Prima pagină » Local » Handbalistele de la C.S.M. Iași 2020, la prima victorie!

Handbalistele de la C.S.M. Iași 2020, la prima victorie!

23 aug. 2022, 18:27,
în Local

Noua echipă de handbal feminin a Iașului a susținut primul meci amical cu C.S.M. Roman, ambele urmând să evolueze în Divizia A. În Sala L.P.S.din Copou, jucătoarele antrenate de Daniel Bura, Macrina Tomuleac și Florin Trofin au câștigat cu 27-19 (12-7).

Ieșence s-au instalat la cârma partidei din minutul 2, conducând permanent pe tabela de marcaj: 4-1 (min.7), 9-4 (min.21), 11-5 (min.26) și 12-7 la pauză. Cursul jocului a fost același și în continuare, cea mai mare diferență, de opt goluri, înregistrându-se în minutul 43: 19-11 și la final.

C.S.M.Iași 2020 a folosit întregul lot. Portarii Andreea Moroianu și Anca Mihailiuc au avut nouă, respectiv trei intervenții salvatoare pe parcursul meciului. Cele mai eficace jucătoare au fost Ioana Stanca – 7 goluri, Andreea Alexandrescu și Oleksandra Zholobovich, câte 5 goluri, Diana Dincă, Iulia Bîță și Roxana Juverdianu, câte 2 goluri.