile și culturile. Cum scapi de ei
Dailybusiness.ro
Pescobar umblă cu caracatița vopsită prin Londra. Britanicii s-au arătat dezgustați de preparatele afaceristului: „Prima mușcătură a fost îngrozitoare. Are un gust oribil”
RomaniaTV
Zile libere de care nu ştiai: Cum poţi să iei bani fără să mergi la job două zile. Alte concedii pe care poţi să le ceri oricând
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
Adio garanţia de 50 de bani la punctele de reciclare. Românii, campioni în campania SGR
redactia.ro
Scandal între Nicușor Dan și Ilie Bolojan. De ce nu se înțeleg cei doi și soluția extremă la care se gândește președintele României
ego.ro
Am aflat secretul teribil al soacrei mele, iar acum nu știu ce să fac! Cum aș putea să îi spun soțului așa ceva!?!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`