Prima pagină » International » În Ucraina războiul continuă: Orașe bombardate, tancuri pe străzi și oameni care fug disperați din calea rușilor

În Ucraina războiul continuă: Orașe bombardate, tancuri pe străzi și oameni care fug disperați din calea rușilor

25 feb. 2022, 10:24,
în International

Bombardamentele nu au încetat în Ucraina. Orașele devin fantomă, iar oamenii fug disperați din calea rușilor. Armata rusă a luat cu forța două vehicule ale Forțelor Armate ale Ucrainei. De asemenea, armata se îndreaptă spre centrul Kievului, fiind urmate de un convoi de camioane rusești.

Kievul este înconjurat din toate părțile de armata rusă. Ucraina pune rezistență invaziei rusești. În direcția nord-vest a orașului, trei poduri au fost aruncate în aer pentru a opri trecerea trupelor inamice. Forțele terestre ale Forțelor Armate ale Ucrainei avertizează că este posibil ca inamicul să intre în așezările adiacente din Vorzel. Trupele ruse au trecut deja de Dimer.

o explozie in oras

În regiunea Simi, de la ora 5:40 dimineața, au început mișcări active ale echipamentelor militare inamice

Inamicul continuă invazia în Ucraina: Orașele sunt aruncate în aer

Ivankov se află la jumătatea drumului spre orașul Kiev. Lângă Ivankov, soldați ai forțelor armate ale Ucrainei au aruncat în aer mai multe poduri pentru a opri coloana de tancuri a trupelor de ocupație, care se îndrepta spre Vishgorod. Forțele Armate ale Ucrainei au spus că după trecerea acestui pod, Rusia își va deschide oportunitatea de a invada Kievul prin Vishgorod. În plus, în satul Romanovka, regiunea Kiev, la fel a fost aruncat în aer un pod peste râul Irpen.

Forțele Terestre ale Forțelor Armate ale Ucrainei au dat alarma. Ei au spus că după luarea cu forța a celor două vehicule ucrainene, Rusia le folosește pentru invazie. În plus, invadatorii sunt îmbrăcați în uniforme militare ale Forțelor Armate ale Ucrainei. Cei din urmă le solicită cetățenilor Ucrainei să fie vigilenți și să raporteze agențiilor de aplicare a legii dacă primesc informații.

Ministrul adjunct al Apărării, Anna Maliar a menționat că armata rusă se deplasează cu viteză spre centrul Kievului din direcția Obolon.

un pod distrus

Forțele Armate ale Ucrainei au spus că după trecerea acestui pod, Rusia își va deschide oportunitatea de a invada Kievul

Atacurile nu au încetat toată noaptea: Cozi din tancuri se îndreaptă spre Kiev

În regiunea Simi, de la ora 5:40 dimineața, au început mișcări active ale echipamentelor militare inamice. În vecinătatea Akhtirka, pe la 7:30 dimineața, a început o bătălie extrem de puternică. Bubuiturile răsunau în toate localitățile vecine.

Șeful Administrației Regionale Civil-Militare din Simi, Dmitrii Zhivitski a explicat pe Facebook care este situația din această regiune.

„Situația din regiune este alarmantă. Dar trebuie să rezistăm. Echipamentele militare sunt în tranzit prin regiune. În toate orașele cu semnificație regională, pe toate clădirile administrative, sunt încă steaguri ucrainene”, a menșiona Jivitski.

Zhivitski a mai adăugat că cozile de tancuri se aud cu o anumită frecvență în apropierea Kievului. Iar lupta împotriva tancurilor agresorului continuă în Trostianets.

un pod distrus

ângă Ivankov, soldați ai forțelor armate ale Ucrainei au aruncat în aer mai multe poduri pentru a opri coloana de tancuri a trupelor de ocupație

Numărul victimelor este în creștere: În zori au fost înregistrați noi răniți

Cel puțin trei persoane au fost rănite în urma doborârii unei aeronave inamică. Aceasta a lovit o clădire rezidențială, provocând noi victime. Potrivit datelor preliminare, trei persoane au fost rănite, una dintre ele în stare gravă. Acestea au fost rănite în urma unor fragmente de rachetă lovite într-o clădire de locuințe de pe strada Kosice 7-A. Ambulanțele continuă să ducă oamenii la spitale.

Tot mai multe zone din Ucraina sunt în pericol, atât marele orașe, cât și localitățile din apropierea acestora. Toate serviciile de urgență sunt la fața locului. Casele sunt în flăcări, existând pericol de distrugere în tot mai multe orașe din Ucraina.

mai multe masini militare pe o strada

Ucraina pune rezistență invaziei rusești

Bugetul.ro
Găselnița Digi RCS RDS pentru abonații din România. Toți cei care au un abonament la compania de telecomunicații se pot bucura de filme și în aplicația Digi TV
redactia.ro
Imagini de la operațiunea secretă făcută de Mossad în Iran. Cum au reușit agenții israelieni să-i atace pe iranieni chiar de pe teritoriul lor
Bugetul.ro
Gospodarii care își ridică un solar în grădină pot primi amenzi chiar şi de 100.000 de lei, dacă nu sunt atenţi la o serie de norme banale
a1.ro
Ce se întâmplă cu ajutorul de înmormântare. Anunțul făcut de Dragoş Anastasiu, consilier al președintelui Nicușor Dan
Playtech.ro
Este locul 11A cel mai sigur într-un avion? Experții în aviație spun că nu e chiar așa
observatornews.ro
Cât costă un kilogram de cireşe româneşti, la târgul din Bucureşti. Pofta a învins preţurile
Playsport.ro
Codul Rutier a fost modificat, iar una dintre marile schimbări nemulțumește. „Complică și mai mult situațiile deja...
Evz.ro
Cel mai urât apartament din București. Cât costă și cum arată
realitatea.net
Reguli mai DURE pentru călătoria cu avionul în spațiul UE. Orice solicitant va avea nevoie de autorizație de călătorie
SportpeSurse
Adio, Digi Sport! Cutremur pe piața media de sport din România
Playtech.ro
Aparatul electric pe care trebuie să-l scoți din priză când nu îl folosești. Se găsește în aproape toate bucătăriile și consumă inutil
Dailybusiness.ro
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
RomaniaTV
Statul a luat din cardurile românilor 870 de milioane în trei zile. Suma maximă retrasă de la fiecare, 5.000 de lei
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
Telenovela Duduianu continuă. Ciprian Pian a făcut pușcărie din cauza fostei concubine. El, din răzbunare, a închis-o într-un portbagaj
redactia.ro
De ce nu mai vrea Ilie Bolojan să fie premier. Nicușor Dan a dat răspunsul
ego.ro
Am aflat secretul teribil al soacrei mele, iar acum nu știu ce să fac! Cum aș putea să îi spun soțului așa ceva!?!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
14 iunie 2025
14 iunie 2025